Skocz do zawartości

fundamenty w starym budynku


Recommended Posts

witam .. poproszę o fachową poradę co zrobic w takiej sytuacji. Na urokliwej wsi mam  budynek gospodarczy 70m2 moze miec 80 lat i chciałabym go zaadoptowac na budynek mieszkalny ,                 z tym że to taki domek do zamieszkania od wiosny do jesieni bez zadnego CO tylko ewentualnie kominek . Fundamenty wykonane są na głebokość 80cm w ziemi i 20cm nad ziemią z kamieni ( taki kamien głaz) i dalej jest kamień wapienny bialy mury mają grubość 50cm. Obecnie wilgoci nie widac na ścianach ale to moze dlatego że jest duzy przewiew powietrza w budynku.                        Obawiam sie że jak sie zatynkuje sciany uszczelni okna , dach, moze pojawic sie wilgoć. Czy fundmenty z takiego kamiennego głazu chlona wilgoć? czy trzeba robić jakąś izolację takich fundamentow i  murów? dodam jeszcze że teren jest plaski i raczej przy mokrych latach moze byc problem z wodą. co robi w takiej sytuacji ??

Link do komentarza

Brak izolacji poziomej na ścianach fundamentowych zawsze niesie ryzyko wystąpienia podciągania kapilarnego wilgoci do wyższych części domu. Również  fundament kamienny w niewielkim stopniu może również "transportować" wodę poprzez zaprawę . W praktyce wiele strych budynków na takim fundamencie nie sprawiało większych problemów wilgotnościowych, , ale zależało to m.in. od warunków wodno-gruntowych, sposobu użytkowania, rodzaju podłogi, szczelności domu itd.  Przy użytkowaniu sezonowym dochodzi jeszcze problem z kondensacja pary wodnej w sezonie zimowym, gdy budynek nie jest ogrzewany. Z opisu nie wynika jaki jest aktualny stan budynku i jakie  modyfikacje są planowane, zatem bez oceny fachowca na miejscu, trudno jednoznacznie ocenić,  czy wystąpią problemy z zawilgoceniem domu. 

Link do komentarza

Pani Anno,

 

rzeczywiście bez rzetelnej oceny sytuacji trudno ferować wyroki. Niemniej jednak niezaizolowane fundamenty z kamienia będą transportować wilgoć - poprzez spoinę między kamieniami/głazami. I choćby z tego powodu warto rozważyć zabezpieczenie podstawy budynku. Rodzaj tego zabezpieczenia należy dobrać już indywidualnie, najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę. Jeśli podałaby Pani więcej danych, dołączyła zdjęcia, to nasi doradcy gotowi są przygotować dla Pani rozwiązanie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...