Skocz do zawartości

zmiana sposobu ogrzewania w tracie budowy domu jednorodzinnego


PAS8

Recommended Posts

Dzień dobry.
Piszę do Pana w sprawie problemu jaki mi powstał w trakcie budowy domu jednorodzinnego.
A mianowicie otrzymaliśmy od gazowni pismo iż nas nie podłączą do sieci gazowej ze względu na wysokie koszty.
W adaptacji projektu budowlanego mamy ogrzewanie podstawowe gazowe i alternatywne kocioł na paliwo stałe lub biomase.
Natomiast w projekcie budowlanym posiadamy podstawowe gazowe i alternatywne pompę ciepła.
Czy zamian ogrzewania podstawowego na pompę ciepła powietrze woda wymaga uzyskania nowego pozwolenia na budowę i zmiane w adaptacji budynku ?
Działka leży w obszarze natura 2000.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2005 mam zapis iż dopuszcza się realizację lokalnych i indywidualnych źródeł ciepła;
1. zaleca sie stosowanie paliw ekologicznych do opalania w urządzeniach energetyczno-grzewczych (gaz ziemny, olej napędowy;
Czy powyższy zapis może powodować iż gmina może mi nie zezwolić na instalację PC- PW w budynku?
ps. proszę o jakś informacje lub skierowanie do osoby mogącej coś w takiej sytuacji podpowiedzieć.
Dziękuje i pozdrawiam.


Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dzień dobry.
Piszę do Pana w sprawie problemu jaki mi powstał w trakcie budowy domu jednorodzinnego.
A mianowicie otrzymaliśmy od gazowni pismo iż nas nie podłączą do sieci gazowej ze względu na wysokie koszty.
W adaptacji projektu budowlanego mamy ogrzewanie podstawowe gazowe i alternatywne kocioł na paliwo stałe lub biomase.
Natomiast w projekcie budowlanym posiadamy podstawowe gazowe i alternatywne pompę ciepła.
Czy zamian ogrzewania podstawowego na pompę ciepła powietrze woda wymaga uzyskania nowego pozwolenia na budowę i zmiane w adaptacji budynku ?
Działka leży w obszarze natura 2000.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2005 mam zapis iż dopuszcza się realizację lokalnych i indywidualnych źródeł ciepła;
1. zaleca sie stosowanie paliw ekologicznych do opalania w urządzeniach energetyczno-grzewczych (gaz ziemny, olej napędowy;
Czy powyższy zapis może powodować iż gmina może mi nie zezwolić na instalację PC- PW w budynku?
ps. proszę o jakś informacje lub skierowanie do osoby mogącej coś w takiej sytuacji podpowiedzieć.
Dziękuje i pozdrawiam.


To że nie będziesz miala/miał gazu ziemnego to się ciesz ;)
Jest to jeden z droższych systemów grzewczych aczkolwiek tańszy od węgla czyli paliwa stałego.
Jeśli chodzi o pozwolenie budowy i zamianę systemu grzewczego na inny nie będzie kompletnie żadnego problemu także rezygnować z gazu bez zmartwienia i nie pakować czasami węgla icon_smile.gif
Link do komentarza
1. Są urzędy (bywają też tacy projektanci), które mogą zakwalifikować brak sieci gazowej jako zmianę sposobu zagospodarowania działki - czyli jako zmianę istotną - czyli teoretycznie może być wszczęta procedura projektu zamiennego w tym zakresie i zmiana PnB.

2. Bezwzględnie, zmiana sposobu ogrzewania wymaga naniesienia, przez projektanta, zmiany w projekcie.

3. Każda PCi spełnia wymagania ekologiczne - co więcej, instalacja PCi nie wymaga żadnych zgłoszeń, pozwoleń, itp. (wyjątek PCi z gruntowym kolektorem pionowym powyżej 30m głębokości i PCi W/W).
Link do komentarza
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Z lekturą oczywiście się zapoznałem i narodziło mi się pytanie nie jedno icon_wink.gif
Posiadamy pozwolenie na budowę bez żadnych przyłączy i instalacji wewnętrznych.
Czy w związku z tym do ogrzewania domu PCI pow-woda będzie wymagana zmiana pozwolenia na budowe czy tylko wystarczy jak architekt zaadaptuje to w dokumentacji?
Oczywiście na ogrzewanie domu PCI będzie oddzielny projekt i chyba architekt będzie musiał go zaadaptować.

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Dnia 9.06.2016 o 16:59, PAS8 napisał:

Oczywiście na ogrzewanie domu PCI będzie oddzielny projekt i chyba architekt będzie musiał go zaadaptować.

Przecież PCI będzie projektował instalator (projektant) i on się dostosuje do projektu architektonicznego - chyba że wymyślicie jakieś dodatkowe pomieszczenie. Architekt raczej niczego nie adaptuje - to instalator adaptuje się do projektu... 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...