Skocz do zawartości

Brak ciągu w grillu ogrodowym


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam Serdecznie ! 

Samodzielnie zbudowałem takiego grilla (kompletnie nie znam się budowlance i nie ni miałem z tym dotąd nic wspólnego), stąd z głupoty zignorowałem temat
przed obrobieniem komina postanowiłam sprawdzić jego szczelność, okazało się że 50/50 ucieka okienkiem / kominem 
Na dachu mam zamontowanego obrotowego "strażaka" ze stali nierdzewnej 
Przekrój wkładu kominowego 120 mm 
długość ok 180 cm 

Dach kominka pod ukosem - jak na zdjęciu 
Nie ma dopływu powietrza od dołu 

Macie może jakąś sensowną radę ?? Co zrobiłem źle ?? Za mały przekrój czy za krótki komin ? a może to że nie zaizolowałem jeszcze dziury w podbitce ?? 
Czy idzie to jeszcze jakoś uratować czy rozbierać klinkier i cały wkład kominowy ? 
jednak IMG_0745.thumb.JPG.ec1c4e4cd1f194461af85f2412e9bd48.JPGIMG_4408.thumb.JPG.6ca764b9f51c2c383b0eb93da4fefc12.JPGIMG_3522.thumb.JPG.832a712f749b254e0670c07f1965a64c.JPGIMG_6524.thumb.jpg.349d3cd11463fe1497c644158d5cc6a5.jpgIMG_3183.thumb.JPG.92442836505c765654e6f2d0923c0374.JPGIMG_5773.thumb.JPG.d77e76d52496fd952fdb95610e32a112.JPGIMG_6524.thumb.jpg.7831d63a83a498082d7019c822dd5cfd.jpgimageproxy.php?img=&key=b39437adb5321c44

Edytowano przez Dawid.88 (zobacz historię edycji)
Napisano

Moim zdaniem za duży otwór paleniska (należałoby przesłaniać od góry i pozostawić ze 20 - 25% powierzchni obecnej) i za krótki komin (myślę, że o około 2 metry nad dachem).

 

Jak wygląda ruszt pod paleniskiem?

Napisano

Czy Ty myślisz, że dym, jako płyn, jest taki głupi i będzie leciał tam, gdzie jest ciasno i niewygodnie, czyli do cienkiej i zimnej rury, którą nazwałeś KOMINEM, kiedy ma piękne, szerokie wyjście przez palenisko? :scratching:

 

Musisz mieć taki komin, w którym MOŻE powstać efekt kominowy... musi on przede wszystkim mieć odpowiednią długość, w którym spaliny mają szansę"rozpędzić się" i zaciągać kolejne porcje powietrza...

 

10 godzin temu, uroboros napisał:

Jak wygląda ruszt pod paleniskiem?

Tu chodzi mi o połączenie pomiędzy komorą spalania, a przestrzenią pod tą komorą... ale pewnie nie ma go, bo napisałeś:

 

13 godzin temu, Dawid.88 napisał:

Nie ma dopływu powietrza od dołu

A Ty rusztem nazywasz tę " siatkę", na której rozkładasz smakołyki grillowane :icon_mrgreen:

Napisano
58 minut temu, uroboros napisał:

Czy Ty myślisz, że dym, jako płyn, jest taki głupi i będzie leciał tam, gdzie jest ciasno i niewygodnie, czyli do cienkiej i zimnej rury, którą nazwałeś KOMINEM, kiedy ma piękne, szerokie wyjście przez palenisko?

dokładnie

Napisano

Ja mam na ekranie TYLKO AUDIO :bezradny:

Coś słyszę, jakieś oddechy, ale obrazu nie mam...

I w komputerze i w telefonie i na tablecie...

W pierwszym poście tego wątku też nie widzę wideo...

Napisano

Moje urządzenia nie znają rozszerzenia .heic... i w związku z tym - nic :bezradny:

nie wiedzą co z tym zrobić...

Napisano
3 godziny temu, Dawid.88 napisał:

jeżeli technicznie mi ktoś to wytłumaczy

A co tu tłumaczyć?

- przedłużyć komin,

- uformować stożkowy, zwężony u góry "sufit" komory grillowej,

- wykonać napływ powietrza od dołu,

- wydatnie zmniejszyć otwór komory grillowej (przynajmniej na czas rozpalania węgla i "uruchamiania" komina)

 

Ale - zaznaczam - jest to MOJE zdanie... Są na forumie fachowcy - praktycy grillownictwa, bardziej obeznani i doświadczeni... może któryś coś dorzuci, sprostuje, podpowie...

Mamy tu doświadczonego budowniczego grillów wszelakich, pięknych, betonowych... mam nadzieję, że popatrzy fachowym okiem i wskaże ewentualne niedoróbki i drogę ich eliminacji...

 

 

Napisano (edytowany)
Dnia 29.10.2019 o 14:53, Dawid.88 napisał:

 

Komin jaki skleciłeś ....w zasadzie nie komin, tylko "coś" dziwnego o średnicy 120 mm pozwoliłby w miarę dobrze funkcjonować kominkowi / grillowi (zasada ta sama jak nie ma dymić) którego otwór frontowy byłby o wymiarach: wys 20 cm, szer. 25 cm. Pod warunkiem, że część robocza miałaby ok 5 mb i byłby to komin, a nie jakaś rura.

 

Cytat

 

10 minut temu, Pit-4 napisał:

 

 

Twój kominek ma wymiary: szer. ok 90 cm, wys. ok 55 cm. Zakładając, że prawidłowo wykonałbyś zwieńczenie komory spalania - w postaci półki dymowej lub stożka, komin jaki do tego jest potrzebny musiałby mieć przekrój wewnętrzny kanału dymowego 25 x 25 cm przy wysokości roboczej 4 - 5 mb. Wysokość robocza to nie ta od podstawy kominka (paleniska), tylko od zakończenia komory dymowej (lub stożka). Zmniejszenie wysokości komina to proporcjonalne powiększanie przekroju komina...Np przy wysokości 2,5 mb części roboczej zrobiłbym kanał dymowy 50 x 50 cm.

Edytowano przez Pit-4 (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

To są bardzo bardzo proste i czytelne zasady, opisywane w podręcznikach murarskich starej daty. Nie zduńskich, bo to jest sztuka bardziej skomplikowana...W murarskich! Z rysunkami, wymiarami, informacjami pomocnymi w przygotowaniu materiałów i narzędzi.

Wpisałem w wyszukiwarkę "budowa kominka otwartego" i ciekawie sie zrobiło....https://www.google.com/search?sxsrf=ACYBGNQUEbyw-oVAOBPZusAK8tZ8akC3ew:1572942543054&q=budowa+kominka+otwartego&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNQUEbyw-oVAOBPZusAK8tZ8akC3ew:1572942543054&sa=X&ved=2ahUKEwjKnp_M09LlAhVxlFwKHfE5AYIQsAR6BAgGEAE

Nie wszystko jest tam jak należy, nie ze wszystkim się zgadzam....niemniej dość mocno różni się od Twoich pomysłów. Musisz rozebrać górną część paleniska i pociągnąć na wzór tego co Ci powklejałem. Zwężać stopniowo idąc w górę, otworzyć dach nad kominkiem i zbudować nad kominkiem np 3 mb komina 40 x 40 cm w środku. Nad tym zrobić daszek z blachy o wymiarach 60 x 60 cm i prześwitem między daszkiem a ostatnia cegłą ok 25-30 cm. Coby Ci się woda na steki nie lała.... Polecam inspirację: http://www.kominki-batura.pl/grille,58,49

 

Edytowano przez Pit-4 (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
    • Nie ma żadnej potrzeby dokładania czegokolwiek. Powiem nawet więcej, wewnętrzne ocieplenie może stwarzać niechciane problemy, bo zmieni rozkład temperatur w ścianie i punkt zamarzania pary wodnej może przesunąć się na cegłę ściany i cegła będzie kruszała. Dlatego tynkuj spokojnie i nie zawracaj sobie głowy.       Nie. To tylko pozornie poprawi izolacyjność, ale powtarzam, może narobić wiele szkód. Wewnętrzne docieplenia w ogóle stwarzają wiele problemów, czego na Twojej trzcinie uniknięto, tynkując ją wapnem. Które dość skutecznie wychwytuje parę wodną. Ale nie warto w to wchodzić, skoro masz docieplenie na zewnątrz.
    • Cegła. Ceglana     Będę robił nowe tynki w całym mieszkaniu. Niby wiedziałem, że mogę te płyty zostawić, ale kilka rzeczy: - nie chciałem się rozdrabniać z tynkarzami - tą ścianę zróbcie, tej nie. - skuwanie starego tynku z tych płyt trzcinowych momentami łatwizna, momentami udręka, że pół płyty na ziemi na ziemi i robiły się „japy” - jakoś tak uznałem, że robię dla siebie to chce mieć funkiel nówka ładnie, a nie  częściowo 50 letnie tynki, gdzie ostatni mieszkaniec jarał nonstop.    Na suficie tam mam, że jest tynk z trzciną/słomą żeby się trzymał.    Ściany są równe, tynkarze nie będą mieli strasznej roboty.    Ja z tym wewnętrznym ociepleniem się zastanawiam głównie z powodu, że coś było, a teraz nie ma. Kilku znajomych mi doradza żeby coś dołożyć - xps-a, wełnę 3/5cm. Ja nie czuję się na tyle wyedukowany w temacie ocieplenia żeby samemu podjąć decyzję. Ogólnie to nie mam o tym pojęcia, stąd post tutaj.  Szczerze to nie chce mi się trochę z tym bawić - jeśli nie ma racjonalnej potrzeby dokładania tam czegoś. 🤷🏻‍♂️   jedyne co jakoś w miare na chłopski rozum dla mnie ma sens to dołożyć COŚ, ale tylko ze strony gdzie jest mało słońca(1,5m ściana w łazience, 4m ściana w sypialni). Ale tak jak mówiłem, zielony jestem. 
    • A z czego są ściany? Bo warstwy trzcinowe kładziono kiedyś również po to, że to na nich trzymał się tynk. Szczególnie wapienne tynki, bo zabezpieczały również trzcinę biologicznie żeby nie butwiała. Bo wapno i wysusza, i jest biobójcze. Dlatego teraz pytanie jak zamierzasz wykończyć ściany. Czy są równe (mniej więcej) po usunięciu trzciny? Będziesz kładł tynki czy płyty g/k? Bo rozumiem, że dla docieplenia ta trzcina jest teraz zbędna i masz teraz dowolność co w zamian dać i czy dasz w ogóle. Wg mnie możesz tutaj robić to, co dla Ciebie jest najwygodniejsze. I niczego nie musisz.   PS. Tych płyt nie musiałeś wyrzucać. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...