Skocz do zawartości

czy potrzebny wiatrołap?


Recommended Posts

Witam! Zostałam właścicielką małego domku (ok 45m2). Dotychczas był to budynek zarejestrowany na działalność gospodarczą. Mam zamiar zmienić sposób użytkowania na budynek mieszkalny. I tu natknęłam się na problem - drzwi wejściowe otwierają się bezpośrednio do pokoju. Dowiedziałam się, że muszę mieć dodatkowe pomieszczenie - przedsionek, czy wiatrołap. I teraz mam dylemat - albo wyciąć powierzchnię z i tak małego już pokoju (15 m2), albo zrobić przybudówkę (czyli zgoda na budowę, pozatym budynek stoi za blisko granicy działki, a tu słyszałam, że są jakieś problemy - działka graniczy z chodnikiem, czyli potrzebuję zgodę od miasta). Przed wejściem do domu jest mały taras, który można zabudować (ok 1,5m2). Czy jest jakaś inna możliwość, np. podwójne drzwi lub postawienie wiatrołapu ze szkła lub innego materiału? Czy na taki wiatrołap też muszą być zgody? Z góry dziękuję za poradę.
Link do komentarza
Przepisy wymagają, aby wejście do pomieszczeń mieszkalnych było chronione przed napływem zimnego powietrza przez zastosowanie przedsionka lub w inny sposób np. w formie kurtyny powietrznej. Nie ma więc jednoznacznej konieczności utworzenia wiatrołapu i funkcję tą może pełnić np. nagrzewnica umieszczona nad drzwiami wejściowymi lub zasłona.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 10 miesiące temu...
Nie musisz dobudowywać wiatrołapu na zewnątrz domu - i prawdopodobnie nie dostaniesz na niego zgody ( z tego co napisałaś tak wynika). Jednak przydałby się - gdyż wchodzić bezpośrednio do pokoju - to nie jest dobry pomysł. Powinnaś wydzielić sobie niestety tego małego już pokoju wiatrołap. Będziesz tam mogła zostawiać kurtki i buty. No i będziesz miała cieplej. Możesz zrobić dwuskrzydłowe drzwi przeszklone, z wiatrołapu do pokoju, aby optycznie nie zmniejszać tak bardzo pokoju.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Taaak. Ale, mam działkę; jest moja. Mam zgodę gminy na budowę. I ta zgoda powinna być jednorazowa. Albo dostaję zgodę na budowę z późniejszymi przeróbkami (znacznie wyższa opłata) albo zgodę na projekt A czy B. I jeśli wiem że będą dobudówki to mam to na piśmie od razu, oszczędzam czas (swój i ludzi z gminy); a jeśli się nie mogę zdecydować no to latam póżniej po biurach i czekam na zgodę o dołożenie jeszcze paru cegieł. Gdyby tak było można......
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry Mam działkę z domem ze starego budownictwa ogrodzoną prawie w całości prócz wjazdu, który należy do mnie. Ten fragment jest widoczny na mapie jednak nie jest ogrodzony dlatego, że 50 cm od granicy działki stoi dom sąsiada w którym umiejscowione są 2 okna wychodzące na moją działkę. Moje pytanie brzmi czy na swojej granicy mogę postawić płot - to jest 50 cm od domu sąsiada mimo tego, że ma okna ponieważ w tym momencie działka która należy do mnie nie jest w żaden sposób ogrodzona a zależałoby mi na tym aby ten metraż który dla mnie jest dosyć spory bo zmieszczą się tam spokojnie jedno za drugim 3 auta. Czy jest uzasadnienie prawne co do starych budownictw i grodzenia się płotem ? Zdecydowanie nie zależy mi na tym, żeby stawiać betonowy płot który zostawi im całkowicie okna tylko siatkę, która jedynie ma odgrodzić moją posesję od wsi gdzie każdy tak naprawdę na mój wyjazd może sobie wejść.
    • Ciągniemy w górę narożniki a razem z nimi ściany działowe, które będą przewiązywane razem z nośnymi. Zapraszam na krótką relację :)  
    • Ale to zależy, czy można taką operację BEZPIECZNIE wykonać... Zależy od budynku, w którym mieszka nasz pytacz... W jednorodzinnym - przy zachowaniu pewnych zabezpieczeń - można swobodnie, ale już w wielorodzinnym - nie za bardzo, bo to zależy od układu wentylacji...   Samym odkurzaczem - nierealne, ale z pomocą szczotki kominiarskiej i odciągania urobku pracy kominiarza przemysłowym odkurzaczem - już tak...   I dlatego zapytowywuję  
    • W przestrzeń nad dachem, a potem to jak przyroda da.     Wyssać się nie da z odległości większej niż 20 - 30 cm. Czyli najpierw należałoby skonstruować odpowiednią ssawkę wciąganą do kanału  wentylacyjnego i przeciąganą aż na dach. Nierealne.   Natomiast ozonowanie kanału wentylacyjnego jak najbardziej, to przecież oczywistość. 
    • Niestety były potrzebne pewne modyfikacje. Nie ze względu na wiatr ale na deszcze. Przy takiej powierzchni żagla nie pomoże super naciąg. Woda zbierała się w jednej częścią i stworzyła takie jajo pełne deszczu. Przez to sam materiał trochę się naciągnął i trzeba było dorobić jakąś podkonstrukcje   Teraz zwiększył się kąt a całość została podzielona na dwie czesci. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...