Skocz do zawartości

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu


Recommended Posts

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
do Gość bobo: nie laik, tabela gromadzi zbiór współczynników korygujących. Przy współczynniku 1 sprawność paneli dzielisz przez 1 czyli masz 100%, przy 2 dzielisz przez 2 i masz 50%. Proste?
Link do komentarza
do PJ: no jeżeli masz dach np.35 stopni to układasz równolegle do płaszczyzny dachu i masz panele pod kątem 35 stopni. Przy dachach bardziej płaskich zastosujesz podpory w kształcie trójkąta prostokątnego o żądanym kącie. Powyżej 45 stopni pozostaje tylko odpowiednia liczba paneli równoważąca spadek sprawności tak jak to pokazuje tabela...
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość instalator od 10 lat

mnie uczono w ON Rzeszowie na kursie 5 lat temu, że kąt nachylenia wylicza symulacja komputerowa, program licencjonowany niemiecki do którego jest spolszczenie, które wylicza ( dane od 1912 roku) optymalne ustawienie paneli dla danej powierzchni czy na ziemi czy na dachu. Generalnie powinno się stosować 1 stopień od południa w stronę zachodu oraz od 20 do 30 stopni( kąt nachylenia paneli) optymalnie 27 stopni.

 

generalnie panele ustawione 1 stopień od południa w stronę zachodu i kat od 20-30 stopni generalnie 27 stopni. wartość optymalna na lubelszczyżnie

 

sam używam tego programu od 8 lat symulacja produkcji na cały rok dla klientów i widząc jak amatorzy oszukują klientów to nóż mi się otwiera w kieszeni

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Feather
Może mi ktoś wytłumaczyć te wyniki w tabeli, co oznaczają, bo nie wiem jak mam to oceniać, rozumiem, że im mniejsza wartość tym lepiej, ale co w rzeczywistości co to jest za wartość, co oznacza?
Link do komentarza
Gość Richard

Optymalny kąt nachylenia nieruchomych paneli fotowoltaicznych (od poziomu) powinien być równy szerokości geograficznej miejsca, w którym są zamontowane . * na równiku - 0 st. (poziomo) * np. dla Łodzi - 51 st. * na biegunie - 90 st. (pionowo)

 

Do Gościa Bobo 45 st. - tak to dobre nachylenie dla środkowej Europy. Dla Panamy to będzie już tylko 9 st.

 

Do Ekperci Velux 30 - 60 stopni dla Europy. W środkowej Afryce to 0 - 20 st.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Janosik
Prawda o kątach nachylenia w ustawieniu południowym jest brutalna. Średniorocznie z 1000Wp wydajności osiągane dla różnych kątów nachylenia wynoszą (różnica nie przekracza 10 %): 10 : 955 kWh/kWp 20 : 1000 kWh/kWp 40 : 1030 kWh/kWp 50 : 1010 kWh/kWp 60 : 964 kWh/kWp Daje do myślenia
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 9 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
  • 2 miesiące temu...
Komentarz dodany przez Artur:
Ja rozumiem ta tabelkę tak że panel który zamontujemy dokładnie na południe i pod kątem od 30 do 45 będzie miał największą produktywność. Przekręcając panel w osi i czym bardziej od kierunku południowego tym bardziej tracimy na wydajności . Dla instalacji zamontowanej idealnie wschód zachód najlepszym kątem paneli będzie 15 stopni .
Link do komentarza

To tabele ze współczynnikami korygującymi. Ta większa bardziej kolorowa, ma wpisane wartości w procentach. Przykładowo, przy ustawieniu wprost na południe najlepszy wynik (100) uzyskujemy przy kącie nachylenia pomiędzy 30 i 40%. Ale np. przy ustawieniu wprost na wschód przy tym samym kącie nachylenia dachu uzyskamy ok. 85% ilości energii względem ustawienia wprost na południe.

Jest tu jednak bardzo ważne zastrzeżenie. To są średnie wartości dla całego roku. Jeżeli zależy nam na wykorzystywaniu ciepła z kolektorów głównie w sezonie wiosenno-letnim to korzystne jest zmniejszenie kąta nachylenia (np. do 20°). Wtedy uzysk energii będzie większy latem, ale za to mniejszy w sezonie jesienno-zimowym.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...