Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chcę zbudować zestaw solarny, który pozwoli mi zasilić czajnik elektryczny, radio, TV i laptop (urządzenia pracują pod napięciem 230V) oraz żarówki. Jakich części potrzebuję do zbudowania pełnego zestawu? Czy muszę mieć w tym przypadku również zakupiony akumulator, jeśli tak to jaki? 

Czy panel słoneczny 200W wystarczy do zasilania tych urządzeń? Planuję w przyszłości taki zestaw rozbudować. 

Znalazłem taką ofertę, jak myślicie czy będzie dobra? Jak z opłacalnością takiej inwestycji, czy w domku letniskowym lub czasami w domu sprawdzi się?

https://pl.aliexpress.com/item/200W-Complete-Solar-System-Kit-Flexible-Solar-Panel-100W-2pcs-7M-Red-7m-Black-Solar-Cable/32707799166.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.hDbxj8

Link do komentarza

Przede wszystkim budowa nawet małej instalacji fotowoltaicznej nie jest zajęciem dla amatora bez doświadczenia. Bez urazy, ale będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto, a można jeszcze zrobić sobie krzywdę.

Za podobną sumę można kupić zbliżonej mocy zestaw w krajowych firmach. Tyle w temacie kupowania zestawu z podanego linku.

To przemyślenia, do czego ten zestaw ma służyć? To pakiet minimum do domku letniskowego bez przyłącza do sieci, czy może rezerwowe zasilanie w domu na wypadek awarii? Akumulator i to najlepiej dostosowany do tzw. głębokiego rozładowania (np. trakcyjny) będzie konieczny. Zależnie od Funkcji jaką ma taki zestaw pełnić trzeba będzie dobrać pozostałe elementy i odbiorniki prądu.

Link do komentarza

Może by tak trzymać się nomenklatury Panowie i Panie :)  Instalacja solarna potocznie dotyczy SOLARÓW czyli Kolektorów słonecznych. W sumie czerpiemy ze słońca ale skoro mowa o produkcji prądu - mówmy FOTOWOLTAIKA albo Panele (PV). Także proszę serdecznie by nie mieszać tych pojęć. Nie mogę zakładać, że każdy jest tak doinformowany i dociekliwy jak ja :)

Link do komentarza
31 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Także proszę serdecznie by nie mieszać tych pojęć. Nie mogę zakładać, że każdy jest tak doinformowany i dociekliwy jak ja :)

 

Nie trzeba być szczególnie doinformowanym i  dociekliwym, aby pojąć, że autor tematu chcąc zasilić telewizor, radio i laptop nie ma na myśli kolektora do podgrzania wody, tylko kolektor fotowoltaiczny...

No chyba, że chce sprząc kolektor słoneczny do podgrzania wody, wytworzenia pary i zasilenia turbiny do wytworzenia prądu... Ale takiego zestawu nawet na tej stronie nie dostanie - chyba (?)

44 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Za podobną sumę można kupić zbliżonej mocy zestaw w krajowych firmach.

Zakupiony przez krajową firmę wcześniej, gdzie? - ano właśnie na tej stronie :icon_mrgreen:

Link do komentarza

W obecnym stadium rozwoju zagadnienia fotowoltaika może sporadycznie służyć działkowiczom do zasilania lodówki i TV (i to z dodatkową przetwornicą napięcia). Na większą skalę, jako alternatywa dla energii pobranej od krajowych dostawców, inwestycja się nie opłaca i sam proces dystrybucji i redystrybucji jest przysłowiową kłodą pod nogi.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Nie no proszę. 200W do zasilania czajnika elektrycznego na minimum 1000W ?? 7 calowy TV led może by i pociągło - ale stabilizacja - w tym zestawie tego nie ma ?? Pewnie zaraz by nawet taki telewizorek  się zjarał... Zresztą 40W na co starczy ?

Bo tyle wynosi faktyczna moc ( sprawność ) tej fotowoltaniki.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Dziękuję za odpowiedzi. Cóż jeśli 200W zestaw ma sprawność 40W to co proponujecie? Rozumiem, że do takich zestawów dodatkowo powinienem dokupić akumulator? Zgodzę się z przedmówca, że się nie opłaca, ale nigdy nie wiadomo czy przy "ekologicznym" węglu prąd nie będzie drożeć, a wtedy inwestycja jest "lekko" opłacalna ;) 

Link do komentarza

Powiedz szczerze jak daleko masz do sieci energetycznej ?

Jeżeli blisko - to wybij sobie z głowy "EKO"

Zamów sobie z zakładu energetycznego prąd 1kW - zabezpieczenie masz 6A - spokojnie ci pociągnie czajnik 1000W a koszt miesięczny za prąd masz w kwocie 6 zł + zużycie. Za zaoszczędzone pieniądze z "EKO" kup sobie sprzęt A++ i ciesz się życiem a nie serwisowaniem zużytych akumulatorów, zaśniedziałych styków czy zablokowanych turbin ( HAVT lub VAWT )

(Żeby nie było, że Cię nie rozumiem - ja mam wzmocniony strop z myślą o turbinie wiatrowej 15kW - ale na razie to nie ma najmniejszego sensu )

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
10 minut temu, zenek napisał:

No może w lecie na ciepłą wodę sie opłaca?

Nie opłaca się dzisiaj tego ustrojstwa montować. Dzisiaj zamiast solarów jednym z lepszych rozwiązań aby mieć cwu jest zamontowanie PCi do cwu do jej poprawnego działania nie jest potrzebne słońce jak w przypadku solarów tylko dodatnia temperatura powietrza.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Nie opłaca się dzisiaj tego ustrojstwa montować. Dzisiaj zamiast solarów jednym z lepszych rozwiązań aby mieć cwu jest zamontowanie PCi do cwu do jej poprawnego działania nie jest potrzebne słońce jak w przypadku solarów tylko dodatnia temperatura powietrza.

Rzeczywiście - masz rację.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 6.08.2017 o 10:03, Jakotako napisał:

Chcę zbudować zestaw solarny, który pozwoli mi zasilić czajnik elektryczny, radio, TV i laptop (urządzenia pracują pod napięciem 230V) oraz żarówki. Jakich części potrzebuję do zbudowania pełnego zestawu? Czy muszę mieć w tym przypadku również zakupiony akumulator, jeśli tak to jaki? 

Czy panel słoneczny 200W wystarczy do zasilania tych urządzeń? Planuję w przyszłości taki zestaw rozbudować. 

Znalazłem taką ofertę, jak myślicie czy będzie dobra? Jak z opłacalnością takiej inwestycji, czy w domku letniskowym lub czasami w domu sprawdzi się?

https://pl.aliexpress.com/item/200W-Complete-Solar-System-Kit-Flexible-Solar-Panel-100W-2pcs-7M-Red-7m-Black-Solar-Cable/32707799166.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.hDbxj8

 

Ja moją instalację fotowoltaiczną zleciłem solartime mają niskie ceny i są solidni. A co do opłacalności to mam już drugi dom z tą instalacją i powiem tak oczywiście, że się opłaca, ale jak ktoś chce szybkiego zwrotu nakładów to powinien wziąć mocniejszą instalację i podpiąć się do sieci. Latem mam nadwyżki, które odbieram jesienią i zimą, bo wiadomo wtedy mniej słońca. Proszą też pamiętać, że prąd możemy wykorzystać do grzania domu jak i ogrzewania wody, to rozwiązanie ma szerokie spektrum zastosowań. 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...