Skocz do zawartości

Zakup dużej działki, podział i wydanie WZ


sunnyluk

Recommended Posts

Witajcie,

 

Jesteśmy z żoną na etapie zakupu działki budowlanej. W okolicy, która nas interesuje jest problem znaleźć coś interesującego o powierzchni ok. 8-10 arów, ale znalazła się oferta zakupu działki prawie 25 arowej (niebieski obrys).

dzialka.thumb.png.aeae7bd268d2b8252b2443167feca2b1.png

 

W tym miejscu nie ma uchwalonego MPZP (przynajmniej tak wynika z Geoportalu i stron BIP Urzędu Miasta).

Wymyśliliśmy sobie, że ze względu na idealnie pasującą nam lokalizację i atrakcyjną cenę (ok. 65zł/m2) być może warto by było ją zakupić, a następnie podzielić na 3, jedną zostawić pod budowę a pozostałe 2 sprzedać.

 

Na czerwono zaznaczyłem wstępny plan podziału. Wiem, że od południa jest już istniejąca droga dojazdowa do posesji, ale przyjąłem, że:

1. zostawiamy sobie pierwszą z brzegu działkę - graniczącą z drogą publiczną,

2. pozostałe 2 działki łatwiej będzie sprzedać z wjazdem od północy,

3. po wstępnych rozmowach - może być problem z ewentualną zgodą na ustalenie służebności/współwłasności drogi wew. istniejącej (tej od dołu),

 

Mam wątpliwości co do prawidłowej kolejności etapów realizacji takiego przedsięwzięcia :)

1. Czy wpierw wystąpić o WZ dla całej działki 25 arowej nie będąc jeszcze jej właścicielem (np. po podpisaniu umowy przedwstępnej)?

2. Czy we wniosku o WZ mogą w jakiś sposób już zaznaczyć przyszły plan podziału? Nie chodzi mi o zagwarantowanie WZ dla działek po podziale, ale bardziej o zapewnienie mnie, że taki podział jest możliwy.

3. Wiem, że w sprawie podziału (jako osobny wniosek tylko dot. podziału) mogę wystąpić dopiero będąc właścicielem całej działki, ale gdyby były jakiekolwiek przyszłe problemy z uzyskaniem WZ dla działek po podziale - czy mogę się jakoś przed tym zabezpieczyć przed zakupem? 

4. Jaka byłaby najlepsza kolejność czynności przed i po jej zakupie?

 

Wiem, że nasz wymyślony plan podziału należy uzgodnić z geodetą, który przygotuje odpowiednie dokumenty, sprawdzi możliwości pod względem prawnym itd., ale czy już teraz moglibyście stwierdzić czy taki podział jest realny?

 

Z góry dziękujemy za odpowiedzi :)

 

 

 

 

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

1. Gwarancję możliwości budowy po podziale daje tylko uzyskanie WZ na wydzielone już działki (do czasu opracowania MPZP).

2. W gminie pewnie ustalona jest minimalna powierzchnia wydzielania działek pod zabudowę i od tego trzeba zacząć. 

1. A czy nie można wystąpić o WZ na całą działkę przed podziałem z zaznaczeniem, że planuje się podział i np. wpisać we wniosku WZ dla 3 domów jednorodzinnych?

2. Dostałem informację, że w gminie na terenach nieobjętych planem nie ma ustalonej min. wielkości działki. Sąsiednie działki są wybudowane równiez na ok 7 arach. Jedynie w miejscach gdzie w gminie jest plan ustalona jest min. wielkość działki po podziale na 7 arów.

 

3 godziny temu, bajbaga napisał:

Problemem może być zabudowa środkowej działki - nie ma tam kontynuacji zabudowy.

To znaczy chodzi o tą działkę całkiem po lewej stronie (tą najszerszą)? Co w tym wypadku oznacza kontynuacja zabudowy?

Link do komentarza

Nowa (wytyczona) środkowa (druga od Cichej) - nie ma "linii zabudowy" bo nie ma budynków do których można się odnieść.

Na pierwszej od ul. Cichej możesz postawić dom z liną zabudowy która jest przedłużeniem linii zabudowy na działce sąsiedniej 

Na działce nowej (wytyczonej), trzeciej od Cichej też można określić linię zabudowy bo sąsiadujące działki są zabudowane.

 

Tak wynika ze skrawka załączonej mapy.

Link do komentarza

W warunkach zabudowy nikt nie będzie rozważał możliwości podziału działki. Można za to wystąpić o warunki dla 3 budynków na jednej działce, ale to nie oznacza jeszcze, że po podziale odpowiednie warunki zostaną wydane dla poszczególnych działek.

 

Zawsze można się pobudować na jednej, a potem podzielić działkę na trzy części. Do tego czasu trzeba by się zabezpieczyć odpowiednią umową cywilnoprawną pomiędzy właścicielami.

 

 

Wysłane z telefonu.

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
3 godziny temu, bajbaga napisał:

Nowa (wytyczona) środkowa (druga od Cichej) - nie ma "linii zabudowy" bo nie ma budynków do których można się odnieść.

Tak wynika ze skrawka załączonej mapy.

OK, rozumiem. 

Czy w grę wchodzą tylko działki sąsiadujące, mające z przedmiotową działką wspólną granicę? 

Czy może jest jakiś obszar brany pod uwagę?

 

Rozumiem też, że łatwiej byłoby uzyskać WZiZT dla "środkowej działki po podziale" w przypadku, gdy na działce 1 i 3 od ul. Cichej powstaną już domy?

 

Poniżej większy wycinek sąsiedniej zabudowy.

 

dzialka2.thumb.png.89db19495ce8b38685a7171c350a763e.png

 

8 minut temu, bajbaga napisał:

Istnieje opcja wydania WZiZT "podziałowego".

O właśnie o to mi chodziło tylko nie potrafiłem nazwać :)

 

Czy do złożenia wniosku o wydanie WZiZT "podziałowego" potrzebuję mieć jako załącznik do wniosku szkic podziału stworzony przez geodetę na odpowiedniej mapie?

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I co, uważasz, że ten ktoś robi tylko u milionerów? Napisałem Ci to, co sam zastosowałem na wsi. Stary dom, byle co, więc jakieś fiu bździu by nawet ciulato wyglądało. I wstawiłem okna właśnie od Kacprzaka. Nie sam, oczywiście, bo ja sam już do niewielu rzeczy się nadaję (najwięcej do pyskowania). Spoko, one są odczyszczone, odpicowane i z drogi wyglądają zupełnie normalnie. a swoje, w mojej drewnianej chałupie robią. Nie wieje i jest o wiele cieplej. Palę tutaj wiaderko (zwyczajne, plastykowe wiaderko) drzewa rano i wiaderko wieczorem. Starcza na pokój sypialny, kuchnię i łazienkę. I mam cieplutko, 25 - 26 stopni. Więc nie marudź, tylko bierz się za mierzenie otworów, bo nie zawsze wszystkie wymiary są dostępne od ręki. I nie sądź, że robię sobie kpiny. Lepiej poównaj ceny okien nowych i tych z odzysku. Nie opłaca się zamawiać nowych. Szczególnie do starej chałupy.    PS. Ten lokal w Stalowej, który kupiliśmy, też miał okna z odzysku. I to właśnie mnie nakierowało na oszczędności. Poza tym nie zaśmiecam środowiska, wykorzystując istniejący wyrób, a nie złomując i kupując nowy. Bo najbardziej ekologiczne jest to, co już wytworzono i daje się mu drugie życie.    PS.2. Stare skrzydła okien do PSZOK-u można samochodem zawieźć, a skrzynkę się rżnie i spala przed grillem.  Skrzynkę, czyli ramę, okiennicę. Znaczy ramę okienną.
    • Komentarz dodany przez Alf: Miło powspominać te ceny. Obecnie oferenci zaproponowali 107 000 zł.
    • Dekarze sprawdzili się. Obróbki blacharskie nie przeciekają. Tylko raz, z powodu silnego wiatru i zacinającego deszczu, woda dostała się do kominka wentylacyjnego i w pokoju pojawił się zaciek. Od tamtej pory dach jest bezawaryjny - mówią Agnieszka i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dach układali w 2009 r. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/20814-dach-pokryty-blachodachowka-trafilismy-na-fachowych-dekarzy
    • Czyli tak naprawdę do końca nic nie wiadomo. Dzwoniłem do konstruktora i za 1.5 tygodnia dam znać co wyszło z konsultacji tej ściany 
    • Retro! Taż właśnie o tych trzyszybowych mam podobne zdanie, ale ja laik jestem, wolałam dopytać. I co ja zrobię z tymi zakupionymi używanymi oknami? Same se wstawię? Wywalę se stare okna, zamontuję nowe, tak? Sama se to zrobię, tak?  Czy może wezmę jakąś firmę i będę wysłuchiwać jakie g... kupiłam... Nie, takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Muszę mieć kogoś, kto mi zdemontuje i zutylizuje stare okna, zamontuje nowe i machnie szpalety.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...