Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Pompa ciepła: Jakie rury wykorzystuje się do budowy kolektorów gruntowych i sond pionowych?

Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: By instalacja po stronie dolnego źródła działała prawidłowo, kolektor musi odbierać wystarczająco dużo ciepła z gruntu. W związku z tym przez rury musi przepływać określona objętość solanki.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/porady/14717-pompa-ciepla-jakie-rury-wykorzystuje-sie-do-budowy-kolektorow-gruntowych-i-sond-pionowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adams
No dobrze, a czym doprowadzac solanke do pompy? Jak izolowac i czym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rury w pobliżu pompy, w budynku trzeba osłonić izolacją cieplną dobrej jakości, taką która nie chłonie wilgoci. A wilgoć może kondensować z powietrza w pomieszczeniu. Solanka ma przecież temperaturę ok. 0°C. Często stosuje się w związku z tym izolacje ze spienionego kauczuku, powszechnie używane w technice chłodniczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adams

Chodziło mi o dwie rury PE HD , ktore biegna od pompy do rozdzielnicy . Obie te rury maja dosc duza srednice . Biegna pod ziemią. Jedna z nich czynnik wraca do pompy a druga wedruje w kierunku dolnego zrodla. Obie te rury maja byc w odleglosci nie mniejszej niz 70cm od siebie i ponizej glebokosci przemarzania. Ale czym je zaizolowac. W moim przypadku odleglosc od pompy do rozdzielnicy w terenie jest prawie 40 metrow.

 

I przede wszystkim jak gruba powinna byc otulina np na rurach 63mm ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rury od kolektora poziomego to nie ma sensu ich izolowanie w gruncie.

W przypadku kolektorów pionowych (odwiertów) tak znaczna długość rur poziomych to właściwie błąd w samej koncepcji. Należałoby zastosować wtedy izolację przynajmniej na rurze biegnącej od odwiertów do pompy. Musi być odporna na zawilgocenie. W takim razie albo specjalne izolacje do rur w gruncie, obsypanie keramzytem, umieszczenie w drugiej rurze o większej średnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Gość Adams napisał:

Obie te rury maja byc w odleglosci nie mniejszej niz 70cm od siebie i ponizej glebokosci przemarzania.

Tego się nie izoluje.

Masz dodatkowy kolektor gruntowy poziomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Nie wiem - zapytam jak umrę - jesli będzie okazja  To za porzucaniem najsłabszegoz potomstwa jesteś? Nie wiem o co chodzi z tymi urzędnikami... no nie udowodniłeś tego - tylko twierdzisz... smutne - mam nadzieję, że hodowca nie cieszy sie z tego, że je wysyła na rzeź, a raczej z gotowki Mam nadzieję, że nie będziemy kiedyś mięsożerni, a zwierzęta  - tu się ze mnie wyśmiejecie, ale ja przecież nigdy tym sie nie przejmuję - też Tak sobie wyobrażam RAJ  Na Ziemi, który urządził człowiek mając wolną wolę od Boga
  • A hodowla wybranych gatunków, w fabrykach, bez możliwości ich naturalnych dla tych gatunków zachowań?   
  • Jak stworzył na swoje podobieństwo, to sam miał wolną wolę i dobrze wiedział czym to pachnie, a jednak dał... wiedział co robi, po co robi, co to przyniesie, jakie będą efekty... a jednak dał... Dobrze wiedział, jak ten WIRUS ZAŁATWI to Jego królestwo... Co do twojego 3. to właśnie tak! tylkooo... z tym wychowaniem seksualnym... przecież Jego urzędnicy są... za??? Co do twojego 2.... jak wyjątkowy jest człowiek - widać na każdym kroku...  ty jesteś wyjątkowy, Jarek jest wyjątkowy, Putin jest wyjątkowy, ojciec dyrektor jest wyjątkowy... i ja też jestem wyjątkowy... a cooo...i, niestety, wszyscy jesteśmy zwierzętami... czasem myślimy, a czasem myślimy że myślimy... i tobie często to się zdarza...
  • widzę, że silisz sie na filozofowanie  1. Dopóki człowiek zaspokaja głod zabijając zwierzę - rozumiem to. Jeśli zabija dla przyjemności - nie toleruję. I nie wierzę w posłannictwo niedzielnych mysliwych. 2. Człowiek jest wyjatkowy - nie jest jednym ze zwierząt. Łatwo to udowodnić. Wskaż mi cywilizację stworzoną przez zwierzęta w ciągu milionów lat (cywilizację podobną do naszych) - dowody. 3. Jak chcesz brać przyklad ze zwierząt odnośnie dzieci - to pewnie będziesz przeciw wychowaniu seksualnemu, za karami cielesnymi, przeciw aborcji, za porzucaniem najsłabszego z miotu, itd. 4. Odnosnie wiadomo kogo. Kazał urządzić człowiekowi świat. Człowiek ma wolną wolę. To od niego zależy - czy jest dobry, czy zły.    
  • Wprawdzie ja - to nie bobiczek, ale naświetlę jak JA to widzę...   To jest dowód miłości do NATURY...     Dopóki ten WIRUS-CZŁOWIEK, stworzony na obraz i podobieństwo wiadomo kogo, nie rozpieprzył stosunków w przyrodzie, to takie zwierze - raz zdrowe, raz mniej  - zostało ZAMORDOWANE w nagonce przez wilki, szakale, mrówki, rekiny czy orki - w zależności od okoliczności - po to, aby utrzymać łańcuch pokarmowy, wymyślony i stworzony wiadomo przez kogo...   A dzieci, czyli młode wilków, szakali, rekinów ,czy orek - nie wiem co z mrówkami - patrzyły jak to się MORDUJE, a nawet biorą udział w nagonce - po to żeby utrzymać się na właściwym miejscu tego łańcucha pokarmowego, wymyślonego i stworzonego przez wiadomo kogo...   NIE!!! to żądza ŻYCIA!
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...