Skocz do zawartości

Piec do mieszkania 37m2


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Kupiłem mieszkanie w którym obecnie nie ma żadnej instalacji c.o/c.w.u

Mieszkanie znajduje się na parterze w kamienicy. Cały budynek jest ocieplony, nowe okna itd. Otrzymałem pozwolenie od kominiarza na montaż pieca gazowego dwufunkcyjnego z zamknięta komorą spalania, wyprowadzenie spalin przez ścianę

Pytanie takie, jaki piec mogę zastosować?

Edytowano przez maxell (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

To nie kominiarz tu decyduje. Zgodził się na rozwiązanie sprzeczne z prawem. jak napisano powyżej, w budynku wielorodzinnym wyrzut spalin przez ścianę zewnętrzną jest dopuszczalny tylko przy mocy do 5 kW. 

Jak są ogrzewane pozostałe lokale? Jeżeli kotłami gazowymi przyłączonymi do wspólnych kominów, to w takim układzie kocioł musi mieć otwartą komorę spalania i grawitacyjny wyciąg spalin.

Link do komentarza
10 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

To nie kominiarz tu decyduje. Zgodził się na rozwiązanie sprzeczne z prawem.

I sprzecznie z prawem.

Kominiarz nie ma żadnych uprawnień do tego typu kominów.

W jego kompetencjach (i tylko mistrza kominiarskiego) są tylko kominy z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a ten taki nie jest.

Link do komentarza

A musi być na gaz?

Żeby nie kombinować i nie bawić się w 2 rodzaje mediów - załatw wszystko prądem - skoro budynek jest ocieplony to na samo ogrzewanie nie wyjdzie wiecej niż 3.5 kW a z czujnikiem temperatury pewno nie pójdziesz z torbami.

 

Grzejniki elektryczne z termostatem + podgrzewacz c.w.u. - ja bym tak zrobił.

Link do komentarza
32 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

A musi być na gaz?

Nie, nie musi :)

 

33 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Grzejniki elektryczne z termostatem + podgrzewacz c.w.u. - ja bym tak zrobił.

Jak dla mnie to OK, tylko czy do tego nie trzeba drugiej fazy? Jeśli nie (bo mam tylko jedną) o podaj przykłady takich grzejników itd, pewnie też trzeba jakiś specjalny bezpiecznik w skrzynce?

Jeśli chodzi o kable itp wszystko będzie nówka, mieszkanie jest w kompletnej demolce, jestem na etapie skucia tynków :)

Link do komentarza

grzejniki takie po 1.2 kW x3 = 3.6 kW wg mnie działają na 230 V - jak wystartują na pełną moc bez podziału 600/1200 to obciążenie na pojedynczy grzejnik będzie około 5,2 A.

 

2.5 kW na podgrzewacz cwu pojemnościowy, chociaż ja bym zamontował przepływowy i pewno 1.5 kW starczy na obsługę łazienki i kuchni, 2 kW na pralkę, 2 kW na czajnik elektryczny (włączysz na 3 minuty 3 razy dziennie) i pewno z 2 kW na piekarnik + jakiś 200-300 W na lodówkę + 300 komputer, 200 TV+ dekoder i 100 oświetlenie. I wyobraź sobie, że odpalasz wszystko razem jakimś cudem. Płyty grzewczej i zapotrzebowania na "siłę" pewno nie będzie. I teraz trzeba sobie przemyśleć jak maksymalnie możesz obciążyć poszczególne obwody elektryczne i mieć świadomość przydziału mocy na mieszkanie.

 

Dodajemy wszystkie odbiorniki i mamy około 12kW czyli przy napięciu 230V i sytuacji jednoczesnego poboru prądu ze wszystkich źródeł mamy 52A jak dobrze policzyłem to pewno wyjdą 3 obwody i 3x20 A. To do zweryfikowania.

 

Ja mam np. 12 kW ale szczerze wątpię czy jednocześnie wykorzystałem połowę z tego.

 

Link do komentarza

Jednofazowe zasilanie najprawdopodobniej wystarczy jeżeli ogrzewanie wody będzie z zasobnikiem a nie przepływowe. Ogrzewacz przepływowy pod którym można bez problemu wziąć prysznic to ok. 20 kW mocy, siła rzeczy 3 fazy.

Jednak zanim zaczniesz myślenie o ogrzewaniu elektrycznym trzeba sprawdzić jaki masz przydział mocy i jakie są przewody. Skoro to stara kamienica to stan instalacji może być tragiczny. Bywa jeden obwód na wszystkie gniazda, drugi na oświetlenie, a przewody 1,5 mm2.

Link do komentarza
20 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

jakie są przewody

Kamienica może ma swoje lata ale został przeprowadzony generalny remont, mamy w całym budynku nowe kable/liczniki/bezpieczniki na klatkach i w mieszkaniach, instalacja z tego co pamiętam została skonczona w zeszłym roku więc wszystko jest 'świeże'

Generalnie cały budynek został odnowiony, nowy dach, elewacja, klatka schodowa, drzwi, okna itp a moje mieszkanie jest jedyne w takiej 'rozsypce' dlatego mam problem teraz z wierceniem jakiś dziur na zew. budynku

Link do komentarza

@Jarku może 4kW (tu na pograniczu obciążenia jednej fazy) wystarczy oczywiście nie z takim komfortem jak ciepła woda z węzła czyli z sieci. Mówię oczywiście o podgrzewaczu podłączonym obok kabiny prysznicowej i dedykowanym wyłącznie do zaopatrzenia w wodę wylewki w kabinie prysznicowej.

 

Grzejniki  - https://budujemydom.pl/irbj/instalacje/instalacje-grzewcze/grzejniki-elektryczne/thermoval-grzejniki

Proszę patrzeć na te konwektorowe.

 

Podgrzewacze

https://budujemydom.pl/irbj/instalacje/instalacje-grzewcze/zasobniki-i-podgrzewacze-wody/kospel

http://www.siemens-home.bsh-group.com/pl/produkty/goraca-woda

 

 

Ps. Jarku proszę jeszcze coś od Siebie.

Link do komentarza

Panowie oglądałem wasze propozycje odnośnie ogrzewania elektrycznego i znalazłem takie piece:

http://www.buy365.pl/kospel-ekd-m3-04-06-08-pl-4-6-8-kw-400v-3n-lub-230v,id14474.html

lub

http://technika-grzewcza.eu/kospel-ekco-ln2-04.html

Producent twierdzi, że ten piec 4kW działa bez problemów na jednej fazie i piec 4kW ogrzeje mieszkanie 30-50m2 a moje to 37m2

Co o tym myślicie?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Tu kilka osób dzieli się radami w podobnym temacie:  
    • Po drugiej ścianie nie ma nic z tych rzeczy, stoi po prostu szafka i nie ma tam żadnych rur ani nic Jest to mieszkanie świeżo po remoncie w stanie deweloperskim i nie było na niej żadnych usterek. I tak ślady herbaty były pojedynczymi plamami-a tutaj mam wrażenie, że albo może za mocno przycisnęłam, albo może farba była za gęsta-cięzko powiedzieć, ale spróbuj odmalować na nowo docelową farbą tak jak Pan sugeruje.
    • A czy coś wiadomo czemu ten fragment ściany ma inną strukturę? Bo już samo to jest zastanawiające. Ponadto co jest po drugiej stronie tej ściany? Czasem takie dziwne rzeczy wychodzą, gdy po drugiej stronie jest np. prysznic i ściana ulega nadmiernemu zawilgoceniu. Zakładam, że nie jest to po prostu miejsce, w którym rozlała się ta herbata? jeżeli nie ma jakichś szczególnych przyczyn tego stanu rzeczy i powodów do niepokoju to powinno wystarczyć pokrycie ściany farbą separacyjną (na plamy), potem pomalowanie jej docelową farbą.
    • witam ponownie,   po przeczytaniu paru artykułów oraz obejrzeniu filmów na YT, zdecydowałem się, że zrobię instalacje wodnej na rozdzielaczach 2x rozdzielcze do zimnej wody(7 punktów) do ciepłej 3 punkty i tutaj następujące opcję: - rozdzielacz - 3 punkty na podwójnych kolankach(cyrkulacja)  - rozdzielacz na 2 punkty a przez prysznic podwójne kolanko cyrkulacyjne(prysznic jest pierwszym punktem)   Ale bardziej zastanawia mnie fakt przekrojów/przepływów...od pionu mam wyjście na 1/2 do pierwszego zaworu i tak też poprowadziłem instalację dalej. I nie wiem czy gdzieś dalej w instalacji ma sens używania przekrojów np.: 3/4 lub pex 20, skoro tutaj mamy wąskie gardło. Mam 2 typy rozdzielaczy np.: 3/4 belka i zawory 3/4 drugi belka 3/4 i zawory 1/2. Zastanawiałem się żeby użyć dwa łączone lewy 3/4x1/2 na np.: miskę wc a prawy 3/4x3/4 na np.: prysznic, wannę lub zlewozmywak. Jeszcze inna rzecz mnie nurtuje, będę miał zasobnik pojemnościowy i tutaj zastanawiam się czy może na ciepłą wodę i cyrkulację dać np.: pex 20mm, czy to ma sens skoro wcześniej mamy pex 16 lub gwint 1/2, bo jeżeli dobrze rozumiem to zimna wodą wypycha ciepłą wodę z boilera. Zastanawiam się czy może dać też baterie termostatyczne, ale to jest nowy wątek, choć temp wody będę miał raczej stałą 45/40stopni to po przeczytaniu wstępu, gdzie piszą, że mogą usprawnić utrzymanie temp. w przypadku skoków ciśnienia/przepływu więc tam z tyłu głowy trochę też o tym myślę. Ale tak jak pisałem to jest nowy wątek. Z drugiej strony też tak patrzę, że wszystkie gwinty do baterii wannowej, prysznica są na g1/2. Na pewno lepiej byłoby jakbym instalację do rozdzielacza/czy miał poprowadzoną na np.: 3/4, w tedy chyba puszczenie wszystko na pex 16mm nie stanowiłoby problemu.   Jeszcze mam pytanie w jakiej kolejności podpinać punkty pod rozdzielacz zimnej wody? Wstępnie założyłem, że bliżej od źródła będą elementy z dużym/wrażliwym poborem i tak np.: zasobnik, prysznic, zlewozmywak, wanna(tutaj mogę poczekać odkręcam i czekam), z "drugiej strony" będzie miska wc(tym bardziej mogę czekać), zmywarka itd. Proszę o opinię wszystkich, a na pewno: @Redakcja@animus
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...