Skocz do zawartości

Jak udrożnić zapchany komin wentylacyjny w starym domu?


ctr_tomi

Recommended Posts

Witam, posiadam dom - standardową kostkę z lat 60. Mam 2 kominy - jeden jest spalinowy, ma 2 przegrody, jedną idą spaliny z kotła, druga jest nieużywana.
Drugi komin w domu (tego dotyczy problem) jest wentylacyjny, patrząc od góry widzę, że ma 2 przegrody natomiast w piwnicy jest już tylko widoczna 1.
Komin jest całkowicie niedrożny, z tego co opowiadał poprzedni właściciel próbował go przepchać i są tam jakieś metalowe sztaby, kule i urwana lina - 5m icon_confused.gif
Komin nie jest prosty tylko ma jakieś załamania i nie idzie przepchać tych przedmiotów, ani z dachu - próbowałem, ani z dołu z piwnicy. Ma ktoś jakiś pomysł jak to udrożnić nie demolując domu rozkuwaniem komina?
Pozdrawiam.

Jak udrożnić zapchany komin wentylacyjny w starym domu?
Link do komentarza
Bez rozkuwania raczej się nie uda.
Można tylko ograniczyć kucie poprzez dokładne określenie położenia tych "ciał obcych" (sztaby, kule) i wycinanie fragmentów ścian kominowych na krótkim odcinku komina.
Najlepiej chyba będzie w tym celu wykonać inspekcję kamerą kominową z pomiarem długości przewodu tejże kamery. Spojrzałem na pana profil, ale nie podał Pan okolicy, w której mieszka, nie mogę więc powiedzieć czy znam w Pana okolicy kogoś kto jest odpowiednio wyposażony, ale może Pan popytać w zakładach kominiarskich w Pana okolicy.
Link do komentarza
Aby określić na jakiej wysokości znajduje się "korek" wystarczy spuścić w ten kanał sznurek z obciążnikiem do momentu wyczuwalnego luzu sznurka, zaznaczyć na sznurku tą wysokość , wyciągnąć sznurek i zmierzyć. Wtedy prawdopodobieństwo będzie duże co do lokalizacji zapchania. Potem ta odległość odmierzyć na kominie i można kuć "bez pudła" icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Tak zapchanego komina nie da się udrożnić bez rozkucia w miejscu zatoru - problem w tym, że najpierw trzeba je zlokalizować, co nie będzie łatwe (np.podczas pomiaru długości spuszczonego sznura z obciążeniem może również utknąć). Alternatywnie można wykorzystać górną, drożną część komina dobudowując obok kanał wprowadzony do komina.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zator PONIŻEJ kratki wentylacyjnej w łazience nie ma wpływu na działanie drożnej części wentylacji (pomijając jakieś fałszywe powietrze, albo raczej jego brak). brak ciągu może być spowodowany błędnie zaprojektowaną wentylacją. Możliwości jest kilka, ale to co się "rzuca" w oczy to zbyt krótki kanał. przy 2 metrach wysokości nawet w warunkach normowych skuteczność działania będzie mizerna, a w warunkach rzeczywistych - wiatr może robić co tylko chce na tej długości. Powody, jak wspomniałem, mogą być też inne.
Link do komentarza
Cytat

Mam jeszcze jedno pytanie, górna część komina jest drożna, zator jest powiedzmy 2m od wierzchu komina, .....



Ten komin wentylacyjny wcale nie musi być zapchany, tylko tam może mieć swój początek (stąd w piwnicy tylko 1 kanał)

Powody dlaczego nie "ciągnie" podał Systemowy + do tego co napisał, ogólna zasada - aby coś wylatało, musi wpierw wlatać. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...