Skocz do zawartości

wybór koloru elewacji domu


Recommended Posts

Moja koleżanka właśnie zrobiła dach na swoim domu - dachówka w kolorze stalowym - bardzo ładna, ale teraz ma problem w związku kolorem elewacji. Pytał mnie, który kolor będzie dobry, ale nie mam pojęcia co pasuje do takiej dachówki. Z brązami jest mniejszy problem - łatwiej coś dobrać...
Link do komentarza
Cytat

Witam, Mam pytanie:Czym kierować się w wyborze koloru elewacji domu?



Elewacja nie powinna absorbować więcej niż 20% energii promieniowania słonecznego (dlatego właśnie dobre są jasne kolory)..Ciemny kolor elewacji może powodować nadmierne nagrzewanie się ściany latem ,a zimą jej wychłodzenie.
Link do komentarza
Kolor domu powinien współgrać z otoczeniem. Kolory ciepłe, pastelowe, wg mnie, lepiej wyglądają przy zielonym otoczeniu, zielonej okolicy. Na osiedlach, gdzie działki budowlane są mniejsze i jest większe zagęszczenie domów można pokusić sie na kolory bardziej "odważne".
W pobliżu mojego domu (teren wiejski, zielone pola, las) jest jeden w korze błękitnym z czarnym dachem i prawdę mówiąc patrząc latem na ten domek robi mi się od razu zimno. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Też jestem za jasnymi barwami, ale po co się upierać przy czerwonym (to chyba klasyczny?) dachu. Nie zaakceptuję tylko zielonej dachówki bo mi się zielony dach nie podoba. Ale granat, różne odcienie brązu - jest sporo ładnych barw które ożywiają dom. A większość i tak wybierze czwrwoną dachówkę.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Też jestem za jasnymi barwami, ale po co się upierać przy czerwonym (to chyba klasyczny?) dachu. Nie zaakceptuję tylko zielonej dachówki bo mi się zielony dach nie podoba. Ale granat, różne odcienie brązu - jest sporo ładnych barw które ożywiają dom. A większość i tak wybierze czwrwoną dachówkę.



A po co inowacje skoro jest to kolor sprawdzony i praktyczny?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

ja mam miedzianą dachówkę i elewacja będzie taka piaskowa, kolor sprawdziłam konkretnie na innym domu- poprostu odpatrzyłam:) Bo jednak wiele osób mówi że to co wyszło znacznie się różni od tego co im się wydawałao kiedy wybierali:)


Tak się dzieje dlatego, że wybieramy z reguły na próbnikach, a na całej ścianie wygląda już zupełnie inaczej. Ja swój zrobię też piaskowy, lub taki odrobinę ciemniejszy krem . Cokół o trzy tony ciemniejszy i w kolorze cokołu obramowania okien + złoty dąb na okna bramę garażową i drzwi i na ten sam kolor obróbki z drewna (podbitka, nogi wiaty, wiązary), orynnowanie w kolorze miedzi i czerwony dach, komin w kolorze cokołu. Myślę, że będzie ok, bo ja lubię jasne i ciepłe kolory.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Ja mieszkam na śląsku całe życie i owszem powietrze troszkę się polepszyło, ale nadal pozostają miejsca gdzie bez zatkanego nosa nie przejedziesz. Ale jeśli chodzi o gęstość powietrza to na obwodnicy trójmiasta jest chyba największa zwłaszcza w środku lata, w środku upalnego dnia, w środku koreczka pod Redą. icon_wink.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Ostatnio byłam na południu Niemiec i tam bardzo dużo domów było pokryte ciemnym grafitowym łupkiem. Wygląda to super, nawet nie przypuszczałam że ciemna elewacja może wyglądać tak fajnie i bardzo bardzo oryginalnie. Namawiam Was, niech ktoś z Was zaryzykuje i pomaluje swój dom na ciemno i prześle fotkę na forum:)) ja jestem niestety tchórzem:(
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...