Skocz do zawartości

Problemy z pozwoleniem i war. tech


Recommended Posts

Witajcie,

Opiszę sytuację - na granicy z moją działką sąsiad ma zbudowany garaż (ściana bez otworów). Projektant na mapie umieścił mój projektowany budynek w odległości 6m do granicy działki (maksymalnie jak to mozliwe odsuwając się od tego garażu). Problem w tym, że cofnięto mi projekt ze starostwa celem uzyskania uzgodnienia ppoż (moja ściana ma otwoty bo to południowa strona).

Pytanie co teraz? Czy jest szansa że rzeczoznawca ppoż zakaceptuje projekt na zasadzie odstępstwa? Jakie to moga być koszty? No i czy mogę pociągnąć projektanta do odpowiedzialności w sytuacji gdy nie da się tak tego zbudować?
Link do komentarza
W takim przypadku minimalna odległość to 7m - ale, tylko w przypadku jak ta ściana bez otworów nie jest ścianą oddzielenia p.poż.

Przedkładając to na nasze, wystarczy wykazać, że ściana w garażu w granicy jest oddzielenia p.poż, a takową być powinna.

A jeszcze bardziej upraszczając, ta ściana musi być murowana (cegła, bloczek, itp.).

Link do komentarza
Sciana bez otworów jest ścianą oddzielenia ppoż - jest murowana z bloczka.

Po rozmowie z rzeczoznawcą ppoż - konkluzja jest taka że jesli ściana garażu jest ścianą oddzielenia to odległość 6m do mojej ściany z otoworami jest dla niego ok i uzgodni mi projekt.

Pyranie co dalej? Czy ktoś może to zakwestionwać?

Link do komentarza
Jeśli ściana jest oddzielenia p.poż - a jest, to nie mają zastosowania przepisy o minimalnych odległościach między dwoma budynkami - ważne aby była zachowana minimalna odległość od granicy, w tym przypadku 4m, bo ściana z otworami.

W rozporządzeniu w sprawie WT .... w §12.1. przywołano § 271, a w nim napisano:

Cytat

§ 271. 1. Odległość między zewnętrznymi ścianami budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, ............

Link do komentarza
Czy zastowowanie ma tu par271 ust10 war tech?

Jesli ściana budynku sąsiadującego jest ścianą oddzielenia ppoż to kierujemy się odległościami zwiazanymi z sytuowaniem budynków względem sąsiednich działek.

Tzn w takim wypadku można postawić budynek ścianą z otworami minimum 4m od granicy choćby budynek obok stał w granicy?

Dzięki - posty wysłane w tym samym momencie icon_smile.gificon_smile.gif pozdrawiam Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Sprawa rozwiązana - rzeczoznawca ppoż wszystko wytłumaczył i uzgodnił.

W pracktce jest tak że prawie każda ściana murowana będzie ścianą oddzielenia pożarowego o ile spełnia warunki w WT - tzn jak to ujął że nawet ścianka z bloczka o gr 10cm bedzie miała RNI>od 25 (dla przykładu ściana o gr 25cm z bloczka betonowego ma RNI około 120).
Oczywiście również warunek o niepalności stropu i pokrycia stropowego (czyli np stropy żelbetowe) no i ściana pełna bez otworów

Rzeczoznawca skasował wprawdzie 200PLN ale sprawa załatwiona - uzgodnienia dostarczone do starostwa Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...