Skocz do zawartości

Podłączenie do sieci wodociągowej - tak na wszelki wypadek


MrTomo

Recommended Posts

Napisano
Witajcie
chciałem zapytać - może ktoś wie - jak wygląda kwestia opłat za wodę w przypadku takim, gdy ktoś ma własne ujęcie wody i dodatkowo dołącza się do sieci gminnej.
W zasadzie wodę mam z ujęcia własnego, ale czasem w upalne lato jest jej mało, czasem brakuje i wtedy przełączyłbym się na gminną.
Normalnie opłata za ścieki opiera się na wodomierzu wody czerpanej a jak w takim układzie?
Na swoim ujęciu będę musiał zainstalować drugi wodomierz?
To nie bardzo mi się podoba, bo własną wodą mogę podlewać ogród i nie traktuję tego jako ściek.
Napisano
Wydaje mi się że wodomierzy będzie więcej
- na wodociągu gminnym (A)
- na twoim ujęciu (B)
- na twoim ujęciu wydzielonym do podlewania ©

za wodę płacisz:A
wtedy za kanalizację płacisz A+B-C


u mnie wygląda to tak:
mam wodociąg gminny+kanalizacja, za ścieki płacę z licznika głównego, mam też podlicznik na rurce wyprowadzonej na ogród(zaplombowany przez wodociągi - koszt 41zł/5 lat) - co jakiś czas podaję odczyt z tego podlicznika ogrodowego i z niego płacę tylko za wodę

ale tak naprawdę to chyba tylko twoje lokalne wodociągi ci będą w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi na te pytanie
Napisano
aaa, no właśnie. Podlicznik sam musiałem kupić i zamontować. Potem zawołać wodociągi do założenia plomb i opłacić te 41zł. Po 5 latach trzeba na nowo plomby założyć - niedługo ten okres minie, jestem ciekaw czy będą pamiętać i się upomną.
Napisano
U mnie a raczej teraz u brata jest tak, jak u Tomka ma podłączenie do sieci wodociągowej, podłączenie do własnego ujęcia wodnego i odprowadza ścieki. Do własnego ujęcia żadnego wodomierza nie ma.
To rozwiązanie które wymienił adiqq wydaje się najbardziej słuszne i uczciwe.
Nie wydaje mi się aby był obowiązek wpięcia wodomierza we własne ujęcie, to zależy już od właściciela.
Co do wody z wodociągów którą używa się w domu i poza domem np do podlewania ogródka to jest tak, że jest licznik i pod licznik i to zakłada zakład wodociągów.

I jeszcze jedna uwaga, musisz mieć tak zrobione aby w żadnym wypadku woda z twojego ujęcia nie dostała się do wodociągów. Jest od tego zawór antyskażeniowy który zapewne masz, ale tak uprzedzam na wszelki wypadek.

Cytat

Po 5 latach trzeba na nowo plomby założyć - niedługo ten okres minie, jestem ciekaw czy będą pamiętać i się upomną.


A nie czasami po 5 latach robi się legalizacje licznika?
Napisano
Cytat

Witajcie
chciałem zapytać - może ktoś wie - jak wygląda kwestia opłat za wodę w przypadku takim, gdy ktoś ma własne ujęcie wody i dodatkowo dołącza się do sieci gminnej.
W zasadzie wodę mam z ujęcia własnego, ale czasem w upalne lato jest jej mało, czasem brakuje



Czyli moj przypadek, ale:
1. Wody ze swojej studni nie używam w charakterze sanitarnej, więc nie mam tam licznika, poza tym u nas nie ma mowy, aby łączyć te instalacje, to wykluczone, mimo istnienia zaworów antyskażeniowych.
2. Nie ma "pod"liczników, są zwyczajne liczniki, a rury są rozdzielone na dwie linie: zewnętrzną i zwykłą. Taryfa dla zwykłej jest jaka jest, dla linii zewnętrznej nie ma opłaty za ścieki. Drugi licznik dawano wszystkim kto złożył wniosek i przygotował instalację. Opłata wynosiła dodatkowo 100 PLN, w cenie wody są ukryte bieżące koszty wymiany liczników.



To nie odbiorca martwi się o liczniki, lecz dostawca.

Jednak nie, jak teraz odtwarzam przebieg, to jest podlicznik.

Cytat

masz rację - ale po wymianie/legalizacji trzeba i tak na nowo zaplombować


Chyba nie bawią się w legalizację, bo ona kosztuje ponad 40 PLN za sztukę, a nowy ok. 50 PLN. I nie trzeba ponosić kosztów wysyłki, odbioru i zajmować się załatwianiem wszystkiego.
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...