Skocz do zawartości

Instalacja pieca gazowego


Recommended Posts

Witam.
Moje pytanie brzmi:
Czy moge zamontować piecyk gazowy kondensacyjny z zamknieta komora spalania (viessmann Vitodens 100-w) w pomieszczeniu gospodarczym o wymiarach 2 * 2,4 * 3,5 (szer * glebokosc * wysokosc ) = kubatura 16,8m3 bez dodatkowej wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacje grawitacyjna mam tylko w kuchni, jesli mam taka mozliwosc prosze o opisanie warunkow dla montazu pieca w tym miejscu. Bardzo mi na tym zalezy, nie chce pieca w kuchni.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  Cytat

Witam.
Moje pytanie brzmi:
Czy moge zamontować piecyk gazowy kondensacyjny z zamknieta komora spalania (viessmann Vitodens 100-w) w pomieszczeniu gospodarczym o wymiarach 2 * 2,4 * 3,5 (szer * glebokosc * wysokosc ) = kubatura 16,8m3 bez dodatkowej wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacje grawitacyjna mam tylko w kuchni, jesli mam taka mozliwosc prosze o opisanie warunkow dla montazu pieca w tym miejscu. Bardzo mi na tym zalezy, nie chce pieca w kuchni.
Pozdrawiam

Rozwiń  



Cytat
"Jeśli kocioł będzie pobierał powietrze z zewnątrz, powinien być zamontowany w pomieszczeniu o kubaturze przynajmniej 6,5 m³ i wysokości minimum 2,2 m."

Jeżeli zaś kocioł czerpie powietrze z pomieszczenia to: kubatura min 8m3 i wentylacja grawitacyjna.

Podstaw prawnych poszukam później jeśli ktoś mnie nie poprawi
Link do komentarza
  Cytat

Cytat
"Jeśli kocioł będzie pobierał powietrze z zewnątrz, powinien być zamontowany w pomieszczeniu o kubaturze przynajmniej 6,5 m³ i wysokości minimum 2,2 m."

Rozwiń  


Z tego co zrozumialem to moge tak podłączyc. Piec czerpie powietrze z komina jak i rownież kominem wyrzuca spaliny oczywiscie jest to specjalna konstrukcja z rur kwasowych.

Bardzo bym prosil o jakies pismo ktore mowi o tym ze moge tak podlaczyc piec bo kominiarze maja problem i nie potrafię do nich przemówić.
Link do komentarza
nie mam możliwości odprowadzać powietrza z pomieszczenia na zewnątrz, kupiłem mieszkanie w kamienicy i nikt na to się nie zgodzi abym dał kratkę na zewnętrznej ścianie.
Rozumie że też nie mogę doprowadzić, odpływu do kanału z grawitacją w kuchni?

Dlaczego prawo mówi że można jak nie można?

Ps: są czujniki gazu, jak się coś zacznie dziać to się gaz zamyka.

Proszę o informacje jak zrobić, żeby było dobrze dla wszystkich

Jescze jedno,
  Cytat

Tam jest urządzenie gazowe i nie można wykluczyć nieszczelności w instalacji

Rozwiń  
patrzac na to to by trzeba bylo kazde pomieszczenie przez ktore przechodzi gaz wyposazyc w wentylacje, bo moga byc nieszczelnosci :/ Edytowano przez Gawlo_ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Prawo mówi, że można, ale tylko wtedy kiedy są spełnione określone warunki - w tym wentylacji.

Rozwiązanie Twojego problemu może być wielorakie - wszystko zależy od warunków jakie tam istnieją.

Z tego co piszesz wynika, że chcesz dokonać modernizacji systemu grzewczego - nie jest to takie proste.
- musi być zgoda właściciela (administratora) budynku,
- odpowiednie projekty i uzgodnienia, w tym kominiarskie,
- najprawdopodobniej pozwolenie na budowę.

  Cytat

Jescze jedno, patrzac na to to by trzeba bylo kazde pomieszczenie przez ktore przechodzi gaz wyposazyc w wentylacje, bo moga byc nieszczelnosci :/

Rozwiń  


A znasz taki przypadek kiedy jest inaczej ?
Link do komentarza
Pomijając wymagania formalne (pozwolenie na budowę, uzgodnienia itd) przepisy nie precyzują wymogów wentylacji pomieszczeń z kotłem gazowy zamkniętą komora spalania, można więc przyjąć, że dopuszczalna jest tzw, wentylacja pośrednia poprzez kuchnię i umieszczenie otworów pod sufitem oraz przy podłodze zapewni dostateczne zabezpieczenie przed ewentualnym gromadzeniem się gazu w przypadku wystąpienia nieszczelności.

W przypadku instalacji kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania, wentylacja jest konieczna ze względu na zabezpieczenie przed ewentualnym gromadzeniem się gazu w pomieszczeniu w razie wystąpienia nieszczelności.

Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, zatem jego odprowadzenie musi znajdować się pod sufitem. Przepisy nie precyzują wymagań dla takiej wentylacji, ale proponowane rozwiązanie (wentylacja pośrednia poprzez kuchnię) można uznać za prawidłowe.
Link do komentarza
  Cytat

..... przepisy nie precyzują wymogów wentylacji pomieszczeń z kotłem gazowy zamkniętą komora spalania...................

Rozwiń  


Precyzują. Niezależnie od rozdziału o wentylacji, w par. 170.1. dodatkowo przywołano PN-83 B-03430, a tam :

  Cytat

2.1.8. Odpływ powietrza z kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory wywiewne, usytuowane w górnej części ściany i przyłączone do pionowych przewodów wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej zgodnie z 2.1.4.

Rozwiń  


Raczej nie pisał, że pomieszczenie ma okno, bo nie byłoby sprawy.

I jeszcze jedna sprawa. ponieważ jest to mieszkanie, w grę wchodzi tylko jeden rodzaj wentylacji, nie może być część WM, a część grawitacyjnej.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
    • Cenna uwaga, bo ja tych blach nie pozaginałem. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...