Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
marcin.a

Problemy z pozwoleniem i war. tech

Recommended Posts

Witajcie,

Opiszę sytuację - na granicy z moją działką sąsiad ma zbudowany garaż (ściana bez otworów). Projektant na mapie umieścił mój projektowany budynek w odległości 6m do granicy działki (maksymalnie jak to mozliwe odsuwając się od tego garażu). Problem w tym, że cofnięto mi projekt ze starostwa celem uzyskania uzgodnienia ppoż (moja ściana ma otwoty bo to południowa strona).

Pytanie co teraz? Czy jest szansa że rzeczoznawca ppoż zakaceptuje projekt na zasadzie odstępstwa? Jakie to moga być koszty? No i czy mogę pociągnąć projektanta do odpowiedzialności w sytuacji gdy nie da się tak tego zbudować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W takim przypadku minimalna odległość to 7m - ale, tylko w przypadku jak ta ściana bez otworów nie jest ścianą oddzielenia p.poż.

Przedkładając to na nasze, wystarczy wykazać, że ściana w garażu w granicy jest oddzielenia p.poż, a takową być powinna.

A jeszcze bardziej upraszczając, ta ściana musi być murowana (cegła, bloczek, itp.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sciana bez otworów jest ścianą oddzielenia ppoż - jest murowana z bloczka.

Po rozmowie z rzeczoznawcą ppoż - konkluzja jest taka że jesli ściana garażu jest ścianą oddzielenia to odległość 6m do mojej ściany z otoworami jest dla niego ok i uzgodni mi projekt.

Pyranie co dalej? Czy ktoś może to zakwestionwać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

NieA jakieś obszerniejsze rozwinięcie skrótu myślowego? icon_smile.gif

To co uzgodni rzeczoznawca jest ostateczne?

Dodam jeszcze że ów garaż jest przyklejony z drugiej strony do budynku mieszkalnego którego to ściana równeż nie ma okien i odległosć od niego spełnia wymóg 8m Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli ściana jest oddzielenia p.poż - a jest, to nie mają zastosowania przepisy o minimalnych odległościach między dwoma budynkami - ważne aby była zachowana minimalna odległość od granicy, w tym przypadku 4m, bo ściana z otworami.

W rozporządzeniu w sprawie WT .... w §12.1. przywołano § 271, a w nim napisano:

Cytat

§ 271. 1. Odległość między zewnętrznymi ścianami budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, ............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy zastowowanie ma tu par271 ust10 war tech?

Jesli ściana budynku sąsiadującego jest ścianą oddzielenia ppoż to kierujemy się odległościami zwiazanymi z sytuowaniem budynków względem sąsiednich działek.

Tzn w takim wypadku można postawić budynek ścianą z otworami minimum 4m od granicy choćby budynek obok stał w granicy?

Dzięki - posty wysłane w tym samym momencie icon_smile.gificon_smile.gif pozdrawiam Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolniej wolniej wstrzymaj konia, dokąd pędzisz w stal odziany...
tzn to, że wymurowane i z bloczka nie oznacza automatycznie, że to ściana oddzielenia pożarowego, vide par. 235 WT, he huh.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprawa rozwiązana - rzeczoznawca ppoż wszystko wytłumaczył i uzgodnił.

W pracktce jest tak że prawie każda ściana murowana będzie ścianą oddzielenia pożarowego o ile spełnia warunki w WT - tzn jak to ujął że nawet ścianka z bloczka o gr 10cm bedzie miała RNI>od 25 (dla przykładu ściana o gr 25cm z bloczka betonowego ma RNI około 120).
Oczywiście również warunek o niepalności stropu i pokrycia stropowego (czyli np stropy żelbetowe) no i ściana pełna bez otworów

Rzeczoznawca skasował wprawdzie 200PLN ale sprawa załatwiona - uzgodnienia dostarczone do starostwa Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Najnowsze posty

  • Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Może doprecyzuję ja sprawa wygląda dokładnie. Nie ma murku ogniowego. Jest ściana rozgraniczająca poszczególne posesje i dachy łączą się prawie na jednym poziomie. Kiedyś to był budynek komunalny i remontowali te dachy jak chcieli. Po wykupieniu jednego segmentu w kamienicy postanowiłem wyremontować dach i to zrobiłem.  Jest to dach dwuspadowy. Po jednej stronie ekipa wjechała 50 cm na dach sąsiedniej posesji bo tak było zrobione opierzenie za czasów ZGK, na krokwi sąsiedniej posesji. Drugie łączenie po tej samej stronie, ale na drugim spadzie wykonano na murze rozdzielającym posesje i wykonano opierzenie. Po drugiej stronie stare opierzenie, łączenie dachów było wykonane na  krokwi po mojej stronie, która jest 30 cm od ściany rozgraniczającej posesje i ekipa zakończyła remont na tej krokwi pozostawiając 30 cm starego dachu??? Właściciel firmy twierdzi, że nie można zakończyć dachu na murze rozgraniczającym bo dachy muszą się łączyć na krokwi. Albo po mojej stronie, albo po stronie sąsiada. Wydaje mi się to dziwne.
  • Witam, Moje pytanie jest troche inne, chodzi o fakt czy zwyczajnie zmiesci nam sie dom, ktory juz mamy wypatrzony( projekt nizej) Dom ma wymiary okolo 19x 15m. Sama działka natomiast ma okolo 8 arów budowlanych (+ okolo 40 arow rolnych,(( na to chwile brak mozliwosci przekrztlcenia, wiec odrazu odpada wykorzystanie rolnej na ta chwile)) Czy dom ktory checmy koniecznie umiescic na tej dzialce zmiesci isie?( Uwzgledniajac studnie szambo i inne media konieczne na budowlanej) Nie ukrywam iz chcemy to zrobic  jak najszybciej wiec opcje sadowe lub pisemne wolimy uniknac. Dodam iz na zalaczaonym  rysunku polorzenia dzialki, jest droga obok i nad budynkiem gospodarczym do jednej dzialki 524 ,525 i obok drugiej sasiadujacej. Nasza  ma byc ta wieksza 525. Zrzut z góry Zdjecie Ogólne DANE OGÓLNE Pow. użytkowa191,1 m2 Pow. garażu40,91 m2 Pow. zabudowy *197,92 m2 Pow. podłóg (bez garażu)209,23 m2 Powierzchnia całkowita336,46 m2 Kubatura brutto1025 m3 Wysokość w kalenicy7,4 m Powierzchnia dachu289 m2 Kąt nachylenia dachu35 stopni   https://www.fotosik.pl/zdjecie/03722b09800516f7    
  • hihi - a to dopiero filozofia - otóż murek - taki ogniowy (graniczny) na dachu, jaki by nie był (łącznie zkominem) - jest elementem dachu, jest przecież kryty, ofasowaniem zazwyczaj, a czasem np. dachówką - i jest czasem wspolny, czasem nie dla sąsiednich dachów. A więc łączy dachy, jest swoistym "zwornikiem" dachów sąsiednich a zarazem ich częścią. Podobnie jak jaskółka, okno dachowe, czy np wyłaz albo cokolwiek na dachu! To też części dachu.   Jak jest projekt dachu, to murki ogniowe, attyki itp są jego częścią - miły Panie bajbaga  - nie ma co dzielić włosa na czworo 
  • Można.     Można - jeśli mur rozgraniczający posesje nie jest murem oddzielenia ppoż, a w przypadku zabudowy jednorodzinnej (w tym w szeregowej) tak może być.   Jednak: to sugeruje, że ta zabudowa jest wielorodzinną, tak więc wymagane jest oddzielenie ppoż - i nijak nie da się na niej wykonać łączenia dachów (bo wystaje ponad dach).
  • Rzecz skandaliczna i niebezpieczna. Do tego nie trzeba nawet znajomości przepisów budowlanych, wystarczy minimum myślenia.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×