Skocz do zawartości

Domki letniskowe do 35 mkw bez pozwolenia?


Recommended Posts

Dopuszczalna powierzchnia budowy bez pozwolenia wolno stojących parterowych budynków gospodarczych: garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) zwiększy się z 25 mkw. do 35 mkw.

To są plany, ciekawe czy na planach się skończy.

Cytat

Najprawdopodobniej już od czerwca – konkretnej daty jeszcze nikt nie zna – zwiększy się liczba obiektów, których wzniesienie nie będzie wymagać pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia właściwemu organowi. To efekt nowelizacji prawa budowlanego, jaką w zeszłym tygodniu podpisał prezydent. Akt czeka już na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomos...ormalnosci.html

Link do komentarza
A ja w tym tyg rozmawiałem z szefową naszego PINB. Powiedziała mi że jedno jedyne to po prostu przybędzie iom od groma roboty. No bo wszelkie dotychczasowe wymagane dokumenty pozostają w obiegu (czyli WT, WZ, uzgodnienia z dostawcami mediów, powiadomienia sąsiadów o rozpoczęciu prac budowlanych itd,itd)
I znika tylko z obiegu dokument - 'Pozwolenie na budowę"
Link do komentarza
Ps.2. Zwracam uwagę, że nowela dot. zgłoszenia, pozwala w tym trybie stawiać (budować) tylko obiekty które (w praktyce) odpowiadają przepisom § 12. 1. Rozporządzenia w sprawie WT - czyli stawianych w odległościach 4 lub 3m od granicy.
W takim przypadku nie ma zawiadomień sąsiadów i czekania na zwrotki - załatwia to BIP.
Link do komentarza
Cytat

Ps.2. Zwracam uwagę, że nowela dot. zgłoszenia, pozwala w tym trybie stawiać (budować) tylko obiekty które (w praktyce) odpowiadają przepisom § 12. 1. Rozporządzenia w sprawie WT - czyli stawianych w odległościach 4 lub 3m od granicy.
W takim przypadku nie ma zawiadomień sąsiadów i czekania na zwrotki - załatwia to BIP.



no to odpada tylko to jedno - prawda?
Ale skargi teraz będą - razy 3 (podejrzewam) na prace wykonywane niezgodnie z Prawem Budowlanym.
A organ PINB będzie miał obowiązek te skargi sprawdzać.
Miałby pewnie o wiele więcej do powiedzenia w takich sprawach, kontrolując wydanie swoich wcześniejszych pozwoleń.
Dzisiaj pole manewru będzie miał o tyle dowolne, że nie ryzykuje niczym!
Nie wydał decyzji administracyjnej, więc wara!
Tego żaden z potencjalnych przyszłych inwestorów pod uwagę nie bierze, ciesząc się z tego "niby ułatwienia"
Co zrobi, jeśli późniejsze decyzje wydane przez odpowiednie organy, okażą się dla niego niekorzystne?
Myśli ktoś o tym w kategoriach które przedstawiam jakom zagrożenia?
Link do komentarza
Dokładnie - pisałem o tym wcześniej, że mniej urzędu = większa odpowiedzialność (za swoje poczynania) obywateli - w tym także za bezpodstawne donosy icon_cool.gif

Tu kłania się nasza przywara narodowa - wszyscy myślą jak obejść przepis, a nie co zrobić aby było zgodne z przepisem.

Ps. A udogodnień jest więcej, choćby w dziedzinie remontów, przebudowy, itp.

Link do komentarza
Dz.U. 2015 poz. 443 z dnia 27.03.2015r.
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw

Czyli od 28 czerwca 2015r. wchodzi w życie - dla nowych przedsięwzięć budowlanych (stare, wszczęte postępowania, podlegają przepisom dotychczasowym).

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2015000044301.pdf

dopisałem:

Dla jasności:

Cytat

Art. 6. 1. Do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy decyzją ostateczną stosuje
się przepisy dotychczasowe.

2. Do spraw o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar
oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, oraz przebudowę budynków
mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych
budynków, na wniosek inwestora, złożony najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje
się przepisy tej ustawy.



Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli te roboty są równie dokładne, jak Twoje posługiwanie się językiem polskim, to żadna reklama nie pomoże...           Te same balkony??? Czyżby zmienił się właściciel firmy?      
    • Po pierwsze zastanów się skąd się ta para bierze i którędy przechodzi. Uważasz, że przechodzi przez strop? Pewnie jak czajnik włączysz na herbatę. Pytałem z czego ten strop, ale olałeś pytanie i odpowiedzi nie dajesz.  Sorry, ale skoro wiesz lepiej to działaj jak chcesz.
    • Zawsze myślałem, że ideą ocieplenia stropu jest PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ, czyli membrana pierwsza, warstwa wełny (w nowych rozwiązaniach aż dwie warstwy wełny: jedna między krokwiami, druga pod krokwiami na specjalnych wieszakach), obowiązkowa szczelina wentylacyjna 2,5 - 3 cm, membrana druga, blachodachówka. Czy pełne deskowanie nie zakłóca tej paroprzepuszczalności? Piszę o tym, bo mieszkam domu szeregowym i na I piętrze w przedpokoju mamy strasznie zimno, mimo sporego grzejnika żeliwnego, toteż docieplenie strychu to dla mnie priorytet. Kolega Redaktor wspomniał o przypadkach uszkodzenia więźby po zastosowaniu wełny między krokwiami. Czy ktoś z sz. Kolegów ma jakieś podobne doświadczenia? Czy to przypadkiem nie wynika w 100 % z podstawowego błędu jakim jest pominięcie szczeliny wentylacyjnej?   I druga sprawa: co jest tańsze: ocieplenie dachu wełną, czy stropu? Zaznaczam, że obie ww. czynności chcę wykonać sam na podstawie filmów instruktażowych i poradników producentów.   Maciek Linki: www.isover.pl/porady/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze infodeweloper.pl/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze-welna-mineralna-kompletny-poradnik-krok-po-kroku
    • Cześć, Mam problem z plamami po malowaniu na płytach karton gips. Pojawiły się na suficie i ściance coś jakby plamy. Tak właściwie wyskoczyły one po "podmalowaniu" farbą uzupełnień pęknięć akrylem. Przed samym malowaniem ściany były gruntowane i nałożone 3 warstwy farby, głównie wałkiem. Nie było plam, wyskoczyły one po ponownym malowaniu tam gdzie poprawiałem pęknięcia gk. Próbowałem już pojawiające się plamy zakryć przy wykorzystaniu szlifowania papierem ściernym, ponownym gruntowaniem miejscowym i na nowo malowaniu tych miejsc. Niestety za każdym razem pojawiają się widoczne plamy.    Zastanawiam się czy jeśli zagruntuje całość powierzchni ściany i pomaluje na nowo to uda się to poprawić? Ewentualnie jakie rozwiązanie spróbować 
    • Witam wszystkich te balkony od początku  do konca to moja robota  w razie pytań doradze 698 028 376  pracuje tylko na terenie  Małopolski. Okucia w łuku wyginam na wymiar na warsztacie i wysyłam kurierem lub odbiór osobisty. Podłorze  wykonuje z mębramy Protan którą zgrzewam do blachy hps 200. 20241031_114903.heic 20240606_123312.heic 20240229_162709.heic 20230727_182717.heic 20230215_150931.heic 20230331_172215.heic 20240327_160716.heic 20231010_122920.heic
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...