Skocz do zawartości

Jak odczytać rysunek zbrojenia?


Recommended Posts

Napisano
Jak odczytać rysunek zbrojenia? Jak prawidłowo zazbroić płytę stropu krzyżowo zbrojoną? Mam rysunek konstrukcyjny na którym widnieją pręty fi10 w obu kierunkach ale nie wiem które mają leżeć na spodzie a które na górze? Krótsze czy dłuższe lub czy to nie ma znaczenia????
Napisano
Układ zbrojenia ze względów konstrukcyjnych nie ma znaczenia. Jedynie wygodniej będzie ułożyć najpierw pręty dłuższe, a na nich rozmieścić te kótsze. Nie można zapomnieć o wstawieniu pod prętami podkładek dystansowych zapewniających dostateczne otulenie zbrojenia betonem.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Układ zbrojenia ze względów konstrukcyjnych nie ma znaczenia. Jedynie wygodniej będzie ułożyć najpierw pręty dłuższe, a na nich rozmieścić te kótsze. Nie można zapomnieć o wstawieniu pod prętami podkładek dystansowych zapewniających dostateczne otulenie zbrojenia betonem



NIEPRAWDA - uikład zbrojenia ma znaczenie - i często jest opisywany na rysunkach.
Natomiast jeśli nie jest opisany przyjmuje sie, że w zbrojeniu dolnym najpierw układamy pręty wzdłuż krótszego boku (przeważnie są grubsze) w zbrojeniu górnym na górze układamy pręty idące wzdłuż ktrótrzego boku. O dystansach oczywiście pamiętać.

Kolejność układania nie ma znaczenia przy obszarach zbliżonych do kwadratu
  • 4 lata temu...
Napisano
Cytat

w zbrojeniu dolnym najpierw układamy pręty wzdłuż krótszego boku


Cytat

w zbrojeniu górnym na górze układamy pręty idące wzdłuż ktrótrzego boku


Prętów wzdłuż dłuższego boku brak icon_smile.gif
Napisano
a wystarczy napisać że pręty górnego zbrojenia, mają być lustrzanym odbiciem dolnego (o ile projekt nie stanowi inaczej).
I nastała jasność.
  • 9 lata temu...
Napisano
Dnia 3.05.2011 o 12:27, vega1 napisał:

a wystarczy napisać że pręty górnego zbrojenia, mają być lustrzanym odbiciem dolnego (o ile projekt nie stanowi inaczej).
I nastała jasność.

Tylko ze pytającemu chodzi o to który pierwszy kierunek jest pierwszy a który drugi

Napisano (edytowany)

Na przekroju w projekcie powinno być wyszczególnione , które pręty dać niżej.

Czasami w obliczeniach, jak są można zobaczyć.

Ostatecznie, zbrojenie w kierunku mniejszej rozpiętości umieszcza się w dolnej warstwie, gdyż przejmuje ono większy moment niż zbrojenie w kierunku większej rozpiętości płyty.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Napisano
3 godziny temu, animus napisał:

Ostatecznie, zbrojenie w kierunku mniejszej rozpiętości umieszcza się w dolnej warstwie, gdyż przejmuje ono większy moment niż zbrojenie w kierunku większej rozpiętości płyty.

Dlaczego nie odwrotnie?

Wydawałoby się, że skoro mocniej jest rozciągane, to powinno iść niżej, żeby mialo więcej strefy ściskanej nad sobą? 

  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
    • Zostało złożone zapytanie o polać dachu nad garażem, czy takie pismo rozwiązuje sprawę i starostwo jej nie podważy przy prubie uzyskania pozwolenia na budowę? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...