Skocz do zawartości

Palmy (?!)


Supersaxo

Recommended Posts

Napisano (edytowany)
...marzâ mnie sie trzy drzewka przy basenie ( niekoniecznie trzymane w doniczkach) - znacie jakies odmiany palm mrozoodpornych- jakie najbardziej by sie nadawaly ...?
A moze ma ktoś z Was ...? icon_cool.gif Bede wdzieczna za kilka cennych wskazowek ..;) Edytowano przez Supersaxo (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

...marzâ mnie sie trzy drzewka przy basenie ( niekoniecznie trzymane w doniczkach) - znacie jakies odmiany palm mrozoodpornych- jakie najbardziej by sie nadawaly ...?
A moze ma ktoś z Was ...? icon_cool.gif Bede wdzieczna za kilka cennych wskazowek ..;)



Polecałbym porady firmy OAZA-PALMY - łatwo można ich wygooglać.
Znają się dobrze na mrozoodpornych palmach i nie tylko.

Pozdrawiam
Paweł Romanowski
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
W naszym klimacie utrzymanie palm w gruncie uda się w najcieplejszym rejonie kraju (np. Szczecin), pod grubym okryciem i z dużymi stratami w liściach (wiec nie będa wyglądały jak w Tunezji :P ).
  • 10 miesiące temu...
Napisano
Na allegro zakupiłam nasiona mrozoodpornej palmy

szorstkowiec fortunego "palma mrozoodporna"
(trachycarpus fortunei)


czekam na dostawe nasion.

Według opisu

Cytat

Jeden z najbardziej mrozoodpornych wśród obecnie znanych gatunków palm na świecie. Pochodzi z gór południowych i środkowych Chin, gdzie występuje do wysokości 2400 m. Osiąga do 20 m wysokości w idealnym środowisku, choć pozostaje znacznie niższy w zimniejszych strefach. Chińska palma należy do najbardziej cenionych i najczęściej kupowanych palm ogrodowych w całej Europie. Latem wyrastają na niej wspaniałe żółte kwiaty zebrane w zwisających wiechach, później zawiązują się niebieskoszare owoce. Popularna w Europie Południowej. Roślinę tę udało się zaaklimatyzować nawet w krajach północnej i zachodniej Europy, takich jak: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Belgia i Norwegia, w zachodniej Kanadzie (okolice Vancouver), w Japonii, i w Tasmanii. Palma ta wytrzymuje mrozy do ok. -20 stopni C.



Z doświadczeń ogrodników wynika, że dorosła palma, dobrze ukorzeniona z grubym pniem przetrwać może nawet surowe zimy. Np. w Bułgarii przetrzymała temp. -29 °C bez okrywania, w Ohio -26 °C.




Może mi się uda coś wyhodować - zobaczymy
Napisano
Ja mieszkam w Danii. W hotelu w ktorym pracowalam, tez zasadzili palmy. Po pierwszej zimie stracily wszystkie liscie, ktore juz nie odrosly... a klimat jest lagodniejszy, niz w Polsce i z pewnoscia nie bylo temperatur ponizej -20.
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Napisano
JA też się przymierzałam do posadzenia palmy w ogródku, ale nie jestem przekonana do tego, czy uda mi się je utrzymać. Na pewno konieczne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w zimie i osłonięcie jej od zimnego wiatru. Pewnie też trzeba zabezpieczyć odpowiednio bryłę korzeniową przed przemarznięciem, bo wtedy to już chyba będzie po palmie...
Napisano (edytowany)
Cytat

Sa szanse, ale trzeba je zimą okrywać i dogrzewać.


Nima takich szans w naszym klimacie, jak trzeba okrywać i dogrzewać to tak jak wybudować wokół niej szklarnię. Wtedy jednak mamy do czynienia z palmą w szklarni, a nie wolno rosnącą.
Widziałem kiedyś gdzieś w Polsce ktoś tak robił, ocieplał jak pasywniaka i dogrzewał kablem grzewczym, oczywiście wszystkie liście usychały, przetrwał tylko pień ale też nie zawsze.
Czy warto z takim czymś się paprać ?. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Wstrzyknąć do dużej strzykawki, najlepiej weterynaryjnej, a na strzykawkę zamiast igły założyć wężyk odpowiedniej długości. 
    • Mam duży problem a mianowicie muszę wypełnić otwór w suficie o głębokości ok 25-20 cm kotwą chemiczną najszczelniej jak się da. Aplikacja może odbyć się od dołu do góry...inaczej sie nie da. Dzióbek do aplikacji ma dlugość 10-15 cm  czyli zostanie pusta przestrzeń 10-15 cm .Jak to zrobić wg Was, żeby wcisnąć tę masę najdalej jak się da, najlepiej do samego końca pod górę. Myślałem, żeby jakimś kołkiem tam to wcinąć ale możnaby jakoś ten "dzióbek " przedłużyć ....? To taka nietypowa sytuacja, co radzicie ?Jakies pomysły ?    Drugie pytanie - czy znacie jakaś kotwę chemiczną dedykowaną do sufitów , dachów ? właśnie z dłuższym "dzióbkiem" do aplikacji? Czy wystarczy zwykła z marketu budowlanego? Aczkolwiek patrzyłem tam to bieda straszna  o doradztwie nie wspominam, bo co jeden sprzedawca to lepsze "porady" daje ...
    • Rozumiem że się niecierpliwisz, ale mnożenie tematów nie ma sensu. Ten pierwszy został zauważony przez tych którzy są na forum w weekendy, ale pewnie nikt nie czuje się na siłach, aby odpowiedzieć. Ja też Ci nie podpowiem, bo znam się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, a prąd - jak wiadomo - płynie równo dobrze zarówno z górki jak i pod górkę, więc analogii z wodą tu nie ma.  Pewnie dopiero w poniedziałek pojawią się specjaliści.
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...