Skocz do zawartości

Ciepła woda natychmiast - 3 rozwiązania


Recommended Posts

Napisano
Cyrkulacja wody była pierwszym gadzetem który wyłączyłem w nowym domu. Mam szambo więc cyrkulacja wydawała się sensownym rozwiązaniem :). Mam 300L zasobnik CWU który latem podgrzewam raz na 2-3 dni do 70 stopni. Potem piec jest wygaszan (pellets). Nawet jeżeli cyrkulacja będzie ustawiona w miarę precyzyjnie (tzn. bedzie uruchamiana na kilkadziesiąt minut rano i wieczorem), powoduje spore straty ciepła na zasobniku. Należy zastanowić się czy pozorny komfort który daje jest uzasadniony ekonomicznie (instalacja + prąd + straty ciepła). Myślę że dużo lepiej jest już na etapie projektowania umieścić wszystkie odbiorniki ciepłej wody blisko siebie. Problemem może być kuchnia, ale tam proponuję zastosować elektryczny podgrzewacz wody (mam takie rozwiązanie i polecam). Ciepła woda jest natychmiast a wodę w kuchni zwykle odkręcamy na krótko. Obecnie w łazience czekam rano na ciepłą wodę 5-7 sek zamiast 2 sek. i da się z tym żyć.
Gość pawel123
Napisano
"Komfort ciepłej wody"? Z komfortu ciepłej wody zrezygnować nie możemy z prostej oto przyczyny, gdy ciało swe wyziębimy to się rozchorujemy lub/i umrzemy. Pozdrawiam :)
  • 6 lata temu...
Napisano
Dlaczego nie mam goracej wody wieczorami, jets tylko letnia a w dzidn jest goraca? Dodaje ze to nowy blok
Napisano
  Dnia 9.10.2020 o 16:48, Gość Ewa napisał:

Dlaczego nie mam goracej wody wieczorami, jets tylko letnia a w dzidn jest goraca? Dodaje ze to nowy blok

Rozwiń  

czekaj, zajrzę do mojej kryształowej kuli...

Jak macie zasobnik w bloku to po prostu ludzie spuszczają do kąpieli całą wodę przed pójściem spać i piec nie nadąża z dogrzewaniem nowej.

  • 2 tygodnie temu...
Napisano
A czy zamiast elektronicznie sterowanego podgrzewacza przepływowego nie lepiej zastosować zwykły bez sterownika i podpinając pod zimną wodę grzać tylko prądem? Co będzie bardziej ekonomiczne?
Napisano

Poza rozwiązaniami ujętymi w artykule, które optymalizują cyrkulacje cwu, można obecnie pójść krok dalej i zastosować pompę ciepła do cwu. Pobór energii elektrycznej nie powinien przekroczyć 1kW, a zimne powietrze z wyrzutu można latem wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.

Jedno z efektywnych urządzeń, które nie puszczą użytkownika z torbami za rachunki poniesione na prąd. Teraz, w dobie "szału" na PV, sytuacja diametralnie sie zmieniła i takie rozwiązania przy rodzinie 2+2 są nawet wskazane. 363481-galmet-pc-basic-irbj.png

  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Stara kamienica nie ocieplona i centralne pokój 42 metry dwa grzejniki i zimno dlaczego bo inteligentne centralne ogrzewanie wyłącza się kilka razy dziennie i w nocy na 3 godz i co zimno administratorzy mówią że tyle mi wystarczy 22stopnie A woda ciepla w kranie nie przekracza 41 stopni też powinna wystarczyć i nie powinnam chcieć cieplejszej bo wtedy zapłacę nie 31zl za m3 tylko 35 i będę miała wodę ciepłą także jak nie wiCasino O co chodzi to chodzi o pieniądze
  • 2 miesiące temu...
Napisano

Podzielę się swoim rozwiązaniem - pompa cwu podłączona do smart gniazdka sterowanego (włączenie na 60 sek - sprawdziłem, u mnie wystarcza) włącznikami bezprzewodowymi w łazienkach i kuchni. Oczywiście zasobnik trzyma ciepłą wodę przez cały dzień, ale jak cyrkulacja działa tylko na żądanie, to nie wychładza zasobnika. Gdy jeszcze nie działało c.o., to była zauważalna oszczędność (ok 100pln) vs poprzedni okres gdy system jeszcze nie działał.

 

Istotnym jest żeby cyrkulacja odbywała się w pobliżu baterii umywalek i prysznica a nie tylko zahaczała o pomieszczenie łazienki. Wówczas wystarczy czujką alarmową z łazienek i kuchni uruchamiać pompę obiegową lub jeżeli nie zdąży na czas doprowadzić ciepłej wody uruchamiać pompę czujką alarmową z korytarza. W każdym bądź razie zaprząc do działania system alarmowy.

  • 1 rok temu...
Napisano
Ten schemat jest bez sensu. Po co ta krótka pomarańczowa nitka tuż zza pompy do tuż przed zaworem anty-pp? Wystarczy dać zawór zwrotny tuż przed zasilaniem bojlera zimną wodą.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...