Skocz do zawartości

Odradzam łącznie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Konfigurując dzisiaj mój system grzewczy, nie powtórzyłbym połączenia  pompy z kominkiem z płaszczem... - mówi Mariusz, z którym cztery lata wcześniej  przeprowadziliśmy wywiad. Wówczas wypowiadał się pozytywnie o tym  rozwiązaniu grzewczym.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/23200-odradzam-lacznie-pompy-ciepla-z-kominkiem-z-plaszczem-wodnym

Link do komentarza
Gość Malik Radoslaw
a nie lepiej było podpiąć płaszcz wodny z kominka do rekuperatora ? i mieć swego rodzaju szybsze nagrzanie powietrza ? z góry przepraszam za skrót myślowy
Link do komentarza

 Połączenie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem jak najbardziej da się zrobić dobrze. Prawdopodobnie projektant tamtej instalacji nie bardzo miał wcześniej kontakt z takimi układami.

Natomiast jeżeli chodzi o połączenie kominka i rekuperatora, domyślam się, że chodzi raczej o zasilanie przez kominek nagrzewnicy powietrza. Nie robiłbym nagrzewnicy powietrza jako jedynego urządzenia odbierającego ciepło z kominka, bo nie będzie ona w stanie odebrać całego wytworzonego ciepła.

Przy okazji do przemyślenia byłby układ z pompą ciepła zasilającą obieg wodny (ogrzewanie podłogowe) i niezależnie od tego działający kominek z DGP (dystrybucją gorącego powietrza). Wówczas moce grzewcze tych układów się sumują i mamy swoistą samoregulację - jeżeli kominek ogrzeje dom do wystarczająco wysokiej temperatury, pompa się w ogóle nie włączy. Jeżeli zaś będzie współpracować z bezprzewodowym czujnikiem temp., będziemy mogli swobodnie zmieniać pomieszczenie o wzorcowej temperaturze.

PS. Czasem nie jest nawet potrzebne DGP, żeby kominek bezproblemowo wspomagał pompę ciepła.

Link do komentarza

ąąąą

58 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Połączenie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem jak najbardziej da się zrobić dobrze. Prawdopodobnie projektant tamtej instalacji nie bardzo miał wcześniej kontakt z takimi układami.

Możliwe - tylko po co ?

Koszt uzyskania 1kWh z kominka kosztuje (w zasadzie) tyle samo co z PCi - chyba, że własny las - ale wtedy po co PCi ? :icon_rolleyes:

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość PC serwis
Błędy projektowe lub wykonawcze są przyczyną a pompa ciepła + kominek. Mam wykonanych wiele instalacji pomp ciepła współpracującej z kominkiem i nie ma problemów. Głoszenie opinii, że pompa ciepła nie może współpracować z kominkiem trąci amatorszczyzną i wprowadza w błąd wielu ludzi szukających rozwiązań dla siebie. Zanim opublikujecie herezje, zajdźcie przyczynę problemu.
Link do komentarza

kominek do pompy ciepła to tylko jako awaryjne źródło ogrzewania. Więc najprostsza konstrukcja lub koza. Żadnych płaszczów wodny - to to tylko podraża koszty, a doświadczenia wielu ludzi (nawet tych którzy mają to zrobione dobrze!) są takie, że po początkowej fascynacji przestaje się chcieć palić..więc po co ten spory, dodatkowy wydatek ??

W pełni zgadzam się z tym co napisał bajbaga wyżej...

Dnia 28.02.2017 o 13:18, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Z tekstu wynika, że chodziło raczej o wspomaganie pompy przy bardzo niskich temperaturach. Nie każda pompa powietrze/woda jest wówczas w stanie zapewnić wymaganą moc cieplną. A poza tym koszt ciepła z pompy rośnie (spada COP).

Dzisiaj chyba wszystkie obecne na rynku urządzenia zapewniają pracę do -20C. Patrząc na parametry domu, moc PC jest prawie na pewno dobrana prawidłowo. Jako szczytowe/awaryjne źródło lepiej wykorzystać grzałki które każda PC p-w posiada, zamiast wydawać kolejną sporo kwotą na kominek z PW (i dodatkowo komplikować układ)

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...