Skocz do zawartości

dach dwuspadowy kontra wielospadowy


Recommended Posts

o dachach napisano juz wiele. ja natomiast mam zagwostke dotyczaca dwoch konkretnych projektow:
http://www.z500.pl/projekt/Z202,Funkcjonal...ct-general-info
http://z500.pl/projekt/Z207,Parterowy-dom-...-na-2-auta.html

wszedzie jak mantre powtarza sie, ze im prostsza forma, tym taniej. dach dwuspadowy jest tanszy od kopertowego i wielospadowego. jestem na etapie projektowania domu i bardzo podoba mi sie dach jak w z207, natomiast obawiam sie, ze przyjdzie nam za niego sporo zaplacic. probowalam przekonac meza, zebysmy zrobili dach dwuspadowy i chcialam znalezc ladny projekt (taki, ktory przypadl by jemu do gustu) i porownac ceny. no i tu sie mocno zdziwilam. wedlug kosztorysu na stronie 230,8 m2 dachu dwuspadowego (konstrukcja z pokryciem) ma kosztowac 75 000 zl, a 300 m2 dachu wielospadowego 64 000 zl. wyjasni mi ktos dlaczego tak jest?

P.S. rozumiem, ze mozna kupic dachowke 30 zl za m2 i mozna za 200 zl, ale na stronie jest napisane, ze do kosztorysow biora pod uwage srednie ceny materialow.
Link do komentarza
Dach to dla mnie temat, o którym wolałabym nie pamiętać (bynajmniej cenowo;). Ja na Twoim miejscu założyłabym jakąś konretną dachówkę (mniejsza o to jaką) i wysłała projekty do wyceny dachu w kilku miejscach. Odpowiedzi powinny realniej przedstawić koszty a przynajmniej różnice międy poszczególnymi cenami. Kosztorysy przy projektach bywają momentami jak opowieści fantastyczno baśniowe. Jak już pisałam na budownictwie zębów nie zjadłam;) ale ja bym tak zrobiła.
Link do komentarza
  Cytat

solange - nie wierz za bardzo to co piszą w wycenach przy projektach....

Rozwiń  


kurka, no nie wierze, tylko wlasnie sytuacja byla taka jak opisalam w pierwszym poscie. jestesmy na etapie projektowania domu i probuje naklonic meza do zrobienia dachu dwuspadowego (tyle, ze jemu sie to nie podoba). no to tlumacze tysiace razy i objasniam i w koncu wzielam sie na sposob. wybralam jeden jedyny projekt z dwuspadowym dachem, ktory sie jemu podoba i chcialam porownac z cena dachu wielospadowego (takiego jak mu sie marzy), a tu zonk; mniejsza dwuspadowka drozsza od wielospadowego blink.gif mezulo sie zaczal smiac i stwierdzil, ze teraz to juz nie mam zadnych argumentow...

no nic, chyba trzeba bedzie wziac w pracy nadgodziny, zeby zrobic ten wielospadowy... rolleyes.gif
Link do komentarza
temat można prosto rozwiązać....
spytaj ekipy, ile liczy sobie za dach dwuspadowy i ile za czterospadowy(czy też wielospadowy) - wystarczy jak im projekt pokażesz. Podobnie możesz dać do wyceny pokrycie, ale tutaj już chyba potrzebny jest projekt - nie wiem czy ktoś wyceni materiał na dach, bez konkretnego projektu.
Aha, a jak już nie masz innego punktu odniesienia, tylko kosztorysy z pracowni, to porównaj w kilku pracowniach, podobne projekty..bo może akurat w tym przypadku trafiłfił się bład...jak porównasz więcej projektów, to raczej aspekt błdu wyeliminujesz...

i nie skupiaj się na samym dachu, tylko patrz na SSO, SSZ
Link do komentarza
  Cytat

i nie skupiaj się na samym dachu, tylko patrz na SSO, SSZ

Rozwiń  


nie, nie. to generalnie byla dyskusja na temat tego, jak obnizyc koszty budowy, nie tracac na komforcie zycia. dla mnie liczy sie to, co w srodku: uklad funkcjonalny, liczba pokoi, ilosc lazienek, itd. moj maz za to, to takie dziwne stworzenie, co wymysla: glupkowate wykusze, balkoniki, kolumny, ogrody zimowe i co tam jeszcze jest niepotrzebne, a przedraza koszty budowy i pozniejszej eksploatacji. juz go sprowadzilam na ziemie w kwestii bryly domu (zadnych udziwnien, chatka na planie prostokata), ale do dachu przekonac nie moge.

no zeby nie bylo, to mi tez bardziej podobaja sie kopertowki... icon_rolleyes.gif zobaczymy co nam madrego projektant zaproponuje Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
hehe, to tak jak u nas...tzn żona od udziwnien, a ja od sprowadzania na ziemie icon_biggrin.gif
pod tym względem stanęło na moim, jesli chodzi o prostotę bryły i dach dwuspadowy.
Żona też jest zadowolona.
Sam dach kopertowy że droższy, to jedno, druga rzecz, to jesteś zmuszona do okien dachowych(droższych), które w dodatku mają gorsze parametry cieplne niż zwykłe okna. No i trudniej też zaaranżować przestrzeń, jak z każdej strony skos...no jeszcze zależy jak wysoka jest ściana kolankowa.....polecam wizytę u kogoś, kto ma taki dom...mnie z niskiej ściany kolankowej wyleczyła wizyta w domu u kolegi - dom podobny do mojego, tylko ma ściane kolankową na wysokości 98cm na gotowo....najlepsze lekarstwo, to jak się u kogoś kilka razy hukniesz w głowę icon_biggrin.gif
i od razu mi sie przypomniało, jak kiedyś na wczasach w takim pokoju mieszkaliśmy....wystarczyło...
Link do komentarza
  Cytat

wedlug kosztorysu na stronie 230,8 m2 dachu dwuspadowego (konstrukcja z pokryciem) ma kosztowac 75 000 zl, a 300 m2 dachu wielospadowego 64 000 zl. wyjasni mi ktos dlaczego tak jest?

Rozwiń  

Prawdopodobnie chodzi o to, że przy budynku z dachem 2spadowym wygospodarowano dodatkowy poziom na poddaszu, w koszty wchodzi więc dodatkowo strop i schody. W kopertówce jest tylko parter i stropodach.
Link do komentarza
  Cytat

Sam dach kopertowy że droższy, to jedno, druga rzecz, to jesteś zmuszona do okien dachowych(droższych), które w dodatku mają gorsze parametry cieplne niż zwykłe okna. No i trudniej też zaaranżować przestrzeń, jak z każdej strony skos..

Rozwiń  


u nas to akurat nie jest problem, bo bedziemy miec parterowke z nieuzytkowym poddaszem (tylko strych na graty). chodzi tylko i wylacznie o aspekt wizualny.
Link do komentarza
  Cytat

u nas to akurat nie jest problem, bo bedziemy miec parterowke z nieuzytkowym poddaszem (tylko strych na graty). chodzi tylko i wylacznie o aspekt wizualny.

Rozwiń  


no jak chodzi tylko i wyłącznie o aspekt wizualny, to kończą mi się argumenty....pozostaje tylko ten, że ten aspekt wizualny będzie droższy....

poszukaj więcej projektów z kosztorysami i bez problemu udowonisz tą tezę icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  Cytat

Zaciekawił mnie ten temat i myślę, że tu znajdziesz kilka praktycznych informacji, choć pewnie to już za późno, ale może komuś w przyszłości się przyda - http://www.dominanta.pl/blog/index.php?postid=20

Rozwiń  


troche za pozno, ale stanelo na moim, bedzie dwuspadowka icon_biggrin.gif

dziwny ten tekst. to znaczy do mnie nie przemawia. "Biorąc pod uwagę kosztorysy obu domów z I i II kwartału 2011r i stawkę roboczogodziny równą 15 zł, otrzymujemy zaokrąglone wartości: dla domu Opałek 2G 83000zł; dla domu Koralgol II 2G 66000zł

Jak widać różnice w cenach nie są na tyle znaczne, by miały decydować o ostatecznym wyborze projektu. Czy poświęcimy wymarzony układ pomieszczeń czy nawet kwestię wyglądu budynku, by zaoszczędzić kilkanaście tysięcy zł?"

Odpowiadajac na zadane pytanie: tak, poswiece kwestie wygladu domu, by zaoszczedzic kilkanascie tysiecy zlotych icon_lol.gif co do ukladu, to sie nie zgodze, bo moze byc taki sam w obu prypadkach (wieksza powierzchnie uzyska sie przy dwuspadowym dachu).
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam. Zajmuje się montażem dachów tak zwanych wiązarów drewnianych łączonych płytkami kolczastymi. Widzę ze ma Pani problem z dokonaniem uczciwej wyceny. Oczywiście dach wielospadowy jest droższy od dwuspadowego ponieważ taki dach pochłania więcej pracy jeżeli chodzi o same wykonanie konstrukcji. Zachęcam Panią do zamówienia konstrukcji dachowej tzw wiązarów dachowych. Firmy wykonujące takie konstrukcje mogą bezpłatnie przekształcisz projekt dachu tak aby spodobało się to Pani oraz Mężowi. Ponadto po złożeniu zamówienia w firmie produkującej wiązary nie martwimy się o materiał na więźbe a w dodatku dach (wiązary) przyjedzie na plac budowy i zostanie zamontowany w ciągu 1-2 dni co umożliwia nam doskonałe zaplanowanie dalszych robót i czystość na placu budowy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myślę, że warto przyjrzeć się podobnym produktom w sklepie globy platform . Zawsze istnieją produkty wysokiej jakości przeznaczone do różnych celów. Jestem bardzo zadowolony z usługi. Świetny sklep internetowy! Wszystko jest szybkie, wygodne i wysokiej jakości. Zamówię więcej produktów, których potrzebuję.
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...