Skocz do zawartości

Zasobnik c.w.u. w kotłach dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych


Recommended Posts

Kotły węglowe zawsze są jednofunkcyjne – ogrzewają budynek, zaś ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) przygotowują w zasobniku. Jednofunkcyjne są również pompy ciepła, kotły olejowe i elektryczne. Z kolei kotły gazowe występują zarówno w wersji jednofunkcyjnej, jak i dwufunkcyjnej, czyli podgrzewającej wodę przepływowo. Ewentualne przejście z systemu zasobnikowego (kocioł jednofunkcyjny) na przepływowy (kocioł dwufunkcyjny) lepiej dobrze przemyśleć.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/22824-zasobnik-c-w-u-w-kotlach-dwufunkcyjnych-i-jednofunkcyjnych

Link do komentarza
Gość Michał
Sporo błędów w artykule. "po odkręceniu każdego kolejnego kranu, ciśnienie spada" - nie spada żadne ciśnienie tylko temperatura wody. Ciśnienie zależy od przekrojów rur i ciśnienia w sieci. Do tego "Ponadto zasobnik pozwala na wykonanie cyrkulacji" i podajecie w przykładach kocioł Immergas. Akurat ten producent przewiduje recyrkulację również w kotłach dwufunkcyjnych, z wbudowanym zasobnikiem.
Link do komentarza
Temperatura zmieniała się w starszych urządzeniach, gdzie rzeczywiście zależała ona od przepływu wody (sterowanie hydrauliczne, gdzie większy przepływ to niższa temperatura). Nowsze kotły oraz ogrzewacze przepływowe maja zaś sterowanie elektroniczne i w nich automatyka utrzymuje stałą temperaturę, niezależnie od poboru wody. Efekt jest taki, że przy dużym poborze w kilku punktach na raz tę sama ilość wody trzeba rozdzielić na kilka strumieni.
Zasobnik jest konieczny, żeby zrobić cyrkulację. To czy będzie on zewnętrzny, czy też wbudowany w kocioł nie ma już znaczenia. Większość producentów oferuje obecnie również kotły dwufunkcyjne z zasobnikiem. Mając takie urządzenie mamy przecież system zasobnikowy, z opcja podgrzewania wody przepływowo, jeżeli jej pobór przekracza możliwości zasobnika.
PS. Mając kocioł dwufunkcyjny najwygodniej jest ustawić taka temperaturę wody, żeby nie trzeba było już mieszać jej z zimną w bateriach czerpalnych. Wtedy, gdy np. bierzemy prysznic, otwarcie drugiej baterii przez kogoś z domowników zmniejszy nam tylko strumień wody. Jeżeli zaś woda będzie mieszana, temperatura wody wypływającej z prysznica spadnie (do tej samej ilości wody zimnej trafi mniej ciepłej).
Link do komentarza
Który model kotła na paliwo stałe ma taką wężownicę do przygotowania c.w.u. a nie jako zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła? Nie spotkałem się z inną funkcją wężownicy w przestrzeni wodnej kotła niż odbiór nadmiaru ciepła, ale to można powiedzieć stan awaryjny, zawór termostatyczny otwiera przepływ przy przekroczeniu 95°C. Rozwiązanie stosowane głównie, gdy kocioł pracuje w układzie zamkniętym (czego osobiście nie jestem zwolennikiem).
Co innego wężownica przepływowa do c.w.u. w zbiorniku akumulacyjnym/buforowym współpracującym z kotłem węglowym.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Odświeżę temat. Czy ten zasobnik musi być taki duży ?? Nie wystarczy dać zawór z podmieszaniem zimnej wody podpiąć do obiegu cwu. Wtedy kocioł grzeje i przy okazji mamy ciepłą wodę. Chodzi mi o dorobienie cwu do kotła jednofunkcyjnego ale bez potrzeby zaopatrywania się w ogromny baniak.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...