Skocz do zawartości

Rewolucyjna nowelizacja ustawy o ochronie przyrody


Recommended Posts

Dnia 16 grudnia 2016 roku sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Nowelizacja ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (dalej jako "ustawa") wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku i już dzisiaj wywołuje spore zamieszanie w szczególności z związku z nowymi zasadami dotyczącymi usuwania drzew lub krzewów z nieruchomości.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/25298-czy-bede-mogla-wybudowac-dom-na-dzialce-w-poblizu-lasu

Link do komentarza
Dziękuję za fachowy komentarz. Przepisy widać nie są oczywiste bo sporo osób interpretuje błędnie je tak, że obwód pnia ogranicza możliwość wycięcia dowolnego drzewa na własnej posesji.
Link do komentarza
Gość ubezwłasnowolniona przez drzewo osoba fizyczna
Czy drzewo rosnące w granicy działki prywatnej i należącej do gminy, osoba fizyczna może ściąć po 01.01.2017r. bez pozwolenia i opłat. Zaznaczam, że gmina - zarządca drogi nie jest zainteresowana usunięciem drzewa. Uważa, że drzewo jest jej potrzebne by rosło i mi zawadzało. Ja chętnie posadziłbym inne w innym miejscu na swojej działce ale jak do tej pory urzędnicy nie byli zainteresowani moją propozycją.
Link do komentarza

"Wobec powyższego, według nowych zapisów, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, możemy bez obaw usuwać drzewa lub krzewy i nie limituje nas żadne ograniczenie w tym względzie. Z kolei, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, ale chcemy usunąć drzewa lub krzewy z dawnego gruntu rolniczego na cele dalszych upraw, to również  będziemy zwolnieni z obowiązku uzyskania takiego zezwolenia. "

Nie do końca jednoznaczne...:icon_confused:

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą (np. wyrób garnków glinianych, czy malowanie obrazów) i chcemy usunąć drzewa i krzewy na naszej działce na postawienie budynku gospodarczego i garażu - to co, mamy wystąpić o pozwolenie?

Przecież prowadzimy działalność gospodarczą, ale wycinka nie jest związana z prowadzeniem TEJ działalności...

Dotyczy to - chyba - przypadku wycinania np. krzaków do wyprodukowania mioteł, a prowadzimy działalność polegającą na produkcji urządzeń do sprzątania powierzchni poziomych...

Tak myślę, ale może się mylę:icon_rolleyes:

Link do komentarza

Ta "interpretacja" w artykule może rodzić takie wątpliwości.

Ale zapis w ustawie jest prosty w przekazie:

Cytat

3.a). drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

Także druga część 'interpretacji" rodzi uzasadnione wątpliwości.

Zapis w noweli jest taki:

3b)   drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;”,

Z każdego gruntu, przez każdego właściciela - bez względu na to czy jest osobą fizyczną, czy "pegerem", czy prowadzącym działalność gospodarczą.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość porąbane przepisy
A propos działalności gospodarczej to wycięcie drzew wymaga pozwolenia jeżeli grunt a nie drzewa będą przeznaczone na tę działalność. Nie widzę powodu dla którego osoba fizyczna ścinająca krzewy rosnące w ogródku przed domem, musiała pytać o zgodę nawet wówczas, gdyby z tych patyków chciała robić miotły.
Link do komentarza

Patrycja Amrozińska-Kasiak - Aplikant radcowski  pisze na stronie str.głównej, że " jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, możemy bez obaw usuwać drzewa lub krzewy i nie limituje nas żadne ograniczenie w tym względzie". dokładnie " Art. 83f ust. 3a i 3b ustawy wprowadza całkowite wyłączenie spod uzyskania ww. zezwolenia "

Ale nie znalazłem tego w ustawie.

Proszę o konkrety!

Link do komentarza
Gość Sławko
Szanowna Pani Aplikant - zdaje się, że ktoś z nas ma kłopoty z czytaniem tekstu ustawy ze zrozumieniem. Zgodnie z art. 85 ust.1 i 5 to nie maksymalna opłata, lecz STAWKA opłaty wynosi 500zł, a opłatę ustalamy mnożąc stawkę przez liczbę cm obwodu pnia. Czyli dla 100cm obwodu max. opłata wyniesie 50.000zł - a to chyba robi sporą różnicę???
Link do komentarza

Odpowiadając na Państwa wątpliwości, zaznaczam, iż przepisy art. 83f ust. 1 pkt 3a) oraz 3b) ustawy o ochronie przyrody obowiązują od niedawna i to stanowi przyczynę, dla której mogliście Państwo napotkać  problemy ze znalezieniem aktualnego (uwzględniającego zmiany) tekstu ustawy.

Ponadto zwracam uwagę, że w związku z tym, że  regulacje są nowe, brak jest jeszcze wypracowanej praktyki. Przy czym należałoby przyjąć, że „cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej”, o których mowa w art. 83f ust. 1 pkt 3a) ustawy o ochronie przyrody, odnosiłyby się do sytuacji, w których osoba fizyczna usuwając drzewo lub krzew, nie osiągałaby z tego tytułu zarobku.  Przykładowo takim celem nie będzie przypadek, gdy z usuniętego drzewa lub krzewu robiona jest miotła, która następnie zostaje sprzedana.

Odnosząc się do pytania związanego z drzewem rosnącym w granicy nieruchomości stanowiących własność osoby fizycznej oraz gminy, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi  z powodu zbyt małej ilości informacji. Każdy taki przypadek wymaga indywidualnej analizy wszystkich okoliczności faktycznych oraz prawnych. Jednakże zwracam uwagę na przepisy, które regulują relacje dotyczące własności , tj. art. 140 – 154 Kodeksu cywilnego oraz art. 195 – 221 Kodeksu cywilnego.

W artykule być może zabrakło doprecyzowania i oczywiście chodzi o stawkę opłaty, a nie samą opłatę. 

Zwracam również uwagę na to, że informacja zawarta w linku przesłanym przez Państwa nie jest aktualna (https://www.mos.gov.pl/srodowisko/przyroda/wycinka-drzew-i-krzewow/).


Pozdrawiam serdecznie,
Patrycja Amrozińska-Kasiak

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

7.04.2017 -  No i mamy poprawkę ustawy. Z grubsza rzecz biorąc wygląda na to, że główne pozytywy ustawy zostały utrzymane - tzn uchylenie nadmiernych restrykcji - natomiast pewne ograniczenia przywrócono.

Ciekaw jestem analizy pani prawnik - niestety prawo jest teraz tak pisane, że przeciętnemu czytelnikowi (za takiego się uważam) trudno je zrozumieć. Więc czekam na wypowiedź Pani prawnik  :14_relaxed: tym bardziej, że rozporządzenia ministra mają być dopiero za pół roku.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...