Skocz do zawartości

Czy można stosować sklejkę na zewnątrz?


Recommended Posts

Napisano

Czy sklejka nadaje się, jako materiał na zewnątrz pomieszczeń?
Oczywiście sklejka byłaby wodoodporna i po impregnacji. Sprzedawca z hipermarketu mówi, że tak ale gdy go wypytałem dokładniej, to okazało się, że tylko mu się tak wydaje.

Chciałbym wykorzystać paski ze sklejki jako żaluzje przeciwsłoneczne, ze sklejki można by zrobić blat do stolika.
Napisano
Blat do stolika to na pewno, ale co do żaluzji to raczej nie widzę tego.
I nie chodzi mi o wytrzymałość, tylko o estetykę. Już bardziej poleciłbym Ci listewki sosnowe zastosować jako żaluzje.
Napisano
sklejka sklejce nierówna, jest jej wiele różnego przeznaczenia, ale każda wcześniej czy później spuchnie lub/i też rozwarstwi od wpływów atmosferycznych pomimo zaimpregnowania
Napisano
Hmm, podłogi w przyczepach towarowych są za sklejki wodoodpornej i kilkanaście lat wytrzymują.
Nic nie jest wieczne, ale może te kilkanaście lat sepoy Ci wystarczy jako czas użytkowania.
Napisano
Dzięki za odzew icon_smile.gif
Spróbuję z tą sklejką, porządnie ją zaimpregnuję i kilka(naście) lat użytkowania wystarczy mi zupełnie.

Za to mhtyl zbił mnie nieco z tropu z tą estetyką, bo specjalnie szukałem czegoś innego na wypełnienie pergoli, ciekawszego niż typowe kratki :scratching:
Napisano
Cytat

Hmm, podłogi w przyczepach towarowych są za sklejki wodoodpornej i kilkanaście lat wytrzymują.
Nic nie jest wieczne, ale może te kilkanaście lat sepoy Ci wystarczy jako czas użytkowania.


Tylko, że podłoga jest po pierwsze z grubej sklejki a po drugie nie jest narażona non stop na czynniki zewnętrze na jakie będzie narażona przy zastosowaniu u sepoy-a.
Napisano
Sklejka jest OK, zwłaszcza wodoodporna - wszak jachty z niej budują icon_cool.gif

Nie mniej jednak, utrzymanie jej wodoodporności, wymaga sporo czasu i środków - zwłaszcza na tak niewielkich detalach i z taką ilością przekroi poprzecznych.
Napisano
tak, możemy też wspomnieć o sklejce szkutniczej itp itd, ale
są one właściwie obrobione i zabezpieczone, zazwyczaj mają brzegi "zabudowane" lub "schowane" pod listwami, co pozwala je uchronić przed owymi wpływami
w przypadku wykonania żaluzji mamy małą powierzchnię zabezpieczoną "firmowo" a długie mb wymagające zabezpieczenia własnoręcznego (rozumiem, że cięte na "placu budowy")
wykonanie precyzyjnego cięcia (bez "strzępienia"), właściwych obróbek (choćby zaobleń rantów) i dokładne ich zabezpieczenie to jest clou tematu, domowym sposobem mało realne

i moim zdaniem, sklejka typu budowlanego tu się zupełnie nie sprawdzi, a szkutnicza, czy z drewna egzotycznego to inny poziom cenowy, może lepiej byłoby użyć desek kompozytowych lub innego materiału
lub można też co roku 'bawić" się jak z porządną łajbą ze sklejki, ale to już raczej terapeutyczne zadanie dla właściciela

oczywiście to moje zdanie, a nie tylko moim - jest pochwała dla polskiej sklejki, przynajmniej budowlanej

niemniej nie zniechęcam - spróbuj, sam jestem ciekaw
Napisano
Cytat

Tylko, że podłoga jest po pierwsze z grubej sklejki a po drugie nie jest narażona non stop na czynniki zewnętrze na jakie będzie narażona przy zastosowaniu u sepoy-a.


Co do grubości sklejki to pełna zgoda, ale co do narażenia na czynniki zewnętrzne... no cóż, przyczepa stająca w garażu ma się na pewno dużo lepiej icon_biggrin.gif

Ale z kolei Barbossa ma dużo racji (ja o tym nie pomyślałem) co do powierzchni "pracującej" i innego stosunku krawędzi do powierzchni fabrycznie zabezpieczonej, a to może, i zapewne będzie miało znaczący wpływ na trwałość tego rozwiązania.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dokładnie. Gram na nim z bratankami w piłkę, biegają, a ja lubię między drzewami i kwiatami wysadzanymi pod kontrolą rozłożyć sobie leżak i poczytać przy piwku książkę. Tak jest pięknie.
    • Na wydzielonych obszarach, gdzie samosiew łąki nie zagrozi ogrodom.  Bo tu zdjęcie jednego z trawników zrobione 8 godzin temu:   Na szybko przejrzałam profil na FB Uniwersytetu w Oksfordzie i nigdzie się na chwalą widokiem owej łączki. Same wystrzyżone trawniki. Pewnie nie wygląda najlepiej.   W miejscach publicznych jak najbardziej łąki są do wprowadzenia. Ale Łuczaj skupił się na przydomowych ogródkach ze swoim apelem.  Trawnik nie jest łąką. Pełni inne funkcje. Zamiast zakazywać koszenia trawników należałoby się skupić na propagowaniu łąki jako elementu ogrodu/parku . 
    • Nowość w Osmo ,  Plamy na drewnianym parkiecie to zmora wielu właścicieli mieszkań i domów. Pojawiają się najczęściej w wyniku kontaktu drewna z wodą, metalem (np. spod mebli), a także w miejscach o zwiększonej wilgotności – przy wejściu, pod doniczkami czy wokół kuchni. Czy da się je skutecznie usunąć bez szlifowania i uszkadzania powierzchni? Tak!  Rozwiązaniem jest Osmo Odplamiacz 6602.
    • Mam garaz w trakcie budowy ktory nie ma w srodku chudziaka a jedynie nasypaną glinę zmieszaną z piaskiem. Stoi na wylewanej i zbrojonej ławie fundamentowej oraz tym scisnie fundamentowej z bloczka betonowego w ilości 6 warstw i dość gruba spoina ok 2-3cm. Chcialbym go z zewnątrz odkopac do spodu ściany fundamentowej (czyli ława bedzie nadal zasypana) i zasmarowac ściany izolacja oraz obłożyć styropianem. Czy w związku z tym ze w srodku jest zasypana glina na wysokości 5 bloczków nie dojdzie do jakiegoś obsuniecia, rozsunięcia bloczków betonowych? Druga sprawa wieniec na scianie fundamentowej robi sie chyba powyżej 6 bloczków prawda?  U mnie nie ma tego wieńca a zaobserwowałem kilka rys na bloczkach betonowych na stronie gdzie są dwa okna.  Nie pamiętam czy otwory okienne były zbrojone (zbrojenie pod okienne) ale chyba nie. Czy te rysy mogą być spowodowane występowaniem okien czy może braku wieńca?
    • Dzień dobry ! Czy ktoś jest w stanie polecić ekipę które przeprowadzi renowację kabiny prysznicowej, włącznie z czyszczeniem śladów po kamieniu na szybie kabiny prysznicowej? A może ktoś w Was wie jakie mocne środki użyć, aby albo usunąć smugi kamienia na dole drzwi kabiny? Nie wiem czy wymiana szyby jest konieczna, bo może nie. Podobno są jakieś specjalistyczne środki, które pozostawia się na szybie na kilka godzin. Środki typu Cif nie dają rady. Dzięki za pomoc!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...