Skocz do zawartości

Sposób na zimowe problemy z napędem


Recommended Posts

Czy napęd bramy wymaga jakiejś szczególnej konserwacji przed zimą (przed mrozami)? I jak sobie poradzić z obmarzającymi elementami napędu i bramy? Najgorszy jest chyba wcale nie duży mróz, ale okolice 0°C, kiedy wszystko na przemian topnieje i zamarza. Moi znajomi w takich warunkach w ogóle nie zamykają bramy, bo mają typ z prowadnica na ziemi i wszystko przymarzało. Ale i ramiona siłownika potrafią przecież nieźle zamarznąć. Czym to odmrażać? Trochę szkoda sypać sól na stal.
Link do komentarza
Jeżeli jest prowadnica na ziemi, to chyba jedynym pewnym sposobem byłoby umieszczenie pod nią albo obok niej elektrycznego przewodu grzejnego. W przypadku istniejącej bramy to niestety pewien kłopot, w grę wchodziłby racej montaż obok prowadnicy. Oczywiście wówczas przewód w wersji odpornej na UV, a nie taki jak do zakopania pod kostka na podjeździe. I wątpię czy ze względu na koszty warto byłoby kupić porządny sterownik z czujnikiem temperatury i opadu. Może już lepiej przewód samoregulujący i prosty termostat załączający grzanie przy spadku temperatury zewnętrznej poniżej 0°C.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Kiedyś odmrażałem zamarzniętą kłódkę a także pokrywę studzienki z wodomierzem ciepłym powietrzem z opalarki elektrycznej ustawionej na minimum. Pomogło bardzo szybko. Przy okazji wszystko się pięknie wysuszyło z wody. Zamiast opalarki z powodzeniem możnaby użyć suszarki do włosów, nawet bezpieczniej, bo temperatura niższa. Ja w warunkach budowlanych miałem niestety tylko opalarkę. Ciepłym powietrzem, oczywiście o umiarkowanej temperaturze, można rozmrażać bez obaw.
Metod w rodzaju polewania ciepłą wodą nie polecam, bo jedno, że coś może pęknąć od szoku termicznego, a drugie, że woda jak się wychłodzi, to znów zamarznie.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Zgadza się - najgorszą temperaturą są okolice 0 stopni. Ja mam BFT Deimos i nie miałem problemów tej zimy, natomiast jako, że to nowy nabytek to przyglądałem się to też zwróciłem uwagę na pogodę. Zima w tym roku była dość krótka, prawdziwy test może czeka w przyszłym roku.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Zgadza się - najgorszą temperaturą są okolice 0 stopni. Ja mam BFT Deimos i nie miałem problemów tej zimy, natomiast jako, że to nowy nabytek to przyglądałem się to też zwróciłem uwagę na pogodę. Zima w tym roku była dość krótka, prawdziwy test może czeka w przyszłym roku.



Tam gdzie wydziela się ciepło i następuje wykraplanie, tam tez może zamarznąć. Podgrzewanie elektryczne jest chyba najlepszym sposobem na utrzymanie napędu w dobrej kondycji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...