Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Rewolucyjna nowelizacja ustawy o ochronie przyrody

Recommended Posts

Dnia 16 grudnia 2016 roku sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Nowelizacja ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (dalej jako "ustawa") wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku i już dzisiaj wywołuje spore zamieszanie w szczególności z związku z nowymi zasadami dotyczącymi usuwania drzew lub krzewów z nieruchomości.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/poradnik-prawny/23107-rewolucyjna-nowelizacja-ustawy-o-ochronie-przyrody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piotr
Dziękuję za fachowy komentarz. Przepisy widać nie są oczywiste bo sporo osób interpretuje błędnie je tak, że obwód pnia ogranicza możliwość wycięcia dowolnego drzewa na własnej posesji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ubezwłasnowolniona przez drzewo osoba fizyczna
Czy drzewo rosnące w granicy działki prywatnej i należącej do gminy, osoba fizyczna może ściąć po 01.01.2017r. bez pozwolenia i opłat. Zaznaczam, że gmina - zarządca drogi nie jest zainteresowana usunięciem drzewa. Uważa, że drzewo jest jej potrzebne by rosło i mi zawadzało. Ja chętnie posadziłbym inne w innym miejscu na swojej działce ale jak do tej pory urzędnicy nie byli zainteresowani moją propozycją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stach

"Wobec powyższego, według nowych zapisów, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, możemy bez obaw usuwać drzewa lub krzewy i nie limituje nas żadne ograniczenie w tym względzie. Z kolei, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, ale chcemy usunąć drzewa lub krzewy z dawnego gruntu rolniczego na cele dalszych upraw, to również  będziemy zwolnieni z obowiązku uzyskania takiego zezwolenia. "

Nie do końca jednoznaczne...:icon_confused:

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą (np. wyrób garnków glinianych, czy malowanie obrazów) i chcemy usunąć drzewa i krzewy na naszej działce na postawienie budynku gospodarczego i garażu - to co, mamy wystąpić o pozwolenie?

Przecież prowadzimy działalność gospodarczą, ale wycinka nie jest związana z prowadzeniem TEJ działalności...

Dotyczy to - chyba - przypadku wycinania np. krzaków do wyprodukowania mioteł, a prowadzimy działalność polegającą na produkcji urządzeń do sprzątania powierzchni poziomych...

Tak myślę, ale może się mylę:icon_rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta "interpretacja" w artykule może rodzić takie wątpliwości.

Ale zapis w ustawie jest prosty w przekazie:

Cytat

3.a). drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

Także druga część 'interpretacji" rodzi uzasadnione wątpliwości.

Zapis w noweli jest taki:

3b)   drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;”,

Z każdego gruntu, przez każdego właściciela - bez względu na to czy jest osobą fizyczną, czy "pegerem", czy prowadzącym działalność gospodarczą.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość porąbane przepisy
A propos działalności gospodarczej to wycięcie drzew wymaga pozwolenia jeżeli grunt a nie drzewa będą przeznaczone na tę działalność. Nie widzę powodu dla którego osoba fizyczna ścinająca krzewy rosnące w ogródku przed domem, musiała pytać o zgodę nawet wówczas, gdyby z tych patyków chciała robić miotły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czytelnik
cyt. " Art. 83f ust. 3a i 3b ustawy wprowadza całkowite wyłączenie spod uzyskania ww. zezwolenia " Mam PDF ustawy - i nie widzę tam tego zwolnienia!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrycja Amrozińska-Kasiak - Aplikant radcowski  pisze na stronie str.głównej, że " jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, możemy bez obaw usuwać drzewa lub krzewy i nie limituje nas żadne ograniczenie w tym względzie". dokładnie " Art. 83f ust. 3a i 3b ustawy wprowadza całkowite wyłączenie spod uzyskania ww. zezwolenia "

Ale nie znalazłem tego w ustawie.

Proszę o konkrety!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sławko
Szanowna Pani Aplikant - zdaje się, że ktoś z nas ma kłopoty z czytaniem tekstu ustawy ze zrozumieniem. Zgodnie z art. 85 ust.1 i 5 to nie maksymalna opłata, lecz STAWKA opłaty wynosi 500zł, a opłatę ustalamy mnożąc stawkę przez liczbę cm obwodu pnia. Czyli dla 100cm obwodu max. opłata wyniesie 50.000zł - a to chyba robi sporą różnicę???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na Państwa wątpliwości, zaznaczam, iż przepisy art. 83f ust. 1 pkt 3a) oraz 3b) ustawy o ochronie przyrody obowiązują od niedawna i to stanowi przyczynę, dla której mogliście Państwo napotkać  problemy ze znalezieniem aktualnego (uwzględniającego zmiany) tekstu ustawy.

Ponadto zwracam uwagę, że w związku z tym, że  regulacje są nowe, brak jest jeszcze wypracowanej praktyki. Przy czym należałoby przyjąć, że „cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej”, o których mowa w art. 83f ust. 1 pkt 3a) ustawy o ochronie przyrody, odnosiłyby się do sytuacji, w których osoba fizyczna usuwając drzewo lub krzew, nie osiągałaby z tego tytułu zarobku.  Przykładowo takim celem nie będzie przypadek, gdy z usuniętego drzewa lub krzewu robiona jest miotła, która następnie zostaje sprzedana.

Odnosząc się do pytania związanego z drzewem rosnącym w granicy nieruchomości stanowiących własność osoby fizycznej oraz gminy, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi  z powodu zbyt małej ilości informacji. Każdy taki przypadek wymaga indywidualnej analizy wszystkich okoliczności faktycznych oraz prawnych. Jednakże zwracam uwagę na przepisy, które regulują relacje dotyczące własności , tj. art. 140 – 154 Kodeksu cywilnego oraz art. 195 – 221 Kodeksu cywilnego.

W artykule być może zabrakło doprecyzowania i oczywiście chodzi o stawkę opłaty, a nie samą opłatę. 

Zwracam również uwagę na to, że informacja zawarta w linku przesłanym przez Państwa nie jest aktualna (https://www.mos.gov.pl/srodowisko/przyroda/wycinka-drzew-i-krzewow/).


Pozdrawiam serdecznie,
Patrycja Amrozińska-Kasiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adaś
To jednak Gość Sławko ma kłopoty ze zrozumieniem tekstu ustawy a nie Pani Aplikant.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Redakcja napisał:

Zwracam również uwagę na to, że informacja zawarta w linku przesłanym przez Państwa nie jest aktualna (https://www.mos.gov.pl/srodowisko/przyroda/wycinka-drzew-i-krzewow/).

To może konkretnie: jest nieaktualna w stosunku do obowiązującej ustawy (?) -  czy na stronie? - bo niestety dalej jest na stronie ministerstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7.04.2017 -  No i mamy poprawkę ustawy. Z grubsza rzecz biorąc wygląda na to, że główne pozytywy ustawy zostały utrzymane - tzn uchylenie nadmiernych restrykcji - natomiast pewne ograniczenia przywrócono.

Ciekaw jestem analizy pani prawnik - niestety prawo jest teraz tak pisane, że przeciętnemu czytelnikowi (za takiego się uważam) trudno je zrozumieć. Więc czekam na wypowiedź Pani prawnik  :14_relaxed: tym bardziej, że rozporządzenia ministra mają być dopiero za pół roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się


 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • jeżeli napisałbym ze tego nie należy się spodziewać z czasem - to bym skłamał i sam sobie przeczył   i drogę zawsze znajdzie
  • Tylko po co chcesz te bale od wewnątrz ocieplać , skoro "Użytkowany jest tylko latem, nie ogrzewany zimą."  Dla mnie to profanacja pięknego wnętrza ze ścianami z bali, chyba, że są inne powody , o których jeszcze nie wiemy Pozdr Wojciech
  • Czyli to nie podciąganie tylko pod tą ścianka co jest na foto, pod którą nie ma izolacji tylko woda jest na papie bo jest nie szczelna i wilgoć wyszła akurat w tym miejscu?   Według Ciebie prędzej czy później będzie tak na wszystkich ścianach i posadzkach?     Tynk nigdzie nie zszedł na pape, sam robiłem to pamiętam. Wszędzie specjalnie skuwalem go jeżeli tak było.   Zrywanie wszystkiego nie wchodzi w grę, podłogowka zrobiona itd. Prędzej sprzedać po kosztach i może ktoś jakoś sobie to zrobi bo ja nie mam zamiaru tego przechodzić.   Papa zła dlaczego? Nie ma naporu wody, nie piwnica. Pamiętam o Twojej metodzie i zastanawiam się ile osób ją stosuje w parterowych domach. Zakładam, że są też gorsze warunki gruntowe niż moje oglądając różne wpisy, zdjęcia. Przynajmniej tak myślę
  • Ciąg dalszy:   Skończyłem na wełnie. Następne dni to położenie folii od spodu.       oraz wysprzątanie chałupy przed położeniem styropianu.           Oczywiście nie działo to się "ciurkiem" lecz interwencyjnymi wizytami. Tak 2, 3 dni pracujące w tygodniu. Ważne, że zostało to zrobione i to skutecznie. Na tyle skutecznie pokrywali folią, że nie mogłem się potem doliczyć kanałów wentylacyjnych. Zabrakło trzech, o chociażby tutaj w rogu, zniknął .     Potem mieliśmy znowu chwilę przestoju – zresztą to było okres tęgich mrozów więc specjalnej pretensji nie mam.   Kominek   Stwierdziłem, że skoro budowa coś tam posuwa się do przodu to wezmę się za kominek. Miałem na to 9 tys. PLN u wykonawcy, ale wiedziałem, że kominek który chcę będzie droższy, a Ściemniażer nie znajdzie takiego wykonawcy itd.   Jeszcze w lipcu zeszłego roku ustaliłem z ES Polska sp. z o.o. że kominek biorą na siebie, a kwota z kominka pójdzie na dopłaty do ponadstandardowego wyposażenia. Np. armatury łazienkowej, dodatkowych instalacji itp.   Z moją koncepcją zgłosiłem się do lokalnej firmy. Po sprowadzeniu na ziemię moich wizji pojawiły się 2 koncepcje. Jedna bez wnęki na drewno, druga z wnęką o jakieś 30 cm za szeroka. Jako, że przywiązaliśmy się z małżonką i dzieciakami do wersji z wnęką jeszcze raz podeszliśmy do sprawy. Pani z firmy kominkowej spisała się na medal kombinując z wkładami. Efektem jest kominek z narożnym wkładem i składzikiem na drewno o łącznej szerokości 110 cm:     Będzie w nim użyty wkład Wkład kominkowy firmy Romotop model HEAT L GS 60.44.33.13. Czekam z zamówieniem na wylanie posadzki. Realizacja to 4, 5 tygodni. Posadzka zdąży solidnie stężeć.   Kosmiczne ceny dopłat - cd   Równolegle odbyły się kolejne negocjacje „dopłat” do armatury łazienkowej. Mam cennik wyposażenia "standard" natomiast zupełnie inną koncepcję łazienek wersji "wymarzonej".   Zrobiłem spis armatury (jeszcze w sierpniu) i wg. cen z cenników sklepów internetowych łączny koszt dodatkowego wyposażenia wynosił ok 13 tys. zł. (ceny z 23% VAT) Jakież było moje zdziwienie gdy od Ściemniażera dostałem, że dopłata wyniesie... 15 tys. I to po odjęciu 9 tys. za kominek czyli jakimś cudem wyszło mu 24 tys! Nawet nie zająknął się na temat odliczenia wyposażenia standardowego ~ 5,3 tys. PLN. Oczywiście wysłałem im własne wyliczenia… 13 tys. za zakup armatury w cenach detalicznych z 23% VATem to jakieś 11,4 tys. z VAT 8% (takim mnie obciążają). Od tego odjąć 5,3 tys. za niechciane wyposażenie standardowe i 9 tys. za kominek. I mi wyszło, że zostaje mi jeszcze prawie 3 tys. zł na inne dopłaty! 18 tyś zł różnicy!!! Parę gorących telefonów, których efektem jest to, że łazienki zostaną doprowadzone do stanu surowego z tynkami i instalacjami. Resztę robię we własnym zakresie powiększając budżet dopłat o 5,3 wyposażenia oraz kwotę wynikającą z wykończenia (glazura, malowanie - jeszcze tego nie policzyłem, ale mam cennik). Nawet mi ulżyło, bo czułem się jakbym odzyskał (częściową) kontrolę nad budową.   Kraina lodu (Frozen)   Po mrozach i takim jakimś automatycznym tygodniowym poślizgu wykonawcy wrócili na plac. A z nimi zaprzyjaźniony już Pan Insztalator Janek , który miał wykonać ocieplenie i ogrzewanie podłogowe.   Ale zaczął od przeglądu instalacji wodnej.   Stwierdził, że wszystkie rury zalane wodą (teraz zamarznięte lodem) są do wywalenia i położenia na nowo.         Pomyślałem "Będzie wojna". Wojna okazała się szybka i zwycięska. Bez większych protestów poszła zgoda na wymianę niepewnych gałązek.   Tak jak zmrożone zostały rury tak zmrożony był cały mój budynek. Zimniej niż na zewnątrz. Pomyślałem, że jeszcze mi się robotnicy (sztuk dwie) po przeziębiają i będą nowe opóźnienia.   Decyzja – kupię chłopakom kozę.   Przejrzałem OLX, ale w mojej okolicy nic konkretnego nie było. No to Obi i Castorama bo takie sklepy mam u siebie w mieście. Na razie przez internet. Wybrałem sobie takową. https://www.obi.pl/kominki/ackerman-piec-stalowy-p1r-eko-10-9-kw/p/6259162   Po taniości, ale bez przegięć. Z założeniem, że potem może sobie włożę do domku narzędziowego lub sprzedam. W opisie czytam - 130 mm przyłącze. Sprawdzam i widzę, że rury tańsze w Castoramie. Pojechałem do Obi – patrzę na niego, jakiś taki mały. Dobra i tak muszę kupić rury w Castoramie, a tam też mieli jakiś w podobnej cenie.   Jadę do Castoramy. Zobaczyłem kozę, ale bałem się ją ruszyć. Rozleci się jeszcze i będzie na mnie. Z pomocą Pana obsługującego staram dobrać rury. Wejście komina 200 i przyłącze z redukcją 200 na 150 – potem redukcja z 150 na 130, ale jakaś taka nie chciała wejść. Z obu stron 150… no to coś w rodzaju nypla jako przejściówkę. Do tego kolano, rura i fru do Obi.   Znajduję obsługę. "Ten kominek chcę" - pokazuję, bo na 3 piętrze na półkach stoi. Ostatni. Pan widlakiem mi go zdjął na wózek. Dyrdam z nim do auta, przy wyjściu kupując sobie drożdżówkę, bo bez obiadu byłem. Taszczę 51 kg do bagażnika i patrzę co pisze na tabliczce z ceną. Przyłącze 120 mm !!! Kur…czę. No to do Castoramy. Oddaję wszystkie 130 i lecę na stoisko wziąć 120. Prawie 16 – jadę na budowę. Po drodze dzwoni p. Janek. - Panie Piotrku, my na dziś kończymy. - Za 5 minut będę. Poczekajcie trochę. – poczekali Wyładowaliśmy. Podłączenie rurowe pasowało… prawie. Każda rura ma z jednej strony kielich i takim kielichem winna się kończyć przy szybrze kozy. A użycie nypla spowodowało odwrócenie kierunku i rura nie kończyła się kielichem. Nie wchodziła na kozę. Ale prawie dobrze. Jadę do Castoramy dobrać coś co to naprawi np. taki kielich z dwóch stron. Odwrotność tego nypla.   Niestety nic takiego nie było.   Zrozpaczony zagadnąłem obsługę. Inny Pan ze wschodnim akcentem, z podziwu godną cierpliwością poskładał mi cały układ od nowa tym razem znajdując prawidłową przejściówkę. Z auta zadzwoniłem do znajomego po drewno. - Nie ma mnie jeszcze w domu, umówmy się na 19. – powiedział. - Ok – przynajmniej zjem obiad. Nawet psa zdążyłem przegonić.   U kolegi załadowałem do auta 3 taczki wysuszonego drewna kominkowego i fru. Na budowę. Niebo było bezchmurne i mimo zapalonych świateł u sąsiada gwiazdy iskrzyły się w sposób nieosiągalny dla osiedli miejskich. Drzewo zrzuciłem pod okapem i drewnem na pergolę. Rury powymieniałem i dopasowałem do kominka tak, że nie powinno być problemu z jego podłączeniem.   Na drugi dzień dzwonię z rana. - Kominek działa? - Działa Panie Piotrku. Dziękujemy. Pierwszy ogień i pierwsze grzanie w chałupie. Mała rzecz, a cieszy. Po pracy wjechałem.       No podoba mi się. Ja piroman jestem i ogień lubię w każdej postaci.   Podłogówka - czyli wszędzie pod górkę.   Chłopaki skończyli z wymianą wody i zabrali się za podłogi. Na razie w 3 pomieszczeniach. Ale poziom łapali na całym domu.     Najpierw folia i styropian     Potem folia z kratką     A na koniec "kręcenie pętli"     Wziąłem sobie dzień wolnego (do odebrania za 6 stycznia) i pojechałem na narty. Pogoda – żyleta:     I akurat wtedy rozpętała się wojna o sterowanie ogrzewaniem. W projekcie było i cały czas byłem przekonany, że będzie ogrzewanie z termostatami pokojowymi.     I dzwoni do mnie wykonawca, że ES Polska mu takiego nie zapłaci. Nosz kw…a.   Mocno nakręcony dzwonię do nich. Ale nie Ściemniażera. Z nim nie gadam. Wyżej. - Panie Piotrku, termostaty to nie jest standard. Za wysokie koszty. Standardowo jeden sterownik. - No kurczę, dopłacam kupę kasy do ogrzewania podłogowego i jak nie standard. Mam Was dość. Jeszcze parę słów poleciało, ale nie wypada przytaczać.   Wściekły, że mi rekreację psują zadzwoniłem do wykonawcy. Poprosiłem o wycenę dodatkowych elementów. Dopytał się jeszcze czy przewodowe czy bezprzewodowe termostaty. Przewodowe bo nie będę się w baterie bawił. Emocje wyładowałem na muldach.   W domu zastałem mail od Ściemnażera z prośbą o decyzję. Standard czy nie, to wypadało takie rzeczy ze mną ustalić wcześniej, a nie kiedy może to zatrzymać prace. Sprawdziłem też dopłaty przy umowie i było tego raptem 4000 za zmianę ogrzewania tradycyjnego na podłogówkę. Więc w sprawie ogromnych pieniędzy trochę pamięć mnie zawiodła.   Wycenę dostałem w poniedziałek. 3760 zł netto. Poprosiłem by sfinansowali to z pieniędzy nadpłaconych (kominek, łazienki – patrz wyżej). Koszty rosną ale uznałem, że warto zapłacić za możliwość dokładnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. I zapłacę sam, by nie wstrzymywać prac.   Inny rodzaj budowania   Wziąłem na siebie łazienki więc rozpuściłem wici, by poszukać sobie wykonawcy. Zgłosiła się do mnie jedna firma, ale poślizgi z wylewaniem posadzek (miały być gotowe 12 marca) oddaliły sprawę. Za to specjalnością firmy okazały się roboty ziemne, brukarskie i wiele innych. Zagadnąłem ich, czy nie wykonaliby mi odwodnienia domu, podjazdu oraz otoczenia domu. Tarasy, opaska, wejście, chodniki. Obejrzał budowę i dodał jeszcze drenaż w 2 punkach. Jeszcze przed mrozami nawiózł materiału i przekopał mi okolice podjazdu zasypując żwirem tak by odbierał wodę cieknącą ze skarpy sąsiada. Zupełnie inny styl pracy. Dla niego nie ma żadnych problemów, a wszystko jest do zrobienia. Teraz to ja za nim nie nadążam, dobrze że przyhamowały go mrozy. . Na razie   Niestety od piątku (do dziś) nie potrafi na plac dojechać kontener na śmieci, a i tradycyjnie jeszcze robota po weekendzie nie ruszyła. Jedynie zwieźli materiał.
  • A do Ciebie ten kabel 95mm kw to ile ma długości ?  
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×