Skocz do zawartości

C.O Plan był na pellet.


Berathor

Recommended Posts

Cześć.

Mam następujący problem. Jestem w trakcie umawiania hydraulików do instalacji C.O w domku parterowym jednorodzinnym świeżo budowanym.

Dom 144m użytkowe, dom z H+H 24 cm ocieplony 15 cm styropian lambda 0,33, strop styropian 15 cm, podłoga styropian 15 cm, okna iglo energy drutex, 3 szyby 7 komór, wentylacja grawitacyjna,

Wstępnie umówione jest ogrzewanie grzejnikowe w systemie rozdzielaczowym + podłogówka w łazienkach i wiatrołapie. Piec wybrany na biomasę (zamiar palenia ekogroszkiem z grubym pelletem i często drzewem).

Dzisiaj zadzwonili do mnie z gminy, że zapraszają na spotkanie w sprawie przyłączy gazu ziemnego. Obecnie gmina nie jest zgazyfikowana ale ma być  do końca 2020 roku w naszej lokalizacji.

Czy ktoś podpowie czy w mojej sytuacji warto rozważać zmianę ogrzewania na gaz? pozdrawiam.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Berathor napisał:

+ podłogówka w łazienkach i wiatrołapie.

A dlaczego tu i dlaczego tylko tu? przecież znajdziesz miejsce na grzejniki i w łazience i w wiatrołapie... a instalacja będzie nieco prostsza...

 

A tak naprawdę to rób tak jak radzi demo:

48 minut temu, demo napisał:

podłogówkę rób na całym mieszkaniu a nie tylko w wybranych miejscach.

 

22 minuty temu, Berathor napisał:

Co do podłogòwki to nie jestem fanem.

Bądź fanem swojego portfela i rób podłogówkę... Będzie tańsza eksploatacja.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Berathor napisał:

Co do podłogòwki to nie jestem fanem. Od zawsze miałem w domu grzejniki i dywany i osobiście chciałbym przy tym zostać. Dlatego zastanawiam się czy jest sens pakować się w gaz skoro chce zostawić grzejniki. 

Miałeś grzejniki jak prawie każdy z Nas bo kiedyś podłogówki nie było a to nie oznacza że masz jej nie mieć.

Podłogówka  jakie nie miał byś źródło ciepła jest ekonomiczniejsza od grzejników bo na grzejniki woda musi iść 50-60 stopni  a na ogrzewanie podłogowe około 30 stopni.

Jeżeli chcesz mieć bezobsługowe i bezpieczne ogrzewanie to ja na Twoim  miejscu postawiłbym na prąd.

Link do komentarza
48 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Rodzaj paliwa nie ma żądnego znaczenia czy będą grzejniki czy też nie 

Ale ma znaczenie w tym sensie że wymaga obsługi i składowania.

 

51 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Oczywiście ogrzewanie mieszane to najlepszy wariant-m.in.  możliwość w miarę szybkiej zmiany temp. 

No tak się niby mówi, ale komu tak naprawdę potrzebne są te szybkie zmiany temperatury. Nie żyjemy przecież w aż tak zwariowanej strefie klimatycznej żeby występowała konieczność skokowych zmian. Do tego jak jest za ciepło zawsze można uchylić okna, a jak za zimno włożyć ciepły sweter i kapcie.

No może w szkieletorach przy bardzo małej bezwładności termicznej to szybkie sterowanie ma większy sens, ale przy domu z większą bezwładnością chyba jednak nie ma to aż takiego znaczenia.

 

Link do komentarza

Byłem na zebraniu. Gaz dopiero za 4 lata u mnie może być. Więc problem się sam rozwiązał. Wentylacja grawitacyjna a i owszem, o reku myślałem swojego czasu, ale jakoś umarło to we mnie śmiercią naturalną. Buduje dom bez kredytów, metodą gospodarczą i póki co reku wydaje mi się zbyt dużą inwestycją. 

Link do komentarza
26 minut temu, Berathor napisał:

Więc problem się sam rozwiązał

Problem gazu się - póki co - rozwiązał... ale kwestia grzania pozostała :bezradny:

 

Odpuść piec na biomasę, no chyba ze masz las i z niego czerpać będziesz biomasę...

2 godziny temu, mhtyl napisał:

Jeżeli chcesz mieć bezobsługowe i bezpieczne ogrzewanie to ja na Twoim  miejscu postawiłbym na prąd.

Gawel mógłby Ci coś podpowiedzieć!

Link do komentarza

Zorientowałem się w gminie jakiś czas temu, na obecną chwilę niema szans na dofinansowanie fotowoltaiki. Ogrzewanie na prąd miałoby tylko sens gdybym się zdecydował na foto. Las mam, hobbystycznie jestem stolarzem, ale wiadomo to co produkuje to i w kozie w gospodarczym zutylizuje. Kotłownia mam w dobudówce do domu a i miejsca na składowanie opału nie brakuje. Mam w projekcie wyliczenia jakieś tam i wyprodukowanie KW energi cieplnej elektrycznie jest znacznie droższe niż inne źródła energii. Po głowie jeszcze chodzi pellet i ekogroch z podajnikiem. Myślałem o piecu gazujacym drewno ale o opel spełniający wymagania ciężko. U mnie sama sosna. 

Edytowano przez Berathor (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • dom w papawerach z Archonu EX 19 G2 z Archipelagu Szukaj pod hasłem dom z przeszklonym szczytem. Sama forma wykończenia pokrycia dachu czy ścian to kwestia do ustalenia w czasie adaptacji, wiec się nie sugeruj tynkami czy dachówką zamiast boazerii i blachy
    • Komentarz dodany przez Ak: Czy ktoś poleci podobny projekt domu?
    • Firma Blachy Pruszyński osobom poszukującym urozmaiconego pokrycia dachowego oferuje panele na rąbek w czterech odsłonach profilowań. Panele, które są ułożone na dachu, dzięki delikatnym przetłoczeniom, wyglądają lekko i kojarzą się z nowoczesną architekturą. Sprawdzą się zarówno na nowo budowanych domach jednorodzinnych, jak i dużych obiektach, a także budynkach zabytkowych i poddanych renowacji. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/aktualnosci/114900-panele-na-rabek-w-czterech-odslonach-profilowan
    • Cześć. Jakie oczyszczalnie przydomowe wg Was są dobrym wyborem dla 4 osób?   W projekcie przewidziano oczyszczalnię Bio Hybryda 2500. Widzę, że nadal jest w sprzedaży. Czy to dobra oczyszczalnia? A może jest coś lepszego w podobnej cenie lub coś tak dobrego, że warto dopłacić?  
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...