Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty
Zaloguj się, aby obserwować  
Jakotako

Jaka instalacja solarna

Chcę zbudować zestaw solarny, który pozwoli mi zasilić czajnik elektryczny, radio, TV i laptop (urządzenia pracują pod napięciem 230V) oraz żarówki. Jakich części potrzebuję do zbudowania pełnego zestawu? Czy muszę mieć w tym przypadku również zakupiony akumulator, jeśli tak to jaki? 

Czy panel słoneczny 200W wystarczy do zasilania tych urządzeń? Planuję w przyszłości taki zestaw rozbudować. 

Znalazłem taką ofertę, jak myślicie czy będzie dobra? Jak z opłacalnością takiej inwestycji, czy w domku letniskowym lub czasami w domu sprawdzi się?

https://pl.aliexpress.com/item/200W-Complete-Solar-System-Kit-Flexible-Solar-Panel-100W-2pcs-7M-Red-7m-Black-Solar-Cable/32707799166.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.hDbxj8

Przede wszystkim budowa nawet małej instalacji fotowoltaicznej nie jest zajęciem dla amatora bez doświadczenia. Bez urazy, ale będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto, a można jeszcze zrobić sobie krzywdę.

Za podobną sumę można kupić zbliżonej mocy zestaw w krajowych firmach. Tyle w temacie kupowania zestawu z podanego linku.

To przemyślenia, do czego ten zestaw ma służyć? To pakiet minimum do domku letniskowego bez przyłącza do sieci, czy może rezerwowe zasilanie w domu na wypadek awarii? Akumulator i to najlepiej dostosowany do tzw. głębokiego rozładowania (np. trakcyjny) będzie konieczny. Zależnie od Funkcji jaką ma taki zestaw pełnić trzeba będzie dobrać pozostałe elementy i odbiorniki prądu.

Może by tak trzymać się nomenklatury Panowie i Panie :)  Instalacja solarna potocznie dotyczy SOLARÓW czyli Kolektorów słonecznych. W sumie czerpiemy ze słońca ale skoro mowa o produkcji prądu - mówmy FOTOWOLTAIKA albo Panele (PV). Także proszę serdecznie by nie mieszać tych pojęć. Nie mogę zakładać, że każdy jest tak doinformowany i dociekliwy jak ja :)

31 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Także proszę serdecznie by nie mieszać tych pojęć. Nie mogę zakładać, że każdy jest tak doinformowany i dociekliwy jak ja :)

Nie trzeba być szczególnie doinformowanym i  dociekliwym, aby pojąć, że autor tematu chcąc zasilić telewizor, radio i laptop nie ma na myśli kolektora do podgrzania wody, tylko kolektor fotowoltaiczny...

No chyba, że chce sprząc kolektor słoneczny do podgrzania wody, wytworzenia pary i zasilenia turbiny do wytworzenia prądu... Ale takiego zestawu nawet na tej stronie nie dostanie - chyba (?)

44 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Za podobną sumę można kupić zbliżonej mocy zestaw w krajowych firmach.

Zakupiony przez krajową firmę wcześniej, gdzie? - ano właśnie na tej stronie :icon_mrgreen:

27 minut temu, uroboros napisał:

Zakupiony przez krajową firmę wcześniej, gdzie? - ano właśnie na tej stronie :icon_mrgreen:

Niekoniecznie tam. I z punktu widzenia użytkownika ważne jest to, że z ewentualną reklamacją zgłaszamy się do firmy w kraju.

W obecnym stadium rozwoju zagadnienia fotowoltaika może sporadycznie służyć działkowiczom do zasilania lodówki i TV (i to z dodatkową przetwornicą napięcia). Na większą skalę, jako alternatywa dla energii pobranej od krajowych dostawców, inwestycja się nie opłaca i sam proces dystrybucji i redystrybucji jest przysłowiową kłodą pod nogi.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować