Skocz do zawartości

DZIAŁKA ROLNA – STATUS - PODATKI


Recommended Posts

Założenia:

 

Kupuję stare siedlisko na działce rolnej 4000m2 (0.4 ha)

(bydynek gospodarczy + budynek mieszk do generalnego remontu)

Nie jestem rolnikiem – nowa ustawa (VI 2019) pozwala nie-rolnikom na zakup do 1ha gruntów rolnych.

Nie od-rolniam działki (nie spełnia warunków odrolnienia)

Nie uzyskuje statusu rolnika (ja nie spełniam warunków)

 

Pytania:

 

Czy nieruchomość NIE ma statusu gospodarstwa rolnego ponieważ

"Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej" ?

Jeśli nie to jaki ma status?

Jaki płace podatek gruntowy? Taki jak od gruntów rolnych?

"dla gruntów gospodarstw rolnych - 135,9 zł od 1 ha przeliczeniowego,
dla pozostałych gruntów - 271,8 zł od 1 ha fizycznego "

Czy mogę odremontować budynek mieszkalny (aby w nim mieszkać jako nie-rolnik) na normalnych zasadach jak na działce budowlanej?

Jakich problemów sie spodziewać i czy to jest realny/legalny pomysł?

 

Chciałbym zatrzymać status działki rolnej ponieważ podatek od gruntów rolnych jest dużo niższy niż podatek od działki budowlanej.

Link do komentarza

Opierając się na dotychczasowych uregulowaniach zabudowaną nieruchomość rolna tzw. siedlisko nie bedące własnością rolnika było dzielone na część "mieszkalną" i "rolną" (działka budowlano-rolna). Pod zabudowę była wydzielona część gruntu niezbędna do użytkowania budynku (pow. zabudowy, dojazdu itp.) od której naliczany był podatek gruntowy od zabudowy mieszkalnej (grunt+budynek), a od pozostałej podatek rolny.

Link do komentarza
10 godzin temu, Tomek T napisał:

Nie uzyskuje statusu rolnika (ja nie spełniam warunków)

Dla potrzeb podatkowych nie trzeba być rolnikiem ustawowym.

Trzeba posiadać gospodarstwo rolne.

 

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi.

 

A zatem status rolnika/nierolnika nie ma tu nic do rzeczy.

Czy kiedy kupie tą działkę powinna być już podzielona na 2 części:

 

BR – zabudowy, dojazd itd – podatek gruntowy od zabudowy mieszkalnej

R – pozostałe czyli grunty rolne – podatek rolny

 

czy może ja powinienem uruchomić procedurę tego podziału?

 

No tak – ale to nadal nie będzie gospodarstwo rolne ponieważ jest mniejsze od 1ha.

Wobec tego rodzi sie pytanie - czy bez względu na podział

BR oraz R będę musiał za całość płacić podatek jak za działkę budowlaną (B) ?

Edytowano przez Tomek T (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Tylko jak ma się to do ustawy o obrocie ziemią rolną?

Przecież jest obecnie że możną kupić działkę do 0,3 ha a trąbili że prawo ma sie zmienić (nie wiem czy już ustawa weszła w życie) że można będzie kupić działkę do 1 ha osoba która nie jest rolnikiem  a tu jest działka o pow 0,4 ha więc wg "starych" nie można wg "nowych" o ile weszły w życie można, ale co z tym 1 ha czy 1 ha przeliczeniowym?

 

 

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Guzik prawda. Zadzwoniłem z ofertą do takiej firmy i od razu padło pytanie: Budynek był ogrzewany? To nie mamy o czym gadać. I deski poszły w piec.
    • Witam,   Potrzebuję porady kogoś kto projektuje schody betonowe w miarę prostym programie i może podzielić się opinią na temat tego programu.   Dzięki za wszelkie informacje.
    • Dzień dobry,   Przedstawiam Państwu ofertę fimy WOOD-FERT: skup i sprzedaż starego drewna, rozbiórka starych drewnianych domów, stodół.   Oferujemy szeroki asortyment drewnianych produktów: deski, płyty, panele, belki – każdy z nich niesie ze sobą historię i jest gotowy do przyjęcia nowej roli. Od ścian obiciowych po unikalne meble – nasze drewno dodaje charakteru każdemu projektowi.   Masz stodołę, szopę, dom, wiatrak lub inną konstrukcję drewnianą? Skupujemy stare drewno, dając mu nowe życie. Odkryj z nami wartość drzemiącą w Twoich drewnianych konstrukcjach. Jeśli stoisz przed wyborem, co zrobić ze starą konstrukcją drewnianą, wybierz opcję, która przyczynia się do Twojego zysku – sprzedaj nam swoje stare drewno. Działamy na terenie województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Odkupimy Twoje stare deski, belki i inne elementy drewniane. Oferujemy kompleksową rozbiórkę – od dachu, aż po fundamenty. Niezależnie od rozmiaru i kondycji Twojego budynku, gwarantujemy uczciwe wyceny i płatność gotówką.   Od 2016 roku jesteśmy na rynku międzynarodowym, dostarczając starannie wyselekcjonowane, stare drewno, stare deski z Polski. Nasze doświadczenie i położenie pozwalają na dostarczanie drewna, które jest nie tylko estetycznie wyjątkowe, ale i trwałe z zachowaną dozą historii. Jako wiodący specjaliści w obróbce i sprzedaży starego drewna, dostarczamy produkty najwyższej jakości na terenie całej Europy. Nasze unikalne stare deski, płyty, panele i belki doskonale sprawdzą się w projektach wnętrzarskich oraz przy tworzeniu niepowtarzalnych mebli. Nasze bogate doświadczenie na rynku międzynarodowym pozwala nam obsługiwać klientów z różnych zakątków Europy. Elastycznie dostosowujemy się do różnych potrzeb i wymagań, zapewniając kompleksową obsługę – od momentu wyboru materiału, aż po jego dostawę.   https://woodfert.eu/skup-starego-drewna/
    • Tak, to komin systemowy : SKORSTEN PLUS, wykonawca mi go wybrał bo ja się nie znam na tym. Nawet nie wiem, czy jest dobry czy nie. Na tej stronie jest cały jego opis :  https://www.skorsten.pl/skorsten-plus  a tu mały fragment : ...to uniwersalny system kominowy przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń na każdy rodzaj paliw. Stosowany z kotłami c.o. opalanymi zarówno paliwami stałymi, ciekłymi jak i gazowymi. Jest to najbardziej uniwersalny komin, który pozwala na zastosowanie w większości systemów grzewczych znajdujących się w ofercie rynkowej.   W środku jest ceramiczny wkład w otulinie z wełny mineralnej. A tak wygląda komin w przekroju :   Trzy mniejsze, przekreślone prostokąty to wentylacja.   Ta okładzina na nim, to styropian przyklejony na klej cementowy a na nim jeszcze siatka z włókna szklanego zatopiona chyba w tymże kleju i jako ostatnia warstwa, tynk cienkowarstwowy, częściowo widoczny. Wykonawca postawił mnie przed faktem dokonanym i sam zrobił to ocieplenie komina (używając płyt twardszego styropianu pozostałego po izolacji podłogi) na zewnątrz budynku ponad dachówkami, które kończy się jak widać na zdjęciach na poddaszu zaraz pod deskowaniem. Gdzieś powyżej jest zdjęcie jak to wygląda z zewnątrz. Znalazłem jeszcze takie oznaczenie kodowe : EN13063-1 T600 N1 D 3 G50, EN13063-2 T400 N1 W 3 O50 i EN13063-3 T600 N1 D 3 G50 .   Przyznam, że dalej nie wiem czy kontynuować z tą okładziną na poddaszu czy nie ? A co z moim pierwszym pytaniem :  
    • Dawno nie dyskutowaliśmy, a nadarza się okazja.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...