Skocz do zawartości

Naczynie przeponowe w instalacji CWU


ManfredBee

Recommended Posts

Napisano

Witam!

 

Pouczono mnie dziś, że powinienem mieć naczynie przeponowe w układzie CWU. Muszę przyznać, że przeżyłem lekki szok, kiedy po tym „pouczeniu” znalazłem ofertę takich urządzeń i opisy, jak dobrać, wyposażyć i gdzie zamontować. Nigdy, nigdzie i u nikogo nie widziałem takiego naczynia w CWU, także na różnych schematach, dopiero przeprowadzając specjalnie poszukiwania pod tym kątem znalazłem rzeczywiście jakieś informacje. Także na tym forum, postrzegane chyba jako oczywistość, ale znalazłem też na tym forum dyskusje o podłączeniu bojlera, w którym ani słowem nie wspomniano o naczyniu przeponowym, nawet jako opcji, jakby jego obecność była tak oczywista, że nie warto o tym wspominać, wręcz bardziej oczywista niż zaworu bezpieczeństwa, a może jednak pomijalna?

 

Mam zbiornik 100l z grzałką 2kW i wężownicą spiralną. Wyrównywanie ciśnienia podczas ogrzewania wody zapewniał mi zawór bezpieczeństwa ZB-8, ale ta właśnie funkcja przestała działać i o konieczności stosowania naczynia przeponowego dowiedziałem się w sklepie, w którym zapytałem o nowy zawór.

 

Czuję się trochę tak, jakbym przegapił z pół wieku rozwoju technologii, ale nie daje mi spokoju fakt, że rzeczywiście w instalacjach CWU do tej pory w ogóle się nie spotkałem z naczyniem przeponowym. Co innego w CO.

 

Czy naczynie przeponowe rzeczywiście jest teraz obowiązkowym wyposażeniem bojlera i „muszę” je niezwłocznie zamontować??

Napisano

Naczynie przeponowe w instalacji cwu nie było konieczne w większości instalacji, gdyż wzrost ciśnienia redukowany był zwrotnym przepływem do sieci wodociągowej bądź zbiornika hydroforowego. Powszechne instalowanie zaworów antyskażeniowych jak i zwrotnych  na instalacji z.w. sprawiło że obieg c.w.u. zostaje zamknięty i wzrost objętości i zładu wodnego  musi być przejęty przez dodatkowe naczynie przeponowe. Konieczność jego zamontowania wynika więc z konfiguracji instalacji.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...