Skocz do zawartości

DZIAŁKA ROLNA – STATUS - PODATKI


Recommended Posts

Założenia:

 

Kupuję stare siedlisko na działce rolnej 4000m2 (0.4 ha)

(bydynek gospodarczy + budynek mieszk do generalnego remontu)

Nie jestem rolnikiem – nowa ustawa (VI 2019) pozwala nie-rolnikom na zakup do 1ha gruntów rolnych.

Nie od-rolniam działki (nie spełnia warunków odrolnienia)

Nie uzyskuje statusu rolnika (ja nie spełniam warunków)

 

Pytania:

 

Czy nieruchomość NIE ma statusu gospodarstwa rolnego ponieważ

"Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej" ?

Jeśli nie to jaki ma status?

Jaki płace podatek gruntowy? Taki jak od gruntów rolnych?

"dla gruntów gospodarstw rolnych - 135,9 zł od 1 ha przeliczeniowego,
dla pozostałych gruntów - 271,8 zł od 1 ha fizycznego "

Czy mogę odremontować budynek mieszkalny (aby w nim mieszkać jako nie-rolnik) na normalnych zasadach jak na działce budowlanej?

Jakich problemów sie spodziewać i czy to jest realny/legalny pomysł?

 

Chciałbym zatrzymać status działki rolnej ponieważ podatek od gruntów rolnych jest dużo niższy niż podatek od działki budowlanej.

Link do komentarza

Opierając się na dotychczasowych uregulowaniach zabudowaną nieruchomość rolna tzw. siedlisko nie bedące własnością rolnika było dzielone na część "mieszkalną" i "rolną" (działka budowlano-rolna). Pod zabudowę była wydzielona część gruntu niezbędna do użytkowania budynku (pow. zabudowy, dojazdu itp.) od której naliczany był podatek gruntowy od zabudowy mieszkalnej (grunt+budynek), a od pozostałej podatek rolny.

Link do komentarza
  Dnia 10.07.2019 o 22:39, Tomek T napisał:

Nie uzyskuje statusu rolnika (ja nie spełniam warunków)

Rozwiń  

Dla potrzeb podatkowych nie trzeba być rolnikiem ustawowym.

Trzeba posiadać gospodarstwo rolne.

 

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi.

 

A zatem status rolnika/nierolnika nie ma tu nic do rzeczy.

Czy kiedy kupie tą działkę powinna być już podzielona na 2 części:

 

BR – zabudowy, dojazd itd – podatek gruntowy od zabudowy mieszkalnej

R – pozostałe czyli grunty rolne – podatek rolny

 

czy może ja powinienem uruchomić procedurę tego podziału?

 

No tak – ale to nadal nie będzie gospodarstwo rolne ponieważ jest mniejsze od 1ha.

Wobec tego rodzi sie pytanie - czy bez względu na podział

BR oraz R będę musiał za całość płacić podatek jak za działkę budowlaną (B) ?

Edytowano przez Tomek T (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Tylko jak ma się to do ustawy o obrocie ziemią rolną?

Przecież jest obecnie że możną kupić działkę do 0,3 ha a trąbili że prawo ma sie zmienić (nie wiem czy już ustawa weszła w życie) że można będzie kupić działkę do 1 ha osoba która nie jest rolnikiem  a tu jest działka o pow 0,4 ha więc wg "starych" nie można wg "nowych" o ile weszły w życie można, ale co z tym 1 ha czy 1 ha przeliczeniowym?

 

 

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myślę, że warto przyjrzeć się podobnym produktom w sklepie globy platform . Zawsze istnieją produkty wysokiej jakości przeznaczone do różnych celów. Jestem bardzo zadowolony z usługi. Świetny sklep internetowy! Wszystko jest szybkie, wygodne i wysokiej jakości. Zamówię więcej produktów, których potrzebuję.
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...