Skocz do zawartości

Dopuszczalna powierzchnia garażu w domu jednorodzinnym? Garaż dwa razy większy jak dom.


Recommended Posts

Mam działkę która w Miejscowym Planie zagospodarowania jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Czytając prawo budowlane w definicji nie ma określenia jaką powierzchnie może zajmować piwnica a jaką pozostałą część domu. Zamierzam wybudować dom jednorodzinny o powierzchni 100m2 ale w piwnicy pod ziemią chciałbym zrobić 14 garaży które zajmą powierzchnie 252 m2 plus dojazd. Naczelnik wydziału budownictwa na początku powiedział że chyba nie można jak ja z architektem uważam że można to mam dla naczelnika podać jakieś paragrafy które na to pozwalają bo jego nie przekonuje że jeżeli nie jest zabronione to jest dozwolone. Czy może ktoś opowiedzieć jakimi artykułami się podeprzeć żeby przekonać Naczelnika.

Link do komentarza

Nie paragrafy tylko zapisy w MPZP dotyczące powierzchni biologicznie czynnej (PBC) w proporcji do powierzchni całej działki.

Na przykład:

dom 100m2 w rzucie, działka 1000m2 i masz zapisane że PBC jest 60%, czyli 600m2 musisz mieć zielone, ale "zakopując" garaż i go zasypując możesz utworzyć PBC nad garażem, tyle tylko że przyjmuje się, że to jest tylko 50% PBC na gruncie rodzimym.

 

1000-100 zabudowy budynkiem=900, PBC 600m2 - pozostaje 300m2

teren utwardzony np 200m2 - pozostaje 100m2 wolne

czyli odwracając te 50% - możesz zrobić dodatkowe 200m2 garażu poza obrysem budynku, byleby pod ziemią, dla prawidłowej wegetacji powinno być to ok 40-50cm poniżej poziomu terenu

Część podziemna, czyli garaż może być nawet w ostrej granicy, przepisy odległości od granicy dotyczą zabudowy nad poziomem terenu

 

oczywiście jeżeli nie ma innych zapisów w MPZP

No i wymogi wentylacji tu już chyba będą inne, jak i uzgodnienia ppoż, ale to inna bajka, nie chce mi się sprawdzać

 

mam nadzieję, że w/w jest zrozumiałe.....

Link do komentarza

Sytuacja jest nietypowa. Interpretowałbym to raczej jako chęć wybudowania wielostanowiskowego garażu podziemnego pod budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Bo chyba jednak nie chodzi o 14 odrębnych garaży? I czemu miałyby one służyć? Bo trudno je sobie wyobrazić jako tworzące funkcjonalną całość z domem jednorodzinnym.

Jednak wniosek o pozwolenie na budowę zawsze można złożyć. To urzędnicy będą musieli uzasadnić swój sprzeciw.

Link do komentarza

profesjonalna interpretacja, tylko co to wnosi? ano nic :)

i czemu miałby służyć? ano choćby na kolekcję zabytkowych automobili, jeżeli pod najem to może podpadać pod usługi, trzeba by było to sprytnie poprowadzić, żeby nie było problemów

wniosek o PnB to przygotowanie dokumentacji - czytaj - wydanie kasiory bez pewności sukcesu, super rada 👍

9 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Sytuacja jest nietypowa. Interpretowałbym to raczej jako chęć wybudowania wielostanowiskowego garażu podziemnego pod budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Bo chyba jednak nie chodzi o 14 odrębnych garaży? I czemu miałyby one służyć? Bo trudno je sobie wyobrazić jako tworzące funkcjonalną całość z domem jednorodzinnym.

Jednak wniosek o pozwolenie na budowę zawsze można złożyć. To urzędnicy będą musieli uzasadnić swój sprzeciw.

 

Link do komentarza

Z zapisów MPZP wynika wprost, że teren przeznaczony jest pod budownictwo jednorodzinne, a garaż nawet podziemny na taką liczbę samochodów nie odpowiada tym ustaleniom (działalność usługowa , handlowa ?).  Taki wniosek można wyciągnąć z podanych fragmentarycznych  informacji - jak to jest w  rzeczywistości nie można ocenić bez poznania całości zagadnienia.

Link do komentarza
1 minutę temu, bajbaga napisał:

Moim zdaniem:

 

Proponuję luknąć  w przepisy - zwłaszcza definicję zabudowy jednorodzinnej, definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, definicji lokalu użytkowego, a na koniec "definicji" z § 102, która często, w orzecznictwie traktowana jest jako definicja garażu "lokatorskiego" lub "jednorodzinnego".

 

 

to zrobi muzeum lub miejsce kultu, jeden pies

Link do komentarza

utnijmy dywagacje odpowiadając na pytanie postawione w temacie postu

jest taka? nie ma

to, że ktoś się przyzwyczaił, że nic nie wystaje poza obrys budynku nie oznacza braku takiej możliwości

a jeżeli chcemy tak zrobić to raczej nigdzie nie piszmy, że to ma być garaż 14 stanowiskowy, byleby spełniał wymogi dla takiego

Link do komentarza

O powierzchni biologicznie czynnej nie wspomniałem ponieważ działka jeszcze jest nie podzielona Do dyspozycji mam 2000m2 a wymagana powierzchnia biologicznie czynna to 35% wiec z tym nie ma problemu

 

Podszedłem do tematu tak że jestem kolekcjonerem samochodów i chciałbym mieć taki garaż na dodatek żeby każdy samochód był zamknięty oddzielnie.

W rzeczywistości garaże miały by być wynajmowane.

Jak ktoś napisał złożenie papierów do urzędu wiąże się z dużymi kosztami przygotowania dokumentów łącznie z projektem. A już na wstępie naczelnik powiedział że chyba nie można ale jak ktoś go przekona odpowiednim zapisem z PB to zezwoli. Pytałem u drugiego architekta to też powiedział że można zrobić taki projekt bo nie ma zakazu. Mam poważne obawy robić projektu a potem nie dostać pozwolenia na budowę.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 10.10.2018 o 22:57, mlodyzz napisał:

Naczelnik wydziału budownictwa na początku powiedział że chyba nie można jak ja z architektem uważam że można to mam dla naczelnika podać jakieś paragrafy które na to pozwalają bo jego nie przekonuje że jeżeli nie jest zabronione to jest dozwolone.

Urzędnik ma działąć na podstawie prawa i w granicach prawa. To nie inwestor ma podawać "jakieś paragrafy". Inwestor występuje z wnioskiem {choćby napisanym włąsnymi słowami, odręcznie, jeśli przepis nie wymaga stosowania urzędowego formularza} a organ ma się doń ustosunkować na podstawie i w granicach istniejącego prawa. Kropka. Pozostaje jeszcze odwołanie do organu wyższej instancji i ew. skarga do WSA + {w przypadku fiaska} kasacja w NSA.

 

Dnia 11.10.2018 o 09:32, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Interpretowałbym to raczej jako chęć wybudowania wielostanowiskowego garażu podziemnego pod budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym

A to "chęć" doznaje urzędniczego ograniczenia, jeśli prawo nie stoi przeciw ? Prywatne interpretacje i widzimisię to zachowajmy sobie.

 

Dnia 11.10.2018 o 09:32, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

I czemu miałyby one służyć? Bo trudno je sobie wyobrazić jako tworzące funkcjonalną całość z domem jednorodzinnym.

To proszę sobie wyobrazić. Ja wyobrażam sobie 100m garsonierę i garaż na 10 samochodów, 1 motocykl, 1 skuter i dwie łodzie.

 

Dnia 11.10.2018 o 09:41, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

teren przeznaczony jest pod budownictwo jednorodzinne, a garaż nawet podziemny na taką liczbę samochodów nie odpowiada tym ustaleniom  (działalność usługowa , handlowa ?)

A gdzieżeś ten zamysł usługowy wyczytał w inwestorskiej głowie... ?

 

Dnia 11.10.2018 o 18:28, mlodyzz napisał:

chyba nie można ale jak ktoś go przekona odpowiednim zapisem z PB to zezwoli

Tu nie o przekonanie "odpowiednim zapisem" chodzi. Na mój nos, chodzi o przekonanie bezkarnego urzędnika, i owszem, ale zupełnie czym innym. Ewentualnie pozostaje droga odwoławcza. Za którą urzędnik - rzecz jasna - nie poniesie żadnej odpowiedzialności.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie nie wiem jak podejść do tematu. Konstruktorka przez telefon zbyla stwierdzając że jak 15 cm to musi być dzialowka i można burzyc... to że dom ma ponad 50 lat to jej nie interesowało... bardzo renomowana Pani inżynier... a mi się właśnie wydaje że to nie jest jednoznaczne 
    • Mieszkałem w budynku z lat 70-tych, który miał ścianę działową oddzielającą kuchnie od malutkiego pokoju. Ścianka z gipsowej Pro-monty. I jeszcze ta ścianka była wzmocniona słupkiem z dwóch cegieł. Tylko ten słupek dawano tak głupio, ze mocno w kuchni przeszkadzał. I żeby tę ścianę chociaż wyrównać, bo stołu nie dało się wstawić, jeden z sąsiadów w klatce ten słupek rozebrał. A wtedy temu z góry ugięła się podłoga. Po prostu wstawili inne płyty stropowe niż w projekcie i ten słupek to trzymał.  Musiał zapłacić za całą operację podnoszenia i mocowania tej płyty. Dlatego boję się budynków z tamtych czasów. Połowa mojej rodziny pracowała wtedy w budownictwie i wiem, że to była wolnoamerykanka. Nawet przebiegi linii magistralnych uzbrojenia (rurociągi) są poprowadzone o innych trasach, niż to jest w planach. Koszmar. Dlatego bądź ostrożny, nie umiem Ci podpowiedzieć konkretnie.
    • Tzn 4 kondygnacje łącznie... najpierw garaż i tam jest poprowadzona belka wzmacniająca, potem parter gdzie chce usunac ściankę, potem 1 piętro i tam tak samo 2 pokoje są podzielone z tym że ta scianka na 1 piętrze jest zbudowana z pustakow wapiennych czyli też raczej dzialowka... też 15 cm i na długości 4m ucieka aż 10cm na skos
    • A jaki jest strop? Dopiero teraz do mnie dotarło, że parter i 4 kondygnacje... Coś mi tu źle pachnie. Na górze też jest taka ściana?     Dom 50-letni, czyli lata 70-te. Najgorszy czas dla budownictwa. Wtedy było najwięcej odstępstw od dokumentacji.
    • Witam wszystkich Mam dość sporawy problem z sciana która chce wyburzyc. Dom ponad 50 letni, 4 kondygnacje, brak dokumentacji, sciana na parterze między 2ma pokojami. Nie mam pewności czy sciana jest napewno dzialowa ponieważ intuicja podpowiadała ze 15cm to dzialowa.. z tym że to stare budownictwo i nie wiem czy to ma znaczenie. Wykułem trochę ściany przy stropie... I jest zalane od góry czymś twardym.. ktoś wie co to może być i czy to może być dzialowka? Po wyburzeniu ściany 'nowy' pokój miał by wymiary 4x8,6 Dołączam zdjęcia.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...