Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Tomek T

DZIAŁKA ROLNA – STATUS - PODATKI

Recommended Posts

Założenia:

Kupuję stare siedlisko na działce rolnej 4000m2 (0.4 ha)

(bydynek gospodarczy + budynek mieszk do generalnego remontu)

Nie jestem rolnikiem – nowa ustawa (VI 2019) pozwala nie-rolnikom na zakup do 1ha gruntów rolnych.

Nie od-rolniam działki (nie spełnia warunków odrolnienia)

Nie uzyskuje statusu rolnika (ja nie spełniam warunków)

Pytania:

Czy nieruchomość NIE ma statusu gospodarstwa rolnego ponieważ

"Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej" ?

Jeśli nie to jaki ma status?

Jaki płace podatek gruntowy? Taki jak od gruntów rolnych?

"dla gruntów gospodarstw rolnych - 135,9 zł od 1 ha przeliczeniowego,
dla pozostałych gruntów - 271,8 zł od 1 ha fizycznego "

Czy mogę odremontować budynek mieszkalny (aby w nim mieszkać jako nie-rolnik) na normalnych zasadach jak na działce budowlanej?

Jakich problemów sie spodziewać i czy to jest realny/legalny pomysł?

Chciałbym zatrzymać status działki rolnej ponieważ podatek od gruntów rolnych jest dużo niższy niż podatek od działki budowlanej.

Opierając się na dotychczasowych uregulowaniach zabudowaną nieruchomość rolna tzw. siedlisko nie bedące własnością rolnika było dzielone na część "mieszkalną" i "rolną" (działka budowlano-rolna). Pod zabudowę była wydzielona część gruntu niezbędna do użytkowania budynku (pow. zabudowy, dojazdu itp.) od której naliczany był podatek gruntowy od zabudowy mieszkalnej (grunt+budynek), a od pozostałej podatek rolny.

10 godzin temu, Tomek T napisał:

Nie uzyskuje statusu rolnika (ja nie spełniam warunków)

Dla potrzeb podatkowych nie trzeba być rolnikiem ustawowym.

Trzeba posiadać gospodarstwo rolne.

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej.

Dziękuję za odpowiedzi.

A zatem status rolnika/nierolnika nie ma tu nic do rzeczy.

Czy kiedy kupie tą działkę powinna być już podzielona na 2 części:

BR – zabudowy, dojazd itd – podatek gruntowy od zabudowy mieszkalnej

R – pozostałe czyli grunty rolne – podatek rolny

czy może ja powinienem uruchomić procedurę tego podziału?

No tak – ale to nadal nie będzie gospodarstwo rolne ponieważ jest mniejsze od 1ha.

Wobec tego rodzi sie pytanie - czy bez względu na podział

BR oraz R będę musiał za całość płacić podatek jak za działkę budowlaną (B) ?

Edytowano przez Tomek T (zobacz historię edycji)

Tylko jak ma się to do ustawy o obrocie ziemią rolną?

Przecież jest obecnie że możną kupić działkę do 0,3 ha a trąbili że prawo ma sie zmienić (nie wiem czy już ustawa weszła w życie) że można będzie kupić działkę do 1 ha osoba która nie jest rolnikiem  a tu jest działka o pow 0,4 ha więc wg "starych" nie można wg "nowych" o ile weszły w życie można, ale co z tym 1 ha czy 1 ha przeliczeniowym?

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)

Witaj, ustawa sie zmienila. mozna kupic dzialke o pow. 1 ha. nie trzeba byc rolnikiem.

pozdrawiam

Mariusz

Tyle, że:

1. Można kupić do 1ha (łącznie).

2. Gospodarstwo rolne to takie o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Ale co ważniejsze:

Ten ponad 1 ha trzeba posiadać, a nie koniecznie być właścicielem.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Gość Noting
      Moim zdaniem ceramika to bardziej sensowne rozwiązanie, chociaż niekoniecznie w wersji glazurowanej - z uwagi na bardzo duży połysk, który mi się po prostu nie podoba. Są opcje, żeby to obejść, np. dachówkami z matowioną angobą - taki materiał to np. ceramiczna Koramic Orea 9. Beton jest materiałem naturalnie porowatym i nie ma moim zdaniem opcji, żeby po kilku latach użytkowania nie zaczął on porowacieć, a stąd już prosta droga do łapania brudu i zarastania...
    • Gość Noting
      Fajnie wyjaśnione podstawy parametrów ściany konstrukcyjnych, ale koniec końców w Polsce i tak z reguły decyduje cena - a raczej stosunek jakości do ceny. Moim zdaniem optymalny materiał to ceramika poryzowana (typu porotherm) - z uwagi na zbilansowanie parametrów. Konkurencja to betony komórkowe o dużej gęstości, ale one są akurat stosunkowo drogie...
    • Ściany to jedne z najważniejszych elementów domu. Nie tylko odgradzają wnętrza od środowiska zewnętrznego, ale pełnią także istotną funkcję konstrukcyjną. Muszą być więc jednocześnie wytrzymałe i trwałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną, szczelność i dźwiękoszczelność, a przy tym być estetyczne. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/10062-jakie-sa-pozadane-parametry-techniczne-scian-zewnetrznych
    • Właśnie przygotowuje się do zrobienia zejścia zewnętrznego piwnicy. Myślę nad zrobieniem obmurówki "C" na płycie, chociaż kierownik zaproponował ławę w kształcie L. Ale jakoś wydaje mi się że płyta była by szybciej i pewniej. Ale mam problem - wykop pod zejście był zrobiony później i koparkowy na początku zaczął kopać głębiej na równi z ławami (czyli na jakieś 35-40 cm), dopiero jak uświadomiłem sobie że płyta nie musi być taka wysoka jak fundament i wtedy kazałem mu kopać płycej do ok 20 cm. No i teraz nie wiem czym wypełnić te głębsze miejsca, bo jeśli gliną to glina mi się nie zagęści, a podsypka zagęszczająca, przepuszcza wodę, więc wtedy będę musiał zrobić dreny wokół zejścia. A w przypadku płyty lanej na glinę chronię budynek przed wodą w tym miejscu. No chyba że najpierw wylać chudziaka, ale byłby on bardzo nierówny, w jednym miejscu bardzo cienki, w innym na 20 cm. Ponadto wokół ław piwnicy jest podsypka piaskowa, dobrze przepuszcająca wodę. Wylanie na niej płyty spowoduje migrację wody pod płytę. Czy może wybrać w tym miejscu podsypkę i zalać betonem, zrobić taką przegrodę? Tak wygląda wykop:     I widok z drugiej strony:
    • Tylko że jeśli dreny będą dobrze pracować to w teorii żadnej wody być nie powinno pod drenami (opadowej). Jedynie może jakaś woda od dołu, ale w przypadku tak zbitej gliny raczej nie mam się co jej spodziewać. Z ciekawości co byś zaproponował? Zasypać dookoła ławy gliną i na tym układać żwir z drenami? Ewentualnie wylać dookoła cienko betonem, który też zadziała jak izolacja, ale to raczej karkołomne wyzwanie.   Pytam ponieważ teraz przygotowuje się do zrobienia zejścia zewnętrznego piwnicy. I patrząc na to myślę że jeśli zrobił bym obmurówkę "C" na ławie to właściwie mogę pominąć drenaż w tym miejscu bo ława mogła by być wylana bezpośrednio na glinie więc w tym miejscu nic pod ławy piwnicy się nie dostanie. Ale są dwa problemy. Ławy piwnicy stoją na podsypce piaskowej a ten pas jest wokół całego domu i na nim opierała by się też ława zejścia więc woda miała by i tak ujście na początki i na końcu zejścia. No chyba że wybiorę w tym miejscu podsypkę i zaleję wraz z ławami. Drugi problem - wykop pod zejście był zrobiony później i koparkowy na początku zaczął kopać głębiej na równi z ławami (czyli na jakieś 35-40 cm), dopiero jak uświadomiłem sobie że ławy (czy też płyta zejścia) nie musi być taka wysoka jak fundament to wtedy kazałem mu kopać płycej do ok 20 cm. No i teraz nie wiem czym wypełnić te głębsze miejsca, bo jeśli gliną to glina mi się nie zagęści, a podsypka zagęszczająca, którą posiadam (a która się dobrze zagęszcza, tak że palca nie można wbić) przepuszcza wodę, więc wtedy będę musiał zrobić dreny wokół zejścia. No chyba że najpierw wylać chudziaka, ale byłby on bardzo nierówny, w jednym miejscu bardzo cienki, w innym na 20 cm. Tak wygląda wykop:     I widok z drugiej strony:
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...