Skocz do zawartości

Wolnostojący budynek gospodarczy 25m2


Recommended Posts

Złożyłem zgłoszenie wybudowania wolnostojącego parterowego budynku gospodarczego do 25m2. Zgłoszenie przeszło bez większych problemów, jednak nurtuje mnie jeszcze kilka pytań, na które mam nadzieje znajdę u was odpowiedź.
Budynek ma powstać na działce gdzie znajduje się jednorodzinny budynek mieszkalny (odległość ok. 20m od budynków)i tu pytania:
1. Chciałbym bezpośrednio od budynku istniejącego podłączyć media ( czyli rachunki na jednym liczniku). Czy muszę mieć na to zgłoszenie lub pozwolenie (jeżeli tak to jak to wygląda)? Oraz jak wygląda sprawa gdy podłączę się bez pozwoleń (ktoś to sprawdzi? są przewidziane jakieś kary? nadzór budowlany się tym zajmuje czy ktoś inny?)
W skład mediów miałyby wchodzić energia, woda, gaz oraz przyłączenie do istniejącego szamba.
2. W budynku gospodarczym chciałbym zbudować kuchnię i łazienkę. Czy stoi coś na przeszkodzie?
3. Jak wygląda sprawa z użytkowaniem budynku niezgodnie z przeznaczeniem? Wyczytałem, że jest przewidziana kara 10tys zł (zawsze się na tym kończy?). Ale jak to wygląda w praktyce (nadzór budowlany interesuje się takimi sprawami czy raczej interesuje ich tylko czy budynek spełnia wymogi odnośnie rozmiarów zabudowy?)
Mam w planach wybudować sobie taki budynek, gdzie będę mógł tymczasowo mieszkać (oficjalnie zameldowany w domu istniejącym). Ale przyznam, że im bardziej zagłębiam się w temat to mam stracha przed karami jakich mogę się spodziewać z tego tytułu.
Proszę w miarę możliwości o jasne i precyzyjne odpowiedzi oraz ewentualne rady.
Z góry dzięki
Link do komentarza
Z definicji:

Cytat

budynek gospodarczy - nale4y przez to rozumiec budynek przeznaczony do niezawodowego
wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzedzi, sprzetu i płodów
rolnych słu4acych mieszkancom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego,
budynku rekreacji indywidualnej, a tak4e ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony
równie4 do przechowywania srodków produkcji rolnej i sprzetu oraz płodów rolnych,



+ sporo innych związanymi z np. sieciami uzbrojenia terenu. Kary ? Nie - raczej przywrócenie do stanu pierwotnego (gdy jest bardzo upierdliwy donos i wyjątkowo upierdliwy urzędnik).

Gdybyś zgłosił budowę murowanej altany - sprawa byłaby prostsza.
Link do komentarza
Cytat

Z definicji:



+ sporo innych związanymi z np. sieciami uzbrojenia terenu. Kary ? Nie - raczej przywrócenie do stanu pierwotnego (gdy jest bardzo upierdliwy donos i wyjątkowo upierdliwy urzędnik).

Gdybyś zgłosił budowę murowanej altany - sprawa byłaby prostsza.



Co by mi ułatwiło zgłoszenie jako altany? I dlaczego murowanej?
Mogłbym w starostwie zmienić warunki zgłoszenia i odczekać kolejne 30 dni?
Link do komentarza
Cytat

Niekoniecznie murowanej, każdej konstrukcji jaka ma być zbudowana.

Łatwiej, bo łatwiej (ewentualnie) wytłumaczyć w altanie "obecność" kuchenki, łóżka (na antresoli), łazienki, itp.



A mogę teraz zmienić formę zgłoszenia? I jak wygląda sprawa z przyłączeniem mediów z istniejącego budynku, wystarczy odręczny szkic prowadzenia instalacji czy będę potrzebował mapek projektowych podbitych przez kogoś uprawnionego?
Link do komentarza
Szczerze, to niepotrzebny temat założyłeś... Nie wiem, czy szukasz tutaj naszego błogosławieństwa, czy nagany za pomysły icon_cool.gif . Wybuduj ten budynek gospodarczy według założeń i pozwoleń. A później Twoja wola i wyczucie, czy życzliwy sąsiad donosi... Przyda się koparka, hydraulik, elektryk... Z gazem dałbym sobie spokój... Ale to wiesz, takie tam gdybanie icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Musiała od razu pęknąć czy się po prostu ugięła albo powstały jakieś mocne naciski punktowe? Ściany piwnicy stoją na grubej papie, najgrubsza jaka była, nie pamiętam ile mm ale wydaje mi się że to też mogło mieć wpływ. W żadnej że ścian nie ma słupa żelbetonowego. Zanim stawiałem ściany to szukałem po forach i wszyscy doradzali takie słupy właśnie żeby unikać rys na ścianach. Rys jest więcej na ścianach piwnicy, poniżej pokazane. Praktycznie na każdym łączeniu wewnętrznych ścian nosnych i narożnikach.    A ponadto tu gdzie zaznaczono na żółto to są raczej na pewno naciski/reakcje pionowe bo jest to narożne okno tarasowe bez słupa i w tym miejscu pewne dochodzi do dużych nacisków na ściany piwnicy.     
    • Ława musiała pęknąć w miejscu pęknięcia tych bloczków betonowych, proszę poszukać na ścianach innych rys w tym pomieszczeniu z wykuszem.
    • To jest myśl, zupełnie nie brałem pod uwagę
    • to może zmień kraj, próbowałeś?
    • To wszystko do skucia do betonu, popełniłem kiedyś taką  „aranżację”.     Tynk był częściowo odparzony. To loggia, a nie balkon.   Po skuciu poszedł grunt. Następnie taką obróbkę wklejałem na skraju płyty, z którą się pan morduje, od spodu,  na silikon i kolki.   Potem styropianem 5-centymetrowym ociepliłem cały sufit i ściany loggi, wklejając go na klej i kolki do styropianu, na to przyszła siatka, klej a na koniec tynk silikonowy zewnętrzny. Wyszło tak, że tylko ten wygięty kancik wystawał poniżej sufitu.   Proszę dopytać w tej  spółdzielni czy nie planują dociepleń w tym budynku w przyszłym roku albo niech partycypują w kosztach termomodernizacji, ścian i sufitu loggii.    Ma pan podzielniki na grzejnikach?      Co by tam nie nakładał to i tak się odparzy z czasem.    Płyta zimą jest podgrzewana od strony mieszkania, to mostek termiczny, czyli w mrozy „się poci” więc  to daremny trud, natura pana zamorduje.   Tylko styropian wchodzi w grę i na nim jakiś tynk w kolorze dostosowanym do  potrzeb lub uzgodniony ze spółdzielnią.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...