Skocz do zawartości

Pleśń w pokoju na meblach


kekube

Recommended Posts

Witam.

Mam mały problem nie wiem co może być przyczyną ( tzn mogę się domyślać,że to przez wilgoć ) , ale jak temu zaradzić. Dzisiaj zauważyłem na płycie pilśniowej meblościanki pleśń przy podłodze . Cały dół był zagrzybiały, odsunąłem szafkę i ściana była lekko w jednym punkcie zagrzybiała ale wygląda tak jakby bardziej ta pleśń od tej płyty została na ścianie ( co dziwne, pleśń tylko od ściany na meble wchodzi ? ). Obok tej szafki mam komodę która odsunąłem i też była od dołu w pleśni ( ściana biała , nie widać śladu grzyba ). Te dwie szafki są przy ścianie ktorą dzieli pokój z klatką schodową ( która jest nieogrzewana. Z ciekawości zajrzałem za słupek który stoi pod oknem w rogu między ścianą jednego pokoju a drugiego i  w narożniku nic nie ma ,ale od dołu delikatnie już widać że na płycie pilśniowej coś się dzieje .  Mieszkam na parterze, (parter równo z ziemią ) . Wody cipełej w bloku nie ma ( ogrzewana jest przez piec w mieszkaniu ) przez co piwnice są zimne i zawilgocone. Blok ma 4 lata, mieszkam od samego początku i dopiero teraz takie jaja wyszły. Dodam ,że jeszcze pół roku temu malowałem pokój i wszystko było elegancko - nic nie było za szafkami i nagle tak wyskoczyło ? Co mogę zrobić w tym przypadku ??? Na dniach zdejmę listwy przypodłogowe i podniosę delikatnie panele zobaczę czy podkłady pod podłogą czegoś nie łapią. Aż boję się zaglądać.

Załączam zdjęcia.

Pozdrawiam

IMG_20170921_171300.jpg

IMG_20170921_171308.jpg

IMG_20170921_171321.jpg

IMG_20170921_171327.jpg

Link do komentarza

Czteroletni BLOK ??? Woda ciepła ogrzewana przez piec - gazowy??

Jakie jest ogrzewanie?

W tym roku jest dużo wilgotnych, mokrych i chłodnych dni - dlatego pewnie dopiero teraz pojwiły się te "kwiatki"...

Jak wygląda wentylacja w "bloku"

Link do komentarza

Tak czteroletni blok. Woda ogrzewana przez piec gazowy ( do tej pory nie używałem grzejników. Ten pokój był trochę niedogrzewany z tego powodu,że tam nikt nie spał, ani praktycznie nie siedział (mieszkam sam ) teraz zrobiłem tam sypialnie. Piwnice są zimne strasznie czuć wilgoć w piwnicy. W pokojach przy oknach są wentylacje przy suficie . Duży pokój ma 2 (20m2) a ten mniejszy sypialnia ma jeden taki wlot z zewnątrz (pokój ma 10m2) , muszę się przyznać do tego , że te wloty zaślepiałem bo zimą mi chłodne powietrze wlatywało :)) ale czy to na pewno to ? . Penie idzie od ziemi...

Link do komentarza

Idzie od ziemi, ale ewidentnie jest to przyczyna braku wentylacji!!!

Niewielka temperatura, stojące wilgotne powietrze i "grzybki" urządzają sobie orgię i się mnożą na potęgę!

Musisz odślepić wloty/wyloty wentylacji, grzać, wymyć wszystkie zapleśnione powierzchnie jakimś środkiem odgrzybiającym, wysuszyć i grzać!!!

Co zaoszczędzisz na grzaniu, wydasz na leki, bo pleśnie nie są obojętne dla zdrowia :zalamka:.

U zarządcy bloku musicie - bo takie objawy mają na pewno i pozostali lokatorzy - wymóc ocieplenie stropu w piwnicy jakąś pianką natryskową, czy wełną mineralną...

Link do komentarza
 • 1 rok temu...
 • 2 lata temu...
35 minut temu, vlad1431 napisał:

Wyschną i się rozlecą. Struktura płyty została już naruszona, po prostu od wilgoci spuchła i wytrzyma rok, dwa max i się po prostu zacznie kruszyć.
 

 

Jeśli płyta spuchła, to rzeczywiście, nie wróci do stanu pierwotnego. I będzie tak jak piszesz. Ale jeśli jeszcze nie spuchła, a pleśń jest powierzchniowa, to słońce i przewiew da jej radę, a meble  mogą jeszcze służyć.

Link do komentarza

Bardzo dziękuję. Tyły i tak chciałam wymienić, a wydaje mi się, że boki nie spuchły, dzisiaj będę odsuwać meble, zobaczę, co tam się dzieje. Nic nie tracę, zakładałam, że raczej musze je wyrzucić, bo nie chciałam przenosić na nich pleśni do nowego domu. A trochę szkoda, bo meble nie są stare i w bardzo dobrym stanie od frontu. 

  

Edytowano przez początkującaM (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
 • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Takiej wielkości kratki wentylacyjne wystarczą. Mogą być z tworzywa lub metalowe.  Szczerze mówiąc, te dachówki i kominki wentylacyjne są umieszczone bez specjalnego sensu. Powinno się je zakładać tam, gdzie ciągłość szczeliny wentylacyjnej od okapu do kalenicy blokuje komin albo okno dachowe. Dachówka zapewnia wlot powietrza, kominek zaś jego wylot. Podstawą wentylacji dachu jest jednak szczelina od okapu (wlot powietrza) do kalenicy (wylot). Tu nikt się tych zasad nie trzymał.  Warto jeszcze sprawdzić jak wygląda wlot powietrza w okapie. Wcale nie wiadomo, czy zrobiono go zgodnie ze sztuką.  
  • Tu nie ma istotnej różnicy, są to rury wielowarstwowe o podobnych właściwościach. Zwracałbym za to uwagę na producenta. Rura ma wytrzymać kilkadziesiąt lat, więc założenie chińskiej "no name" jest ryzykowne. 
  • Żaden z tych wariantów nie będzie dobry. To po prostu zbyt cienka izolacja. Dość intensywna ucieczka ciepła ku dołowi będzie nieunikniona. Zakładając, że materiały izolacyjne będą miały wystarczającą wytrzymałość na ściskanie, to pozostaje już tylko kwestia ich izolacyjności, który będzie miał niższą lambdę. Jednak nie zmieni to zasadniczo sytuacji - i tak będzie to zbyt słaba izolacja.
  • W takim razie wariant który proponowałem - papa lub folia fundamentowa plus płyty chodnikowe albo deski będzie prosty, trwały i dość tani. Zagłębienia wystarczy wyrównać masą betonową do renowacji. Każdą membranę należałoby czymś przykryć, jeżeli będziemy chodzić po tym tarasie.
  • Jaki jest rozstaw tych belek stropowych, bo od tego zależy wymagana grubość płyt lub desek, które na nich będą warstwą nośną.  Co obecnie jest na belkach? To jest jakaś wskazówka. Jaką grubość mają te warstwy? Możliwości zrobienia ogrzewania jest kilka.  Najprościej byłoby jednak umieścić tam grzejnik ścienny. Skoro to mały pokój to i grzejnik nie musi być duży. Typowy płytowy może mieć kilka płyt - wtedy będzie mniejszy lecz nieco grubszy.  Można też założyć grzejnik kanałowy. Ukryje się go w podłodze, pomiędzy belkami. To też dość prosty wariant.  Wreszcie ogrzewanie podłogowe. Technicznie najprostszy i najlepszy jest wariant z: - płytą drewnopochodną na belkach stropowych; - następnie systemową płytą z twardego styropianu z wyfrezowanymi zagłębieniami na rurki; - suchym jastrychem z płyt włóknowo-cementowych lub podobnych; W tym wariancie mamy strop dobrze usztywniony, pod względem akustycznym też niezły. Ponadto łatwy do wykonania. Wadą jest strata kilku centymetrów wysokości pomieszczenia.  Można spróbować schować część z tego pomiędzy belkami. Ale ostatecznie różnica wysokości nie będzie duża, ok. 5 cm, bo frezowaną część płyty izolacyjnej należałoby umieścić już powyżej belek. Inaczej będzie problem z układaniem rur. Chociaż moim zdaniem nie warto się z tym wariantem męczyć.  Pozostaje jeszcze możliwość ułożenia ogrzewania ściennego, chociażby na skosach. Są nawet gotowe płyty z zatopionymi już w swojej grubości rurkami. Można je ułożyć dość łatwo (choćby na już wykończonych skosach i ścianach), a różnica wysokości pomieszczenia będzie minimalna. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...