Skocz do zawartości

Zakup i budowa domu na działce siedliskowej


mayki80

Recommended Posts

Witam serdecznie, bardzo przepraszam o ile duplikuje temat ale można powiedzieć że to moja i męża pierwsza styczność z takim tematem. Mamy możliwość kupna działki siedliskowej z pozwoleniem gminnym na zabudowę a dokładnie jest adnotacja ( budowa budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej , parterowego z poddaszem użytkowym wraz z niezbędnymi narzędziami budowlanymi) moje pytanie brzmi, czy na takiej działce faktycznie można wybudować dom nie będąc rolnikiem a jedynie dzierżawiąc kawałek pola od właściciela tejże działki. Człowiek zapewnia że tak i nie na problemu ale wiadomo że człowiek węszy i szuka. Mam do wglądu dokumentację jeżeli ktoś mógłby zetknąć i się wypowiedzieć byłabym bardzo wdzięczna 

IMG_20200106_090526.jpg

Link do komentarza
27 minut temu, mayki80 napisał:

moje pytanie brzmi, czy na takiej działce faktycznie można wybudować dom nie będąc rolnikiem a jedynie dzierżawiąc kawałek pola od właściciela tejże działki.

pk1 a)  Wg tego zapisu jak dla mnie nie będąc rolnikiem nic nie wybudujesz.

 

Link do komentarza

A co da Ci dzierżawa? Musisz być/posiadać status rolnika bo jak chcesz prowadzić gospodarstwo rolne nie będąc rolnikiem? Ja innej sytuacji nie widzę z tego zapisu.

Zresztą o to  musiałbyś dowiadywać się w gminie i w starostwie bo przepisy mogły sie zmienić od nowego roku.

Link do komentarza
48 minut temu, mayki80 napisał:

mamy propozycję dzierżawy ziemi od właściciela 

Rozumiem że działka pod dom ma zostać przez niego sprzedana, a żeby spełniać warunki statusu rolnika, chce Wam wydzierżawić dodatkowe grunty rolne. Tak?

42 minuty temu, mhtyl napisał:

A co da Ci dzierżawa? Musisz być/posiadać status rolnika bo jak chcesz prowadzić gospodarstwo rolne nie będąc rolnikiem?

Nie mam pewności (sprawdzę) ale wydaje mi się że właśnie ta dzierżawa powoduje nabycie wymaganego statusu rolnika

Link do komentarza
3 minuty temu, bobiczek napisał:

Nie mam pewności (sprawdzę) ale wydaje mi się że właśnie ta dzierżawa powoduje nabycie wymaganego statusu rolnika

Dzisiaj aby stać sie rolnikiem należy ukończyć jakiś kurs czy szkołę a sama dzierżawa nic nie daje. Kiedyś tak było że wystarczyło tylko posiadać czy dzierżawić 1 ha czy więcej ziemi aby być traktowanym jako rolnik.

Link do komentarza
6 minut temu, mhtyl napisał:

Dzisiaj aby stać sie rolnikiem należy ukończyć jakiś kurs czy szkołę a sama dzierżawa nic nie daje. Kiedyś tak było że wystarczyło tylko posiadać czy dzierżawić 1 ha czy więcej ziemi aby być traktowanym jako rolnik.

Sprawdziłem.

Łatwo nie jest.

Szczególnie ten wymóg wytłuszczony przeze mnie.

 

"Art. 6 u.k.u.r. definiuje „rolnika indywidualnego”, jako „osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”.

Link do komentarza
20 minut temu, bobiczek napisał:

Rozumiem że działka pod dom ma zostać przez niego sprzedana, a żeby spełniać warunki statusu rolnika, chce Wam wydzierżawić dodatkowe grunty rolne. Tak?

Nie mam pewności (sprawdzę) ale wydaje mi się że właśnie ta dzierżawa powoduje nabycie wymaganego statusu rolnika

Dokładnie tak...  Sprzedaż ziemi i dzierżawa po to by nabyć status rolnika i móc wybudować dom

Link do komentarza
7 minut temu, bobiczek napisał:

posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”

To zamieszkanie przez okres 5 lat to mało kiedy biorą pod uwagę, ważniejsze  jest to aby było wykształcenie i prowadzenie gospodarstwa i nie koniecznie w tej samej gminie.

3 minuty temu, mayki80 napisał:

Sprzedaż ziemi i dzierżawa po to by nabyć status rolnika i móc wybudować dom

A masz wykształcenie rolnicze?

I zadam pytanie z poza konkursu ale wiążące z tym zakupem. Kupisz ziemie za gotówkę czy będziesz brał kredyt z banku? jeżeli będziesz liczył na bank to powiem Ci że banki nie finansują pod hipotekę gospodarstw rolnych.

Link do komentarza
8 minut temu, mayki80 napisał:

Niestety ale nie mam wykształcenia rolniczego..

Zrobisz kurs online przez internet, z jakimś egzaminem za 300-400zł i już zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje...

 

O pardon

 

kurs podstawowy kosztuje 1149zł

 

Technik Rolnik 314207 (Kurs Kwalifikacyjny Zawodowy: RL.03 / RL.16)

Technik Rolnik 314207 (Kurs Kwalifikacyjny Zawodowy: RL.16) - 349.00 PLN

Rolnik 613003 (Kurs Kwalifikacyjny Zawodowy: RL.03) - 1149.00 PLN

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mayki80 napisał:

Oj gubię się w tych przepisach... Może zapytam Inaczej. Zauzmy że kupuję ziemię, dzierżawie kawałek łąki i tak sobie trwa to te 5 lat i dopiero za 5 lat buduję dom? W międzyczasie robię kura i szkolenie ... Czy taka opcja jest prawidłowa?

Budowa domu to wiele wyzwań, wiele wyrzeczeń.

Jeśli uważasz że to jedyne miejsce na ziemi, gdzie możecie zamieszkać - to działaj.

Kupuj ziemię, podpisz dzierżawę (na minimum 5 lat, żeby nie było)

Kończ kursy.

I nie zapominaj że ta dzierżawa w myśl prawa musi być jakoś przez Ciebie użytkowana (nie może sobie odłogiem leżeć, a pasące się krowy sąsiada również powodują brak spełnienia określonych wymogów ).

 

No i wtedy buduj.

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Ale czy naprawdę warta tyle zachodu ta działka?

I zastanów się głęboko.

Link do komentarza

Trochę uporządkuję.

W zasadzie są dwie sprawy.

 

Pierwsza - wymogi określone w Decyzji (zapewne jest to WZiZT wydane dla właściciela nieruchomości rolnej).

Cytat

Pkt.1.

a). rodzaj zabudowy - zabudowa zagrodowa w gospodarstwie rolnym; warunkiem realizacji inwestycji jest prowadzenie przez inwestora gospodarstwa rolnego. 

A gospodarstwo rolne to:

Cytat

Dz.U.2019.0.1145 t.j. - Ustawa Kodeks cywilny

Art. 55. Definicja gospodarstwa rolnego

Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Druga sprawa, niby odrębna, ale ściśle łącząca się z pierwszą - to wymóg bycia rolnikiem indywidualnym, bo kupuje się ziemię rolną.

 

Brak też podstawowych informacji:

- jaka klasa ziemi,

- jaka powierzchnia gruntu.

 

Należy też pamiętać, że pozostaje sprawa trzecia - cesja tych WZiZT na nowych inwestorów, a w związku z tym znów trzeba udowadniać (tym razem w starostwie), że mamy gospodarstwo rolne i wymagane wykształcenie (praktykę).

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
5 minut temu, mayki80 napisał:

Nikt w starostwie nie mówił nic o tym by mieć wykształcenie rolnicze... W Krusie powiedziano mi że wystarczy dzierżawa 1 przeliczeniowego hektara ziemi by zdobyć status rolnika.... Znów się pogubiłam 

Cóż mam Ci powiedzieć? że trafiłaś na niedouczonych urzędników?

bajbaga pytał o klasę ziemi i powierzchnię tej działki, pamiętasz jaka to ziemia i powierzchnia?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...