Skocz do zawartości

Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?


Recommended Posts

Gość mhtyl
36 minut temu, uroboros napisał:

Być może mylnie mi się kojarzą puszki pod sufitem, a on ma na myśli puszki od przełączników...

To wtedy gość faktycznie nie kręci...

Dobrze Ci się kojarzą że tych puszek pod sufitem w instalacji bez-puszkowej nie ma ale puszki są i są one głębsze od zwykłych po to aby zmieściły się w nich łączniki np.Wago. I puszki nie są od przeliczników bo takich rzeczy raczej w puszkach się nie osadza.

Link do komentarza
Gość mhtyl
32 minuty temu, uroboros napisał:

Co to jest?

Miało być przełączników odnośnie do tego co Ty napisałeś.

Bo przełączników raczej nie montuje się w puszkach tylko wyłączniki i gniazda wszelakiego rodzaju.

 

 

 

Link do komentarza
5 godzin temu, uroboros napisał:

Być może mylnie mi się kojarzą puszki pod sufitem, a on ma na myśli puszki od przełączników...

 

Tak, to są różne puszki. Jedne to są puszki instalacyjne, a te drugie to puszki osprzętowe

Z tych drugich nie możemy zrezygnować, bo w nich montujemy wyłączniki i gniazdka. I, jak widać w tekście, można też wykorzystać je do innych celów.

Bo mają jedną, wielką przewagę nad puszkami instalacyjnymi. Są dostępne z poziomu podłogi.

2 godziny temu, mhtyl napisał:

 

Bo przełączników raczej nie montuje się w puszkach 

 

Montuje. Na przykład przełączniki świecznikowe, schodowe i kilka innych rodzajów.

Link do komentarza
Gość Kasia
bzdura, a listwy przypodłogowe do paneli ? dajcie sobie spokój z wymyślaniem co chwilę nowych "nowinek" jak jest coś, co jest standardem, do tego działa i się sprawdza.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Obecnie wyrażane opinie to marketing. Brak profesjonalistów na rynku i pseudo edukacja w internecie dowodem upowszechniania radosnej twórczości pseudo fachowców. Wystarczy porównać poszczególne informacje. Instalacje wykonane 50 lat temu są w pełni sprawne jeśli zostały wykonane poprawnie. Obciążalność instalacji spada, a przewody i osprzęt wykonane były z lepszych surowców. Załączone fotografie instalacji nie potwierdzają czytelnego przebiegu przewodów w instalacjach bez puszek łączeniowych. Instalacje bez puszek osprzętowych są znacznie trudniejsze w budowie i przebudowie ( z powodu np przesunięcia drzwi). Poprawne wykonanie wymaga bardzo dużej wiedzy i staranności montera z uwagi na niewielkie rozmiary puszek nawet tych pogłębianych. Oczywiście są zdecydowanie bardziej estetyczne. Coć za coś.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość jaśko
jestem starym elektrykiem ( juz ponad 50 lat po szkole ) pomagałem ostatnio w gotowym budynku połączyc instalacje ( wykonawca zaginął po etapie ułozenia przewodów i tablicy rozdzielczej...z odbiorem ) ie było tylko osprzetu ani w domu ani w bramie wjazdowej ani garazu....moja rolą jako starego niedołężnego dziadka było pokazywać co z czym połączyć .....i widziałem jak młodzi w jednej puszeczce pod wyłącznikiem krzyżowym ubijali przewody oswietlenia lamp i schodów łączyli to a potem dobijali wyłącznikiem....albo oswietlenie z dwóćh miejsc ciągu pięciu lamp w przedpokoju......ciasnota....wykonawca ( sciany jakis beton czy keramit czy inne g...) nie zainstalował puszek pogłębionych ....może jest to dobre ale młody nie połapie sie w gąszczu przewodów a puszki powinny być głębokie
Link do komentarza
To, że małolaty nie mają wiedzy, nie jest niczym niezwykłym. Dwa dni temu spotkałem w necie zażartą dyskusję, w której jeden z młodych gniewnych wyśmiewał absolwentów szkoły, bo on poszedł na 7-dniowy kurs w SEP-ie i wyszedł z niego z "papierami". Bez żadnej szkoły. Taka jest dzisiejsza rzeczywistość. Nie to co 50 lat temu, kiedy ukończenie szkoły było dopiero pierwszym warunkiem do drodze do otrzymania "papierów", czyli świadectwa kwalifikacyjnego. Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, że instalacje elektryczne w wersji sprzed 50 lat nie mają racji bytu, czego nawet wielu inwestorów nie jest w stanie zrozumieć. PS. Szkołę kończyłem za Gierka, dlatego wiem o czym mówię
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, zakupiłem projekt domu modułowego do własnego montażu na https://zmontujdom.pl i obecnie jestem w trakcie budowania płyty fundamentowej. Zastanawia mnie projekt gdyż jest w nim brak folii PV pod styrodurem. Folia za to jest na styrodurze i idzie bezpośrednio pod beton, czy to jest poprawnie gdyż ja myślałem że fola musi również iść pod XPS.? Dzieki za odpowiedzi 
    • Ja bym to nawet skrócił i napisał "W magazyn energii warto zainwestować, żeby zwiększyć  autokonsumpcję".  Bo naczelną ideą energetyki rozproszonej, w postaci m.in. fotowoltaiki  czy energetyki wiatrowej jest właśnie zużywanie energii w miejscu jej wytwarzania. I wtedy to się opłaca bez względu na sposoby rozliczeń z energetyką zawodową.   Próby zarabiania na sprzedaży wytworzonej energii będą zawsze nieopłacalne, gdyż wymaga to przesyłu, który kosztuje i ktoś musi za niego zapłacić. 
    • Nie DO sąsiada, tylko wzdłuż granicy działki sąsiedniej (od"zachodu" działki) i odpływu w stronę rzeki...
    • Obejrzałem te krzywki z linku z Alliexpressu i na tymczasem pozycja nr 6 wystarczyłaby... Dwa takie elementy wkręcone w miejscu zaworków ( pewnie z pomocą przedłużek) tak, aby z rozetami, osłaniającymi otwory w glazurze, znalazły jak najbliżej ściany - załatwiłby sprawę... Jedynie czas transportu jest dość długi Na Allegro jest coś podobnego, o większym rozstawie osi otworów, sporo droższego, ale dostępnego prawie na już...   Te krzywki nieźle wyglądają i mogłyby być dobre...
    • W magazyn energii warto zainwestować wtedy gdy nie jesteśmy w net-meteringu,  a w net-billingu (obowiązywać zaczął po 1 kwietnia 2022 roku), żeby zwiększyć  autokonsumpcję.   Dzięki magazynowi  energii nadwyżki, zamiast być sprzedane po bardzo niekorzystnym kursie a może to być nawet 5 groszy za 1 kWh, (energia wprowadzona do sieci jest przeliczana  po cenie rynkowej, a od lipca 2024 r. będzie ustalana co godzinę i może być nawet ujemna), zostaną wykorzystane w godzinach kiedy nie ma już nasłonecznienia i fotowoltaika nie produkuje prądu, wtedy trzeba odkupować prąd znacznie drożej.   Pół biedy jak sprzedając 1 kWh, możemy za tą kwotę  odkupić przynajmniej połowę kWh, ale  jak wyjdzie, że odkupimy 1/10 kWh, albo oddamy w godzinach południowych kWh za darmo.   Cena sprzedaży energii do sieci (RCEm) - net-billing były ustalane miesięcznie   Dla energii.    Skorygowana [zł / MWh]                               Skorygowana [zł / kWh] kwietnia 2024.                            253,69.                                                       0,2537 marca    2024.                             249,12                                                         0,2491 lutego    2024.                             324,25                                                        0,3243   Teraz będą ustalane godzinowo, więc w okresach dużego nasłonecznienia oraz silnego wiatru będą skupowane za grosze albo nawet operator wyłączy zdalnie falownik w twoim mieszkaniu, jak będą ujemne.   Magazyn energii nie powinien być też zbyt duży, albo drogi,  stopa zwrotu powinna wynosić maksymalne  do 5 lat, magazyny energii  wytrzymują w dobrej kondycji do 10 lat, potem trzeba wymieniać. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...