Skocz do zawartości

Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?


Recommended Posts

Gość mhtyl
36 minut temu, uroboros napisał:

Być może mylnie mi się kojarzą puszki pod sufitem, a on ma na myśli puszki od przełączników...

To wtedy gość faktycznie nie kręci...

Dobrze Ci się kojarzą że tych puszek pod sufitem w instalacji bez-puszkowej nie ma ale puszki są i są one głębsze od zwykłych po to aby zmieściły się w nich łączniki np.Wago. I puszki nie są od przeliczników bo takich rzeczy raczej w puszkach się nie osadza.

Link do komentarza
Gość mhtyl
32 minuty temu, uroboros napisał:

Co to jest?

Miało być przełączników odnośnie do tego co Ty napisałeś.

Bo przełączników raczej nie montuje się w puszkach tylko wyłączniki i gniazda wszelakiego rodzaju.

 

 

 

Link do komentarza
5 godzin temu, uroboros napisał:

Być może mylnie mi się kojarzą puszki pod sufitem, a on ma na myśli puszki od przełączników...

 

Tak, to są różne puszki. Jedne to są puszki instalacyjne, a te drugie to puszki osprzętowe

Z tych drugich nie możemy zrezygnować, bo w nich montujemy wyłączniki i gniazdka. I, jak widać w tekście, można też wykorzystać je do innych celów.

Bo mają jedną, wielką przewagę nad puszkami instalacyjnymi. Są dostępne z poziomu podłogi.

2 godziny temu, mhtyl napisał:

 

Bo przełączników raczej nie montuje się w puszkach 

 

Montuje. Na przykład przełączniki świecznikowe, schodowe i kilka innych rodzajów.

Link do komentarza
Gość Kasia
bzdura, a listwy przypodłogowe do paneli ? dajcie sobie spokój z wymyślaniem co chwilę nowych "nowinek" jak jest coś, co jest standardem, do tego działa i się sprawdza.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Obecnie wyrażane opinie to marketing. Brak profesjonalistów na rynku i pseudo edukacja w internecie dowodem upowszechniania radosnej twórczości pseudo fachowców. Wystarczy porównać poszczególne informacje. Instalacje wykonane 50 lat temu są w pełni sprawne jeśli zostały wykonane poprawnie. Obciążalność instalacji spada, a przewody i osprzęt wykonane były z lepszych surowców. Załączone fotografie instalacji nie potwierdzają czytelnego przebiegu przewodów w instalacjach bez puszek łączeniowych. Instalacje bez puszek osprzętowych są znacznie trudniejsze w budowie i przebudowie ( z powodu np przesunięcia drzwi). Poprawne wykonanie wymaga bardzo dużej wiedzy i staranności montera z uwagi na niewielkie rozmiary puszek nawet tych pogłębianych. Oczywiście są zdecydowanie bardziej estetyczne. Coć za coś.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość jaśko
jestem starym elektrykiem ( juz ponad 50 lat po szkole ) pomagałem ostatnio w gotowym budynku połączyc instalacje ( wykonawca zaginął po etapie ułozenia przewodów i tablicy rozdzielczej...z odbiorem ) ie było tylko osprzetu ani w domu ani w bramie wjazdowej ani garazu....moja rolą jako starego niedołężnego dziadka było pokazywać co z czym połączyć .....i widziałem jak młodzi w jednej puszeczce pod wyłącznikiem krzyżowym ubijali przewody oswietlenia lamp i schodów łączyli to a potem dobijali wyłącznikiem....albo oswietlenie z dwóćh miejsc ciągu pięciu lamp w przedpokoju......ciasnota....wykonawca ( sciany jakis beton czy keramit czy inne g...) nie zainstalował puszek pogłębionych ....może jest to dobre ale młody nie połapie sie w gąszczu przewodów a puszki powinny być głębokie
Link do komentarza
To, że małolaty nie mają wiedzy, nie jest niczym niezwykłym. Dwa dni temu spotkałem w necie zażartą dyskusję, w której jeden z młodych gniewnych wyśmiewał absolwentów szkoły, bo on poszedł na 7-dniowy kurs w SEP-ie i wyszedł z niego z "papierami". Bez żadnej szkoły. Taka jest dzisiejsza rzeczywistość. Nie to co 50 lat temu, kiedy ukończenie szkoły było dopiero pierwszym warunkiem do drodze do otrzymania "papierów", czyli świadectwa kwalifikacyjnego. Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, że instalacje elektryczne w wersji sprzed 50 lat nie mają racji bytu, czego nawet wielu inwestorów nie jest w stanie zrozumieć. PS. Szkołę kończyłem za Gierka, dlatego wiem o czym mówię
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...