Skocz do zawartości

Jak zrobiłem kominek z płaszczem wodnym.


Robertu

Recommended Posts

Napisano
Witam,

Śledzę tematy z kominkiem w tytule i trochę jestem zdziwiony tym co wyczytałem.
Gdybym przed budową zasięgnął tutaj informacji miałbym spory kłopot lub wydatek.
Uwarunkowania budowy mojego domu były takie, że miałem zastosować ekologiczne źródło ogrzewania. Po wielu analizach postanowiłem, że będzie to kominek z płaszczem wodnym, wtedy to była nowość, na rynku był tylko jeden firmy GODIN. Dopiero później pojawiły się CTM i inne polskie produkcje. Sprzedaję stal i wiem jaka grubość ścianek jest stosowana w piecach, i ile taka blacha wytrzymuje, dlatego łatwo mogłem porównać techniczne "wartości" poszczególnych produktów.
Wybrałem kominek CTM, ponieważ miał wszystko, czego oczekiwałem: wężownicę do C.W.U. i całą aparaturę do regulowania dopływu powietrza.
Zbudowane jest to tak:
- pod kominek doprowadzone jest powietrze połączone szczelnie z przesłoną pod kominkiem w taki sposób, że kominek nie czerpie powietrza z domu tylko z zewnątrz.
- w kominku jest wężownica, w której płynie C.W.U., w lecie jest zamknięty obieg na grzejniki, a otwarty tylko na C.W.U;
palę w komiku i jednocześnie ogrzewam tyko C.W.U. - kominek nie przegrzewa się;
- w zimie otwieram cały obieg i ustawiam temperaturę na "piecu" na 40 st.C.

Wynik zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, do uzyskania 140 l ciepłej wody, w lecie spalam 3 kg brykietu, czyli w moim przypadku 1 zł.

Producent podaje, że kominek utrzymuje żar do 8 godzin, po małej (własnej) zmianie załadowany "do pełna" kominek pali się 12 godzin żar jest utrzymywany do 16 godzin. Dobrze zaizolowany dom nie traci szybko ciepła, więc palę na dzień dzisiejszy co 17 - 20 godzin.

I jeszcze słowo na temat rozszczelniania kominków, ponieważ taką informację też znalazłem.
Mój kominek jest ustawiony na temperaturę 40 - 45 st.C jedyne zmiany jakie obserwuję w komorze spalania, to zniekształcony ruszt i trochę sadzy. Żart polega na tym, że rozszczelniają się kiepskie produkty lub nieprawidłowo używane, czyli przegrzewane. Ruszt wodny wytrzymuje w piecu ok. 15 lat, ale jest poddany bardzo wysokim temperaturom (najwyższym), więc nie wyobrażam sobie żeby kiedykolwiek ściany uległy przepaleniu. Dla czepialskich, mam na myśli połączenia (spawy) itp. najbardziej wrażliwe miejsca w budowie kominka.
A jeżeli wydarzy się coś złego, to kominek stoi niżej od podłogi, a w podłodze jest otwór doprowadzający powietrze, który doskonale może posłużyć do odprowadzenia wody.

W kominku z płaszczem wodnym należy się nauczyć palić, mnie zajęło to rok.
Do dzisiaj pamiętam, jak glazurnik zagotował wodę i cieszył się, że teraz, to ciepło, tylko że, to nie jest zwykły piec C.O. tutaj trzeba pomyśleć, a nie ładować ile fabryka wytrzyma.
Podsumowując - jestem zadowolony i każdemu mogę polecić takie rozwiązanie.

Pozdrawiam
  • 3 lata temu...
Napisano
Też jestem zwolennikiem kominków z płaszczem wodnym. Teraz pojawiają się coraz to nowe koncepcje - na przykład można zamówić kompletne systemy ogrzewające dom, w skład którego może wchodzić solar, kominek i kocioł gazowy. Wprowadzili ostatnio nawet system, dzięki któremu kominek staje się buforem i można do niego przekazać energię z kolektorów.
Napisano
PARANOJA - ekologiczny kominek... kotłownia w salonie? komfort cieplny bez automatyki... W kontekście możliwości korzystania z ciepła "pozalicznikowego" jeszcze przez 12 miesięcy!!!
A co potem? Nawet jak mamy sporo kasy i stać nas będzie na najdroższe źródło (drewno) to co po 5 -8 latach... tyle obiecują producenci instalacji - kucie ścian???
Napisano
kominek w założeniach miał umilić klimat w salonie i przygotować domową łanię do bzyk bzyk. Tyle tylko że w Polsce żaden grosz się zmarnować nie może, tak więc jest jak jest icon_biggrin.gif
Napisano
Cytat

przechodziłem etap kotłowni w salonie i palenia ciągłego. Powiem tak: NIGDY WIĘCEJ.



To powrót do natury jemu pasuje ty oczekujesz czegoś więcej .
Napisano
nie ma co porównywać tego co było do tego co może być, porządna chałupa w mrozy wymaga przepalenia max 2x dziennie po kilka polan, wysiłek żaden, porządne drewno i staje się to przyjemnością, a nie upierdliwym obowiązkiem
Napisano
Cytat

Masz rację. W sumie jakbym zacisnął zęby... dałbym radę.



Na kilka dni nawet było by to atrakcją skóra z niedźwiedzia szampan i nowy model .
Napisano
Cytat

Masz rację. W sumie jakbym zacisnął zęby... dałbym radę.


Wow icon_neutral.gif Nie opłaca się zaciskać zębów, ja nie lubie mojego kominka przez to ciagłe "robienie kotłowni w salonie". Wolałbym już płacić za prąd niz ciągle palić(mam gaz)






Napisano
Nie mam kominka - z wyboru.
Nie użytkowałam nigdy - ale sporo czytałam na temat kominków kiedy sama miałam podąć decyzję o posiadaniu takowego.
Ogromna większość użytkowników była zdania , że kominek - jako atrakcja , do celów rekreacyjnych - tak , natomiast jako główne źródło ciepła - nie .
Napisano
Zdania zawsze, w każdym temacie, są i będą podzielone, tylko dlatego, że każdy jest inny i oczekuje po własnym domu spełnienia określonych, dla siebie, wymagań. Ja zawsze chciałem mieć kominek i mam. Nikogo nie będę przekonywał do słuszności tej decyzji, dla mnie i mojej żony jest super i tak ma być.
Ogrzewanie przystosowane jest do wpięcia innych źródeł ciepła, ale po co mi one skoro kominek doskonale się sprawdza, nawet w największe mrozy jest zapas mocy. Jak będę stary i schorowany, albo będę miał dość "kotłowni w salonie", to odpalę inne źródło energii. W moim przypadku "innym" źródłem może być wszystko, co jest powszechnie dostępne: olej, prąd, gaz, pompa ciepła, kolektory (powiedzmy), wszelkiego rodzaju piece na paliwo stałe. Na starość swój dom, bez żadnych ingerencji w jego konstrukcję, mogę odpowiednio doposażyć, żeby dziadkom sił i czasu nie brakowało na wnuków. icon_biggrin.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...