Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
antc1111

Kupno działki, kilka kwestii

Recommended Posts

Witam serdecznie. Zastanawiam się razem z bratem nad kupnem działki i postawieniu na niej niewielkiego bliźniaka lub domu jednorodzinnego dwulokalowego. Nie mam niestety bladego pojęcia jak zabrać się za sprawdzenie czy warto kupić tą ziemię. Nurtuję mnie jednak kilka kwestii
1. Czy mogę postawić na niej bliźniaka?
W załączonym zdjęciu przesyłam MPZP i zaznaczoną działkę. Widnieję na niej oznaczenie 22.MN,U - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług. w pliku pdf przesyłam uchwałę.  
2. Kwestia uzbrojenia - Gdzie jednak dowiem się jaki będzie koszt i czas podłączenia prądu? Sąsiedzi prąd mają już podłączony.  Jeśli chodzi o kanalizację to w grę wchodzi jedynie szambo , brak gazu. Właścicielem infrastruktury wodnej jest właściciel z ziem z naprzeciwka i z tego co wiem za drobną opłatą wystawia pozwolenie na przyłączenie się do wody. Czy tak to wyglądać? (oczywiście póki nie ustalę z nim warunków przyłączenia i ceny, zakup działki nie wchodzi w grę)
3. Droga - na mapce nr. 347/11 ( 8m szerokości )jest wyznaczona działka na poczet drogi. Kto będzie jej właścicielem i czy jeśli póki co jest to po prostu kawałek pola dostanę pozwolenie na budowę? Czy potem w mojej kwestii zostanie jej utwardzenie itp.?
4. Co powienienem sprawdzić przed zakupem bo z tego co się orientuję to:
-stan prawny działki w księdze wieczystej - jak uzyskać numer księgi po adresie lub numerze działki, gdzie się to załatwia w starostwie powiatowym?
-MPZP - jest dostęp internetowy, nie mam pojęcia jednak na co mam zwracać uwagę na tej mapcę 
-  sprawdzic stan gruntów - zatrudnić fachowców czy szukać w wydziałach geodezji urzędów gmin?
Może ktoś z Państwa ma jakiś inne pomysł na podejście do tematu?

działka.JPG

U_2006_25_II.pdf

Edytowano przez antc1111 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że to działka na budowę jednorodzinna, wiec bliźniaka nie postawicie (w sensie dwie odrębne nieruchomości).

Ale możecie dom dwulokalowy, o ile zmieścicie się w dopuszczalnej powierzchni zabudowy.

Podejrzewam jednak, że się nie zmieścicie, jeśli chcecie mieć miejsca parkingowe dla samochodów i dwa tarasy.

 

Droga - pewnie będzie sprzedawana jako współwłasność dla właścicieli działek. Czyli współwłaściciele będą ją konserwować, utwardzać wg. posiadanych udziałów.

Warto w akcie notarialnym zastrzec sobie zgodę na poprowadzenie mediów w drodze.

 

Koszt i czas podłączenia prądu - u najbliższego dostawcy prądu

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Podejrzewam, że to działka na budowę jednorodzinna, wiec bliźniaka nie postawicie

Wyczytał to Pan z uchwały MPZP? Czy nawet nie zaglądał tak szczerze? Bo szukam i nie mogę znaleźć nic o zakazie budowy bliźniaków, do tego z prawa budowlanego definicja:

Budynku mieszkalnym jednorodzinnym-należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość.

Dodam, że na tym samym rodzaju zagospodarowanie stoją już bliźniaki ( na sąsiednich działkach ) Tak jak napisałem chce postawić małego bliźniaka więc chyba te 1000 m^2 bez szału powinno wystarczyć.

 

Cytat

Warto w akcie notarialnym zastrzec sobie zgodę na poprowadzenie mediów w drodze.

Jakich mediów?

Dziękuje za zainteresowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

22. MNU

 

MNU - 

Obowiązujące lub wiodące funkcje i obiekty oraz formy użytkowania

i zagospodarowania terenu:

- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wolnostojący budynek mieszkalny

jednorodzinny lub

zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z usługami, wolnostojący budynek

mieszkalny jednorodzinny, rozumiany wg art. 3 ust. 2a ustawy Prawo

budowlane

i 22 MNU

- Pow. zabudowy: Max. 30% pow. pokrycia działki

Skoro działka ma 1000 m2 to cała zabudowa łącznie z tarasem i podjazdem i obligatoryjnym jednym miejscem postojowym dla samochodów nie może mieć więcej jak 300 m2

 

 

pogrubione - założyłam, że określenie "wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny" jest uściśleniem pierwszej części zdania.

Jeśli dopuszczona byłaby jakakolwiek zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna (szeregowce, bliźniaki, wolnostojące), to jaki sens miałoby dopisanie, że chodzi też o wolnostojący budynek?

 

To jakby napisać, że wolno jeść ciastka i ciastka z polewą czekoladową. Zdanie bez sensu.

 

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Elfir

9 godzin temu, Elfir napisał:

- Pow. zabudowy: Max. 30% pow. pokrycia działki

Skoro działka ma 1000 m2 to cała zabudowa łącznie z tarasem i podjazdem i obligatoryjnym jednym miejscem postojowym dla samochodów nie może mieć więcej jak 300 m2

Dziękuje za odpowiedź.
Jednak w MPZP( rozumiem że każda gmina ma inną definicję ) definicja pow. zabudowy
 

Powierzchnia zabudowy– maksymalna dopuszczalna wielkość powierzchni zabudowy określona w % wyrażająca stosunek powierzchni wszystkich budynków (mierzona po obrysie ścian zewnętrznych) zlokalizowanych na działce lub w obrębie terenu funkcyjnego do powierzchni tej działki lub terenu funkcyjnego.

Ja to rozumiem jako powierzchnia budynków, którą idzie zmierzyć po obrysie ścian. Podjazd itp. by się w to nie wliczał. Mylę się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma zakazu budowy budynku jednorodzinnego wolnostojącego w zabudowie bliźniaczej - przeto, formalnie można budować bliźniaka.

2. Do powierzchni zabudowy wlicza się tylko rzut pionowy budynków po ich obrysie.

3. Należy zachować minimum 300m2 powierzchni biologicznie czynnej - czyli na drogi, podjazdy, tarasy, miejsca parkingowe zostaje 400m2 (dla tej działki).

Ważne:

 to są ogólne warunki, ale teren znajduje się w granicach obszaru chronionego KŻG i być może potrzebne będą  uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody,

- być może, że ta działka znajduje się w strefie ochrony archeologicznej - należy to bezwzględnie sprawdzić,

- tam jest bardzo rozbudowany system drenów - należy sprawdzić co znajduje się pod ziemią na tej działce bo może to być bardzo kosztowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Informacje odnośnie stanu prawnego działki (nr KW, co sprzedaje) powinien udzielić sprzedający bądź pośrednik w obrocie nieruchomościami. Możliwości zabudowy najlepiej skonsultować z miejscowym architektem na podstawie MPZP i własnych oczekiwań. Prąd dostarcza lokalny Zakład energetyczny i tam uzyska się informacje o warunkach przyłączenia. Badanie gruntu można zlecić po zakupie działki, chyba że zrobi to aktualny właściciel (np za zwrotem kosztów).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@bajbaga

 

Cytat

 

-  to są ogólne warunki, ale teren znajduje się w granicach obszaru chronionego KŻG i być może potrzebne będą  uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody,

- być może, że ta działka znajduje się w strefie ochrony archeologicznej - należy to bezwzględnie sprawdzić,

- tam jest bardzo rozbudowany system drenów - należy sprawdzić co znajduje się pod ziemią na tej działce bo może to być bardzo kosztowne.

 


Byłbym wdzięczny, gdyby przbliżył by mi Pan w jaki sposób to sprawdzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A tu film instruktażowy dotyczący kołkowania:  
  • Osoby wykonujące ŚE często nie mają świadomości że istnieją bardzo proste algorytmy, które szybko weryfikują poprawność wykonania ŚE. To ŚE wykonano niechlujnie: - nie uwzględniono znacznie niższej temperatury w garażu, - nie wykazano wentylacji mechanicznej, - znacznie zawyżono (wyliczono 700 l/dziennie !!!!!) zużycie CWU, - "pokazano" przegrodę/ścianę z U =0,72 , - źle zastosowano myk z kominkiem, - zostawiono w tabelce niepotrzebne odnośniki z wyborem, - pomyłki arytmetyczne.   Uwzględniając i poprawiając tylko: - zużycie CWU, - myk z kominkiem, otrzymujemy:   Ek około 91 kWh/m2 oraz Ep około 83 kWh/m2
  • Ocieplając ściany zewnętrzne nowo budowanego domu jednorodzinnego, mocowanie  płyt styropianowych odbywa się zasadniczo przy pomocy kleju do styropianu, natomiast zastosowanie łączników mechanicznych potocznie nazywane „kołkowaniem” można pominąć, o ile projektant nie przewidział inaczej, i producent kompletnego systemu ociepleń przy pomocy którego budynek zostanie zaizolowany, przewiduje mocowanie płyt przy użyciu zaprawy klejowej. W przypadku systemu ociepleń Termo Organika można pominąć kołkowanie przyklejając płyty na kleju uniwersalnym TO-KU. O ile ściany nowego budynku wystarczy zagruntować gruntem uniwersalnym w celu zmniejszenia chłonności podłoża przed przystąpieniem do klejenia izolacji, to w przypadku domów starszych,  które ze względu na niski poziom komfortu i wysokie koszty ogrzewania wymagają docieplenia, sytuacja może wymagać zastosowania różnych wariantów mocowania izolacji, w tym kołkowania. Przed przystąpieniem do prac ocieplania ścian zewnętrznych „starego” domu wymaga się bardzo dokładnego sprawdzenia powierzchni ścian (podłoża), do których będą klejone płyty styropianowe lub inny rodzaj materiału izolacyjnego. Wykonanie oceny technicznej powierzchni ścian powinno być obowiązkowo wykonane i stanowić podstawę do wykonania projektu ocieplenia. W praktyce niestety projekt ocieplenia dla domów jednorodzinnych lub kilkurodzinnych jest wykonywany sporadycznie stąd często dochodzi do złego doboru odpowiednich rozwiązań.
  • Witajcie! Podsumujmy tegoroczne Pikniki Instalatora!

   Na Piknik przybyła rekordowa ilość gości – ponad 3000 osób. Nasi pracownicy, instalatorzy i firmy partnerskie pojawili się z rodzinami, w towarzystwie dzieci. Atrakcji nie zabrakło. W związku ze zbliżającym się Mundialem, motywem przewodnim Pikniku Instalatora 2018 była oczywiście piłka nożna! W programie imprezy znalazł się Turniej Piłkarski rozgrywany na Mega Piłkarzykach, Akademia Piłkarska oraz zawody na bramkach celnościowych i radarowych.


   Kolejny raz Partnerem Pikniku była Fundacja Viessmann „Świadomi Klimatu”, której misją jest budowanie świadomości ekologicznej oraz zapobieganie tzw. niskiej emisji. Wolontariusze Fundacji prowadzili warsztaty malowania doniczek oraz ich sprzedaż. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na statutowe cele Fundacji.

   Atrakcje dla najmłodszych!

   Dla dzieci przygotowano wielkie dmuchane zjeżdżalnie, stanowisko z malowaniem buziek, basen z piłeczkami, eurobungee. Nie zabrakło również atrakcji dla pań, jak na przykład strefa make-up i chillout, w której odbyły się warsztaty wizażu pod patronatem portalu superbabka.pl.

   Gorące podziękowanie kierujemy pod adresem wszystkich, bez których zaangażowania zorganizowanie Pikniku byłoby niemożliwe, firmom: EcoWater, Makita, Avon, Umet, oraz sklepy internetowe: Vordon, Medivon, Beautifly.

   Dziękujemy naszym Patronom medialnym !
   Do zobaczenia za rok!
  • i ma rację,  a co najwyżej można zastosować jakiś uelastyczniony i nic więcej, szkoda kasy.
 • Popularne tematy

×