Skocz do zawartości

Jeden komin - dwa piece


Recommended Posts

Napisano
Witam koledzy i koleżanki, chciałbym poradzić Się was odnośnie dwóch ważnych spraw

1. Jak w tytule tematu, czy istnieje możliwość podłączenia 2 pieców(gazowy jako główny, dodatkowy opalany np drewnem) do jednego komina?? W projekcie domu jako główne źródło ciepła widnieje piec gazowy i tak ma pozostać, ale rozważam również jakieś alternatywne źródło ogrzewania na wypadek zakręcenia kurka z gazem icon_lol.gif przez sąsiadów. Komin do wspomnianego pieca wykonany jest z pustaka Scheidel, i docelowo miał zostać uzbrojony kwasówką. I teraz chciałbym Się dowiedzieć czy istnieje możliwość zastosowania innego wkładu kominowego, aby istniała możliwość podłączenia drugiego pieca??

2. Drugi pytanie powiązane jest z pierwszym, czy jeśli istniała by możliwość zastosowania "patentu" z pkt 1 to czy obydwa piece mogą znajdować Się w jednym pomieszczeniu?? Z góry dziękuje za wszelkie info
Napisano
No niestety nie można tak zrobić jak Ty chcesz. Przepisy tego zabraniają.
Napisano
Cytat

Jeden komin do dwóch kotłów (pieców) na różne paliwo jest jak najbardziej możliwy.
Muszą być tylko dwa oddzielne ciągi dymowe i wszystko będzie grało.


Jeżeli mowa o kominie jako budowli to i można kilka pieców podłączyć, ważne aby każdy piec miał osobny kanał,a autorowi raczej chodziło o podłączenie dwóch pieców do jednego kanału dymowego. Bynajmniej ja tak odebrałem jego sentencję ,która co prawda nie precyzuje do końca o co mu tak dokładnie chodzi.
Napisano
Tak tak koledzy dobrze rozgryźliście o jaki wariant podłączenia chodzi,ale wybaczcie brak precyzji w interpretacji tematu gdyż laik jestem straszny. To tak na zakończenie jeszcze 3 pytanka:
- podobno od rodzaju kotła jaki bedzie zastosowany też jest to zależne??
- jeden koleś wciskał mi kit, że będzie można tak zrobić tylko trzeba zastosować wkład kominowy 2 płaszczowy lub 2 kanałowy coś takiego???
- a czy można do tego zabiegu wykorzystać kanał od kominka??
Napisano
1- Rodzaj kotła wymusza zastosowanie odpowiedniego wkładu
-kocioł gazowy = kwasoodporny
- kocioł na paliwa stałe w tym kominek = żaroodporny lub ceramiczny
2- wkład dwupłaszczowy... najprawdopodobniej chodzi o komin "turbo". Tylko że taki wkład służy do odprowadzanie spalin i jednoczesnego dostarczania powietrza do spalania
3- Co to jest kanał do kominka?

Jeszcze raz powtarzam.
Dwa kotły = dwa ciągi dymowe w żaden sposób ze sobą niesprzężone.
Napisano
Cytat

Przypomniało mi się coś, można podłączyć kilka kotłów do jednego przewodu tylko w domu jednorodzinnym to raczej się nie opłaca ,chociaż jak ktoś chce icon_smile.gif
Zaglądnij tu http://www.ibf.pl/kom_kombi.htm


To typowy komin "turbo" do kotłów gazowych co sugeruje w opisie dopuszczalna temperatura pracy

Cytat

- przeznaczony do kotłów z zamkniętą komorą spalania

- możliwość podłączenia do 10 urządzeń

- moc maksymalna każdego urządzenia do 30 kW

- temperatura na wlocie do przewodu kominowego do 200oC



Bonzo chce jednym ciągiem dymowym odprowadzać spaliny z dwóch rodzajów palenisk

Cytat

czy istnieje możliwość podłączenia 2 pieców(gazowy jako główny, dodatkowy opalany np drewnem) do jednego komina??


Dla takiego rozwiązania konstrukcja komina powinna wyglądać tak:
pustak-40x71.gif

Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
Cytat

§ 141. Zabrania się stosowania:
1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3,

§ 145.
1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m (...)

§ 174.
1. Grzewcze urządzenie gazowe, jak kotły, ogrzewacze pomieszczeń, grzejniki wody przepływowej,
niezależnie od ich obciążeń cieplnych, powinny być połączone na stałe przewodami z indywidualnymi kanałami spalinowymi, z zachowaniem wymagań Polskich Norm dotyczących poszczególnych typów urządzeń
gazowych.
3. Dopuszcza się stosowanie zbiorczych przewodów systemów powietrzno-spalinowych przystosowanych
do pracy z urządzeniami z zamkniętą komorą spalania, wyposażonymi w zabezpieczenia przed zanikiem
ciągu kominowego.

  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Hmmm, no to i ja potwierdzę, choć mam wrażenie, że już jest wszystko jasne (a przyznam, że od kilku tygodni nie zaglądałem na forum): każde z urządzeń grzewczych musi mieć oddzielny przewód kominowy: kocioł gazowy - do swojego komina ; kocioł na drewno - do swojego komina i kominek - też do własnego komina. nie można łączyć w jednym kominie jako wspólnym ani zestawu: kocioł gazowy + kocioł na drewno; ani zestawu: kocioł na drewno + kominek.

Wyjątek od zasady mówiącej, że jeden kocioł = jeden komin; dwa kotły = dwa kominy itd ... więc ten wyjątek dotyczy TYLKO kotłów z tzw zamkniętą komorą spalania (gazowe kotły turbo" lub kotły kondensacyjne). i w tym wyjątku również konstrukcja kominów musi być "specyficzna". Ale sama specyficzność kominów nie wystarczy, żeby zakres rozszerzyć na inne pary urządzeń grzewczych niż TYLKO kotły grzewcze z zamkniętą komorą spalania.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dawno nie wchodzilam na Forum, i tu troche sie pozmienialo, juz myslalam, ze nie uda mi sie zalogowac. Ostatnio tez nader rzadko zagladalam na dzialke, wszystko niezle pozarastalo. Warzywnik jest piekny      Truskawki robia co moga, ale to juz chyba ich ostatni rok, bo po trzech latach podobniez nalezy posadzic nowe     Troche popielilam, bo siewki sosenek i brzozek mialy sie zbyt dobrze... Mam nadzieje, ze brama zarosnie powojnikiem i bedzie troche lepiej wygladac         Oprocz wiewiorek ktore tu mieszkaja, na dzialke zagladaja rowniez zajace i dziki.        Sasiad powiedzial, ze to mlode tak poryly, bo grudki sa male. Moze to i prawda, bo to taka miniatura sladow dzialalnosci duzych dzikow. Znalazlam spory podkop pod ogrodzeniem, a moze przelazly pod brama. Troche mnie to martwi, bo to mlode i glupie, moze miec trudnosci z odnalezieniem drogi jak mamuska bedzie wolac. A nie jestem pewna, czy ogrodzenie by wytrzymalo napor zdesperowanej rodzinki. Mam nadzieje, ze mlode szybko rosna i nie dadza juz rady wejsc na dzialke.
    • Jestem zainteresowany jestem.Tylko tez pracuje.To nie jest polski dom.mieszkam w innym kraju.Duzo informacji przydatnych mi podaliście.Co to jest ten inhibitor?Jakie informacje są jeszcze potrzebne?
    • Jesteśmy zespołem profesjonalnych hakerów. Naszą specjalnością jest programowanie, uruchamianie exploitów i konfigurowanie ataków DDoS. SEO i projektowanie stron internetowych, hosting i zarządzanie serwerami, marketing, hakowanie i lubimy wyzwania związane z podejmowaniem zadań, w których większość innych się poddaje..   Przykłady: Ataki typu spear phishing w celu uzyskania kont od wybranych celów. Łatwe odzyskiwanie haseł do kont większości sieci społecznościowych i zdalne sterowanie smartfonami. Hakowanie kont na Facebooku, Reddicie i Instagramie. Usuwanie karalności, zwiększanie wyniku kredytowego, zmiana oceny za kurs szkolny, śledzenie lokalizacji na żywo itp. Pełen pakiet, uzyskiwanie dostępu do urządzeń i kont osobistych lub firmowych oraz wyszukiwanie potrzebnych danych. Hakowanie serwerów internetowych, serwerów gier lub innej infrastruktury internetowej. Szpiegostwo gospodarcze. Zdobycie prywatnych informacji od kogoś, zrujnowanie biznesu przeciwnika lub osoby prywatnej, której nie lubisz, możemy ich zniszczyć finansowo lub doprowadzić do ich aresztowania. Nie mamy żadnych ograniczeń ani granic co do rodzaju oferowanych przez nas prac i usług!   E-mail: Blackhat_plug@hotmail.com
    • Jesteśmy zespołem profesjonalnych hakerów. Naszą specjalnością jest programowanie, uruchamianie exploitów i konfigurowanie ataków DDoS. SEO i projektowanie stron internetowych, hosting i zarządzanie serwerami, marketing, hakowanie i lubimy wyzwania związane z podejmowaniem zadań, w których większość innych się poddaje..   Przykłady: Ataki typu spear phishing w celu uzyskania kont od wybranych celów. Łatwe odzyskiwanie haseł do kont większości sieci społecznościowych i zdalne sterowanie smartfonami. Hakowanie kont na Facebooku, Reddicie i Instagramie. Usuwanie karalności, zwiększanie wyniku kredytowego, zmiana oceny za kurs szkolny, śledzenie lokalizacji na żywo itp. Pełen pakiet, uzyskiwanie dostępu do urządzeń i kont osobistych lub firmowych oraz wyszukiwanie potrzebnych danych. Hakowanie serwerów internetowych, serwerów gier lub innej infrastruktury internetowej. Szpiegostwo gospodarcze. Zdobycie prywatnych informacji od kogoś, zrujnowanie biznesu przeciwnika lub osoby prywatnej, której nie lubisz, możemy ich zniszczyć finansowo lub doprowadzić do ich aresztowania. Nie mamy żadnych ograniczeń ani granic co do rodzaju oferowanych przez nas prac i usług!   E-mail: Blackhat_plug@hotmail.com
    • Obstawiać to my możemy różnie, w zależności od naszej wiedzy o takich układach, ale @macijek - żebyś mógł mu KONKRETNE pomóc - musi podać więcej danych, a on wrzucił temat i od 20 godzin jakby nie jest zainteresowany odpowiedzią...   A najlepiej, gdyby zaprosił na konsultację jakiegoś kumatego hydraulika i on, widząc jak wygląda sytuacja - pokaże co zamknąć, co ewentualnie zaślepić, co zostawić bez zmiany...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...