Skocz do zawartości

Pomarańczowe rury PP


ManfredBee

Recommended Posts

Witam!

Poproszono mnie o wykonanie zmian w instalacji wodnej w pewnym budynku u osoby z rodziny w związku z przyłączeniem kanalizacji - chodzi o przygotowanie do opomiarowania wody NIE zużywanej do wyprodukowania ścieków (na hydranty ogrodowe).

Zastany układ wyglądał tak, że w miejsce hydroforu doprowadzono wodę (naście lat temu) zza wodomierza za pomocą rury plastikowej 32 w kolorze POMARAŃCZOWYM (żaden ciemny żółty, normalny, mocny pomarańcz jak na cytrusie o takiej nazwie). Na rurze nie widać napisów, na kształtkach widać "PP" oraz "PP R" (zależnie od sztuki), oba rodzaje napisów są na wypłaszczeniu w kształcie koła. Jako ciekawostkę dodam, że uchwyty metalowo-gumowe mają gumę pomarańczową. Ponad wszelką wątpliwość rury są barwione w masie a nie pomalowane na pomarańczowo - oglądałem luźny kawałek takiej rury, który się uchował - jest jednolicie pomarańczowy, a podczas cięcia wydaje się być bardziej kruchy od rur z którymi pracowałem do tej pory.

Zapewne źle szukam, bo wzmianki o takich rurach nigdzie w Sieci nie znalazłem. Więc pytam tutaj: Co to za rury i czy można je łączyć z "normalnymi" szarymi rurami? Oraz czy pomarańczowa guma uchwytów jest "kompatybilna" ze zwykłymi rurami? Może to jakaś specjalna odmiana o specyficznym składzie tylko do tych rur źle reagująca z innymi?
Link do komentarza
Kiepsko szukałeś:

Cytat

Rury z polipropylenu (rury PP)
Rury PP są bardzo popularne i łatwo dostępne, bo są stosunkowo niedrogie. Wytwarza się je z kopolimeru (odmiany) polipropylenu PP-R typu 3. Ma on lepszą elastyczność niż PP. Rury PP-3 mogą pracować w temperaturze do 90°C przy ciśnieniu około 0,6 MPa. Kruche stają się dopiero w temperaturze poniżej –40°C. Z polipropylenu (PP) produkuje się rury do ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania oraz kanalizacyjne, drenarskie i osłonowe. Powszechnie są używane trzy rodzaje rur polipropylenowych: PN 10 – do instalacji zimnej wody, PN 16 – do instalacji ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją – i PN 20 – do instalacji grzewczych.
W instalacjach wodociągowych i grzewczych w budownictwie mieszkaniowym rury z polipropylenu łączy się przez kielichowe zgrzewanie polidyfuzyjne przy użyciu złączek z tego samego materiału (PP). Można też je łączyć za pomocą łączników gwintowanych z wkładką mosiężną – połączenia te służą do łączenia rur z armaturą.

Jedną z odmian PP jest tzw. polipropylen wysokotemperaturowy (PP-High Temperature lub PP-HT). Stosuje się go do wewnętrznych instalacji kanalizacyjnych, gdyż jest odporny na wysoką temperaturę (na stałe do 85°C i na chwilowe przepływy do 100°C). Rury z PP-HT łączy się za pomocą uszczelek dwuwargowych. Polipropylen jest odporny chemicznie na ponad 300 związków i substancji chemicznych. Są odporne na działanie silnych kwasów, zasad i soli organicznych. Paląc się, nie wydziela substancji toksycznych, dzięki czemu w razie pożaru nie grozi niebezpieczeństwo od wydzielających się oparów.

Link do komentarza
Cytat

Daleko masz do tego wodomierza? Nie da się wymienić wszystkiego?


Myślę, że jedna rura (4m) może mi wystarczyć na całość prac, a może odrobinę zabraknie. I da się wymienić wszystko, problem jednak w tym, że rura nie idzie sobie tak po prostu po ścianie, tylko błądzi za innymi instalacjami i obiektami, więc nie będzie łatwo, nawet jeśli spróbuje się wybrać inną trasę - tutaj odzywa się zwykłe ludzkie lenistwo. Oczywiście dochodzi też trochę kosztów - te elementy z wtopką 32/1" są relatywnie dość drogie, choć przy cenie całej inwestycji można to pominąć...
Link do komentarza
Cytat

A gdzie tu mowa o POMARAŃCZOWEJ odmianie tych rur?



icon_biggrin.gif

Cytat

Przeglądając oferty różnych producentów zauważymy, że rury z tego samego tworzywa mają różny kolor. Nie jest on bowiem cechą samego tworzywa. Ono jest barwione w toku produkcji. Wytwórcy z pewnością zależy, żeby jego wyrób prezentował się atrakcyjnie. To jednak ma znaczenie tylko w katalogu lub na półce w magazynie.

W domu instalację raczej ukrywamy. Ale dodatek barwnika spełnia inne funkcje. Ogranicza przenikanie światła, sprzyjającego rozwojowi mikroorganizmów wewnątrz rur. Stanowi też znak firmowy, rzucający się w oczy bardziej niż drobne literki opisu.

Link do komentarza
Witam ponownie. Rozumiem więc, że rury są "normalne" i tylko dla marketingu zabarwione nie na odmianę szarości, jak wszystkie w Polsce a akurat na pomarańcz... Rura zdaje się niemiecka, bo w drodze szczegółowego przeglądu odkryłem jednak jakieś kreski i dotarłem do napisów, z których udało się odczytać: "Typ 3", "PN20" oraz "OENORM" i "geprüft".

Rura jednak "wylatuje", bo po szczegółowych oględzinach miejsca cięcia wspomnianego luźnego kawałka, który "podczas cięcia wydaje się być bardziej kruchy od rur z którymi pracowałem do tej pory" doszedłem do wniosku, że z rurą jest coś nie tak: Obejrzałem miejsce cięcia i wygląda na to, że narzędzie tnące, takie z ostrzem wtłaczanym w rurę, cięło ją gdzieś tak do połowy a potem rura w zasadzie pękła, nieco tylko wspomagana ostrzem. To samo narzędzie rury polskich producentów tnie gładko do końca. Edytowano przez ManfredBee (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wujek Google po 3 sekundach wyrzucił coś takiego:

Cytat

Opisy produktu : Rura PP typ 3, PN 20, 20 x 3,4 mm udostępniane przez sprzedawców

Produkt to rura PP służąca do instalacji zimnej i ciepłej wody o temperaturze roboczej do 60°C i ciśnieniu 10 bar oraz instalacji centralnego ogrzewania o temperaturze roboczej do 80°C i ciśnieniu 6 bar.



albo:

Cytat

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji elementów systemu A-FV jest kopolimer statystyczny (random copolimer) polipropylenu PP-R (typ 3). Wytwarzane przez nas instalacje produkowane są na najnowocześniejszych ekstruderach niemieckiej firmy BATTENFELD, pracujących w ramach w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej. W ramach oferty Spółki ASPOL-FV produkowane są rury w sztangach (4 mb.) w następujących typoszeregach ciśnieniowych:

PN 10 - woda zimna
PN 16 - woda zimna i ciepła woda użytkowa
PN 20 - woda zimna, ciepła woda użytkowa, c.o.
STABI - woda zimna, ciepła woda użytkowa, c.o.



A jak poszukasz, to znajdziesz zasady obróbki, wymagane narzędzia, oraz sposoby łączenia różnych rur - szukaj a znajdziesz. Na mnie już nie licz.
Link do komentarza
Cytat

A jak poszukasz, to znajdziesz zasady obróbki, wymagane narzędzia, oraz sposoby łączenia różnych rur - szukaj a znajdziesz. Na mnie już nie licz.


Ależ ja to wszystko wiem, tylko zaskoczył mnie ten kolor, w którym rury PP nie są znane sprzedawcom w okolicy bliższej i dalszej oraz zaprzyjaźnionym hydraulikom. Nawet google w sekcji grafika pokazuje szarości i zielenie, zdaje się, że nawet błękit gdzieś widziałem, ale z pomarańczy - tylko kanalizacyjne. Ewentualnie rury z powłoką w kolorze czerwonym. Dlatego wolałem zapytać.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
    • Kuchnia jest sercem domu, a zaprojektowanie jej na wymiar w IKEA pozwala połączyć funkcjonalność z estetyką w rozsądnej cenie. Ile jednak faktycznie kosztuje kuchnia na wymiar w IKEA? Odpowiedź zależy od wielu czynników - od wielkości i układu pomieszczenia, przez wybór frontów i blatów, po sprzęt AGD i usługi montażowe. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/kuchnia/a/103683-koszt-kuchni-na-wymiar-w-ikea
    • Służebność gruntowa przejazdu i przechodu, droga przebiega wzdłuż działki sąsiada, kończy się na granicy jego dzialki. rozmowa była z sąsiadem i miał ciężki sprzęt nie jeździć. Zastawić nie mogę bo będzie że utrudniam przejazd. Natomiast ma swój wjazd i z niego też korzysta, tylko wygodniej mu moja droga
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...