Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe od A do Z - części


zbiryp

Recommended Posts

Cytat

Najlepiej tyle, aby straty ciepła wyrażone w W/mK do garażu i kotłowni nie były większe niż przy ścianach zewnętrznych z uwzględnieniem różnicy temperatur po obu stronach przegród... czyli zdroworozsądkowe.

PS.
Teraz widzę że kotłownia jest wydzielona poza strefą mieszkalną i połączona z garażem, więc zwiększenie grubości izolacji pod podłogą przestaje mieć jakieś istotne znaczenie.
Ale połączenie izolacji ściany z izolacją podłogi dla uniknięcia mostka termicznego już będzie miało.


Czyli dawać styro pod podłogą w garażu (przy dociepleniu ściany pomiędzy garażem i częścią mieszkalną), czy też nie?
Cały problem - moim zdaniem - sprowadza się do tego, jaką temperaturę chcemy mieć w garażu. Oczywiście ważne jest to, żeby nie ogrzewać zbędnie garażu, gdzie jest pełno mostków. Mam w tej chwili garaż w bryle bloku, nieogrzewany, na wysokości pomiędzy parterem, a piwnicą. Nie wiem, jak jest izolowany, ale biorąc pod uwagę to, że jest to blok budowany w boomie, zapewne poszli po kosztach. W garażu tym, z tego co sobie przypominam, nigdy temperatura nie spadła poniżej zera. Biorąc to pod uwagę, domyślam się, że jak dobrze odizoluję garaż wewnątrz od części mieszkalnej, przy założeniu, że nie będę miał w nim żadnego ogrzewania, to izolacja zewnętrzna wystarczy do utrzymania dodatniej temperatury, a wewnętrzna wystarczy, aby niska temperatura w nieogrzewanym garażu nie miała znaczącego wpływu na ogrzewanie części mieszkalnej. Nasuwają mi się jednak pytania:
1. czy dawać styro w podłodze garażu?
2. jak grubo odizolować garaż od części mieszkalnej?
3. jak postąpić z kotłownią?
Link do komentarza
Ja o kotłowni pisałem... myślałem że to jasne.

Garaż ocieplony "po ścianach" i grzejnik ziemny zapewnią dodatnią temperaturę w nim.
Ale to już wiesz z doświadczenia.
Tyle że Twój obecny garaż jako zagłębiony częściowo w gruncie ma większą powierzchnię przez którą ciepło gruntu go grzeje, lub jak wolisz ma mniejszą powierzchnię przez którą traci ciepło.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...