Skocz do zawartości

parametry cegły pełnej kl15? Gdzie znaleść?


Recommended Posts

Witam,

wiec szukam jakichś norm dla tej cegły. Kupiłem takową i niestety ale nie chce mi się wierzyć ze to co mam na placu spełnia jakieś normy. A zanim zacznę reklamować potrzebuje sie dokształcić. Cegły ogólnie sa popękane, co trzecia nie da się wyjąc z palety w całości.

Żebym nie usłyszał. Panie to takie musi być, albo Będzie Pan zadowolony

W jednej z cegielni znalazłem normę: PN-EN 771-1 : 2006 ona aktualnie jest już nieaktualna ale byłą aktualna w okresie kiedy dokonywałem zakupu.

https://sklep.pkn.pl/?a=show&m=product&pid=512051

Tylko czy to jest to na pewno? Bo tych norm jest sporo.

Pozdrawiam

Autorus


Link do komentarza
Tu raczej nie potrzeba, żadnej normy, aby stwierdzić, że cegła jest do d.., znaczy bani.

Zgłoś u sprzedawcy, że zakupiony towar (cegły) nie jest zgodny z umową, bo ………, oraz swoją propozycje co do załatwienia tej sprawy, np. wymiana uszkodzonej cegły na taka bez wady (uszkodzenia).

Jeśli sprzedawca w ciągu 14 dni od otrzymania tego „zawiadomienia” nie ustosunkuje się do niego, to w myśl prawa (ustawa konsumencka: http://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/02CDFF11...nc_tekst_je.pdf ) przyjął ją do realizacji, co do słuszności i co do sposobu załatwienia. Ten termin wiąże sprzedawcę.

Pamiętaj również o tym, ze jeśli transport był sprzedawcy, to też ma to znaczenie.
Link do komentarza
Transport był sprzedawcy, taka była między nami umowa. Ze koszty cegły obejmują także transport.

Odnośnie niezgodności towaru z umową to jednak muszę określić co oznacza kl15. Bo to nie jest radio które nie gra i sprawa jest jasna. Wydaje mi się ze norma mi tą sprawę załatwi. Nawet myślałem żeby zatrudnić rzeczoznawcę.

A co zrobić jeśli cegielnia nie jest mi w stanie dostarczyć całej partii towaru, zalał im się piec, i następne partie mogą być dopiero po nowym roku?

Ogólnie doszło do mnie 6tys szt a ma dojść jeszcze 44tys. Jeśli takiej samej jakości to lepiej żeby nie przywozili.

Ogólnie czuję w kościach długą batalię z sądem włącznie.





Link do komentarza
A po co ? icon_eek.gif Nic nie musisz.

Cegła służy do murowania. Aby z niej murować musi być cała.
Jakiej by klasy nie była, i jaka by obowiązywała dla niej norma, to umowa opiewała na cegłę całą, a nie w kawałkach. Wspomniał, lub pisze gdzieś, coś o ubytkach ? – to po pierwsze.

Po drugie - to na sprzedawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że towar jest zgodny z umową – niech kombinuje, podaje normy, itp. Ma na to 14 dni. Jak coś napisze, to wtedy Ty (my) będziemy kombinować.
Link do komentarza
Ze tak powiem, z kolegą Bajbagiem życie jest takie .... prostsze.

Dziś zrobiłem jeszcze test moczenia tej cegły, włożyłem do wanny z wodą aby sprawdzić czy się w ogóle nie rozleci. Jutro będę wiedział.

Potem trzeba będzie sformułować pismo i list polecony z potwierdzeniem odbioru. Czyli bym wysłał tak pod koniec

tygodnia.

A jakie rozwiązanie zaproponować? Wiem, że do końca roku to w ogóle nie ma o czym mówić bo nie mają i koniec.
Zwrot kasy między bajki można sobie włożyć. Szansa na lepszą cegłę mizerna, nie produkują wyższej klasy tj kl20

Link do komentarza
Bajbaga ma rację. Towar jest niezgodny z umową - cegły są popękane i szczerze wątpię by miały kl. 15.
Co do normy, to pamiętaj, że o ile nie jest tzw. normą przywołaną, czyli wymogu stosowania sie do niej nie ma w jakimś akcie prawnym, np. rozporządzeniu, to stosowanie takiej normy jest dobrowolne. Sam fakt jej istnienia producenta do niczego nie zobowiązuje.
Link do komentarza
Oj, oj – boli !!!!!!!

Cegła musi mieć „atest” „B” (bo to materiał budowlany), a tam często jest przywołana jakaś norma (niekoniecznie PN), która gwarantuje jej przydatność i jakość, czyli staje się obowiązująca.

Cytat

A jakie rozwiązanie zaproponować? Wiem, że do końca roku to w ogóle nie ma o czym mówić bo nie mają i koniec.



Wymiana na pozbawioną wad. Raczej nie martwiłbym się o jej właściwości „fizyczne” i jej przydatność (całej) dla Twoich potrzeb.
Tu zapewne zawinił transport, ktoś gdzieś pierdyknął tymi paletami o glebę (pakę samochodu).

Ps.
Cegła klasy 10 – 15 powinna „dźwięczyć” przy uderzeniu im dźwięk „czystszy” tym lepiej wypalona.
Link do komentarza
Cytat

Ale faktycznie Bajbag ma rację trzeba złożyć reklamację na podstawie niezgodności towaru z umową.
Musze też mieć w zanadrzu jakiegoś rzeczoznawcę jakby reklamacja została odrzucona.



Zadzwoń do cegielni i przekaż że do wyjaśnienia nie przyjmiesz już żadnego transportu na plac budowy .

Jak pamiętam to ta cegła jest jedynym elementem konstrukcyjnym od stanu "zero" twojej kopuły więc wypadało by żeby spełniała normy .


Link do komentarza

Zadzwoń do cegielni i przekaż że do wyjaśnienia nie przyjmiesz już żadnego transportu na plac budowy .

Mysle, ze lepiej im wyslac polecony. Bo jak zadzwonisz to wez im pozniej udowodnij, ze im nie skladales zyczen Swiatecznych i dalej wielu "zadowolonych" klientow. Ew. jak blisko zloz im pisemko za potwierdzeniem odbioru. Przy okazji moze bedzie szansa zobaczyc inne cegly na placu. Moze nawet jakies fotki ??? Wtedy bedzie wiadomo czy to transport nawalil i ew w jakim stopniu.
Link do komentarza
Też bym reklamował. Zobacz jakie teraz masz problemy sam. Co Ci powie ekipa jak przyjdzie na wionę stawiać "ściany"? Z takiego materiału. Każdą niedoróbkę będą przerzucać na pokruszony, popękany, wadliwy materiał. Że inaczej się nie dało itp.

A z innej beczki...

Dlaczego kupiłeś te cegły już teraz w grudniu? Do wiosny się nie wyrobiliby z produkcją? To jakaś unikatowa seria produkcyjna idzie?

Sam się zastanawiam czy to już zakupy robić czy poczekać do stycznia. Niby koszty idą do góry... Ale chyba mniej się buduje... Edytowano przez Kleks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie bardzo rozumiem ile ma mieć średnicy ta kopuła, bo podajesz, że 13m, a liczysz z 12m.

Ale skoro uściśliłeś, że do wys. 1m jest podwójny, czyli grubość 25cm, to w przybliżeniu, dla 13m średnicy kopuły, ilość cegieł, wyniesie:
- podstawa do wys. 1m (grubości 25cm), 40m2 przez „lico” 0,0078m2 - daje około 5.200 szt. cegły,
- pozostała sfera 225m2 (grubości 12cm) przez „lico” 0,01625m2 – daje około 14.000szt cegły.

Uwzględniając otwory okienne i drzwiowe, ich obudowanie (też cegłą), grubość spoin, oraz ewentualne ubytki, wydaje się, że 20.000szt cegieł na 1 kopułę jest ilością wystarczającą i to z dość dużym naddatkiem – no ale są to tylko moje wyliczenia. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Hm jest mi potrzebna. Czy koledze chodzi o to dlaczego w tej cegielni czy czemu w ogóle?
Chyba ze chodzi o to czemu akurat teraz, no to powiem ze ją kupiłem już wcześniej, bo budowa miała wystartować przed wakacjami. A ze się przeciągnęło...

W każdym razie złożyłem reklamację. I czekam. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krótko mówiąc, instalacja nowoczesnej instalacji z grzejnikami i kotłem gazowym będzie kosztować średnio 20-30 tysięcy złotych. Więc cena jest odpowiednia.
    • Hierarchia nie jest dziwna, jest zwyczajna. Taka sama jak wszędzie na świecie. Podstawowym dokumentem prawnie obowiązującym są ustawy parlamentarne. I wydane na ich podstawie rozporządzenia. Bo żaden minister nie może edytować rozporządzeń, jeśli ustawa mu tego nie zleca i do tego nie upoważnia. I to są akty prawne, obowiązujące powszechnie! Wszystkich i zawsze.   Natomiast norma państwowa obowiązuje prawnie wtedy i tylko w takim zakresie, w jakim rozporządzenie do niej odsyła. Czy też na nią się powołuje. Są też normy branżowe (w instalatorstwie normy SEP-owskie), które kiedyś obowiązywały, ale to są już dawne dzieje. Teraz są to tylko zalecenia, które można stosować, ale obowiązku nie ma. Chociaż wypadałoby wtedy wiedzieć, dlaczego się od ich postanowień odstępuje.   Z tego powodu wyrobnicy ściśle stosują się do postanowień norm, bo tak jest po prostu bezpieczniej. Nie trzeba rozumieć dlaczego ma być tak, a nie inaczej, wystarcza stwierdzić, że tak stanowi norma.  Ale ci, którzy sami rozumieją co i po co robią, oraz w jakich warunkach, bywa  ze od norm odstępują, bo mają lepsze rozwiązania. I potrafią je uzasadnić.   Cały rozdział do końca. I to dokładnie!
    • Nie trzymam się ale staram się trzymać...już mam przykłady za sobą w swoim mieszkaniu gdzie nie jest to możliwe. Do którego paragrafu, rozdziału doczytać? Możesz zasugerować, czy po prostu do końca?   @retrofooddzięki, teraz b. rzeczowo.  to jak to się ma do tego:? https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf trochę dziwne hierarchia hmmm.   Rozumiem, że dok z linku najważniejszy: "I to jest dokument podstawowy..."
    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...