Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Kleks

Uczestnik
 • Posty

  62
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralny

O Kleks

 • Ranga
  Początkujący

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  22
 1. Kleks

  Pellet

  Dane z poradnika konkurencji na 2012 rok. Ale z dystansem do nich. Wiadomo w każdym miejscu w Polsce będą się nieco różnić.
 2. Kleks

  Jaki kocioł?

  jarecki a co sądzisz o kotłach na pellet?
 3. Kleks

  Jaki kocioł?

  Każde grzanie czy to na full czy na podtrzymaniu to uzupełnianie strat cieplnych budynku. Dlatego wszyscy je ograniczą bardziej lub mniej. Zależy od wiedzy, paliwa, oczekiwanego komfortu. Tego na co nas stać. I dostępności źródeł paliw. Kolejność dowolna.
 4. Kleks

  Pellet

  Zapotrzebowanie domu na ciepło policzysz min. w programach komputerowych typu OZC, poszukaj w wyszukiwarce. Albo poszukaj na forum audytora energetycznego policzy Ci. Jak sam nie dasz rady. CWU - Ciepła woda użytkowa, czyli ciepła woda z kranu. Zapotrzebowanie średnio 3000kWh na rok dla 4 os. Powiem szczerze, że w moim odczuciu i wg stanu wiedzy na dziś. Gdybym nie miał dostępu do gazu ziemnego to zdecydowanie kocioł na pellet. 1 kWh uzyskana z eko groszku to szacunkowo około 18 - 20 groszy. 1 kWh uzyskana z pelletu to szacunkowo około 20 - 21 groszy. 1 kWh uzyskana z gazu ziemnego to szacunkowo około 28 groszy - zależy jeszcze od spółki gazowniczej w regionie. Zalety. 1 - Sam się rozpala i sam wygasza - jest najbardziej zbliżony do bezobsługowych źródeł ciepła. 2 - Popiół, niewielkie ilości, można śmiało do ogródka warzywnego jako nawóz wrzucić. 3 - Czysto w kotłowni - ludzie mają nawet w pralniach takie kotły zainstalowane. 4 - Dbasz o środowisko. Biomasa po spaleniu oddaje tyle samo CO2 ile pobrało za życia. 5 - Sąsiedzi są Ci wdzięczni, że ich nie będziesz podtruwał śmieciami i dymem z marnego węgla. 6 - Nie walczysz z zawleczkami tak jak przy podajnikach eko groszkowych. 7 - Mniejsza szansa , że trafisz na felerne paliwo. Wady? Trzeba dokładać pellet do zasobnika. Raz na jakiś czas. Czas ten zależy od zapotrzebowania na ciepło Twojego domu. Ekogroszek 1 - Popiół. Co z nim zrobisz? Wyrzucisz na drogę? Czy zapłacisz za utylizację na wysypisku? 2 - Pył i brud w kotłowni. Kurzy się jednak konkretnie. O np. pralni to raczej zapomnij. 3 - Raczej sam się nie rozpali i nie wygasi. Ty to musisz zrobić. 4 - Sprawność spalania daleka od biomasy. 5 - Dym. 6 - Większe szanse, że trafisz na "paliwo" marnej jakości. Sam widzisz.... Zostaje Ci pellet
 5. Dla potomnych. Ja zrobiłem tak. W każdej warstwie już połączonych pióro wpustem cegieł na klej. Pistoletową pianką nisko rozprężną od środka w kieszeniach uszczelniłem połączenia. Jak spojrzy się z góry na cegłę silikatową to od razu wiadomo o co chodzi. Łącznie dwa paski pianki. Przed operacją faktycznie ściany nie były szczelne. Co było nawet widać. Pomimo dużej staranności przy murowaniu. Obecnie zakładam że problem szczelności połączenia rozwiązałem. Zużyłem mniej niż 20 puszek na cały dom. Moim zdaniem bardzo warto i dlatego polecam. Dodatkowo takie klejenie pianką usztywnia połączenie cegieł. Sprawdziłem. Kleks.
 6. Gdyby to był przejazd 2 - 5 gruszek z betonem lub kursów z cegłą itp. to pewnie tak. U mnie sąsiad chciał przez moją niezagospodarowaną działkę - stawiam właśnie ściany nośne, bo swoją już ma zagospodarowaną ale bez kostki jest sobie zamieszkany przez niego dom, działkę ma przejezdną. chciał przewieść skromne 1500m3 gliny wywrotkami. Czyli lekko licząc skromne 150 dużych czteroosiowych wywrotek. Nie zgodziłem się. Mam 4m przejazdu między budynkiem a jeszcze nieustabilizowaną skarpą 1,3m wysokości - ziemia nasypowa. Obraza była przez min. 2 tygodnie jaki to ja jestem nie uczynny Co będzie dalej?
 7. Witam. Buduję dom energooszczędny. W jednym z ostatnich artykułów w BD napisał Pan, ze budowa ściany murowanej w tzw. systemie pióro wpust bardzo utrudnia czy wręcz uniemożliwia zbudowanie szczelnej ściany. Chciałbym wykorzystać zdolność cegły silikatowej do kumulacji ciepła. Niestety zakupiłem cegły już na cały dom w systemie pióro wpust. W planach miałem murowanie na zaprawę klejową. Budowę ścian chciałbym rozpoczynać na przełomie czerwca. Pytanie jest teraz takie. Co zrobić aby zapewnić szczelność budowanym murom w tym systemie? Jak murować? Czym uszczelniać? Tynkować dodatkowo? Do muru z cegły przykleję 30cm styropianu grafitowego. Pozdrawiam Kleks
 8. Punkt pierwszy. Dokładnie przemyśleć projekt. W sumie to jest najważniejsza rzecz. Nie spieszyć się. Pośpiech jest złym doradcą! Jak wybierzecie projekt przespacerować się do kilku architektów. Zapłacić 200 zł za konsultacje. I niech podpowiadają różne alternatywne rozwiązania. A samemu wybierać te, które nas najbardziej przekonują. Naprawdę warto dołożyć 1000zł do projektu aby potem nie tracić 10 tys zł. Punkt drugi. Po zatwierdzeniu projektu. Trzymać się go literalnie. Trzeba wierzyć w swoje zdanie, przekonanie i inne. Jak się powiedziało A trzeba dojść do Z. Możliwe do wykonania gdy, patrz punkt pierwszy. Bardzo często, ulepszanie doskonałego, powoduje przedobrzenie. Wybrać projekt o stosunkowo prostej bryle. Każde dodatkowe zdobienie domu to potencjalny problem wykonawczy. Oraz drogie wykonanie.
 9. Czytam, czytam Retrofood. Zajmująca literatura. Dzięki mhtyl!
 10. Dach dwu spadowy. Dachówka betonowa może ceramiczna. Dodatkowo gąsiory betonowe. Natomiast obróbki pewnie z blachy. Czyli tak. Bednarkę mogę przyspawać do zbrojenia. Bednarkę z każdego z 4 rogów, po załóżmy 3mb przyspawać do zbrojenia i wykierować na zewnątrz domu Dodatkowo piąty pasek 3mb bednarki spawam pod rozdzielnicą i wypuszczam do wnętrza domu do rozdzielnicy. A jak nie dam prętów tylko przyspawam bednarkę tak jak opisałem, to elektryk, będzie miał kłopot z tymi pomiarami? Czy wystarczy? Dzięki mhtyl za zainteresowanie. Nie pierwszy raz pomagasz mi.
 11. Witam. Pod koniec tego tygodnia, będę zalewał ławę fundamentową. Chciałem połączyć (pospawać) zbrojenie i do niego podłączyć 5 sztuk po 3mb bednarki. 4 rogi domu i jedna do rozdzielni. Ale facet, który miał mi ją w sklepie sprzedać powiedział, że elektryk musi mi najpierw policzyć czy mam kupić 3mb bednarki czy 100mb. Bo inaczej nie zadziała jak nie policzy. Czy ilość bednarki trzeba liczyć? Elektrycy, do których zadzwoniłem z ogłoszenia w prasie, robią duże oczy. Jedni chcą już teraz pręty wbijać do uziemienia. Inni układać bednarkę na zbrojeniu ławy. Czy bednarkę się spawa? Kogo posłuchać? Mam piach. 20m w głąb ziemi potem skała około 0,5m do 1m. I dalej co najmniej 4m piachu. Chciałbym mieć instalację odgromową i uziemienie w domu. Pozdrawiam Kleks
 12. Dlaczego ten granulat? Powód banalnie prosty. Po pierwsze - jest całkowicie za darmo. Pigeon wysyła transport - cały TIR około 40-50m3 na swój koszt. Po drugie - Nikt nigdzie nie napisał, że nie ma właściwości termoizolujących. Wprost przeciwnie. Dlatego mam nadzieję, że zagęszczając warstwę 1,9m uzyskam efekt odpowiednika U - styropianu grubości 50cm. Zastosowali w swoich domach min. mpoplaw, orko czytałem, że 100 worków przytulił HenoK, no i Pigeon, który to opisał i udokumentował. mpoplaw wspomina o lambdzie 0,08 10cm to U=0,8 W/m2*K 20cm to U=0,4 W/m2*K 50cm to U=0,16 W/m2*K Ponadto mpoplaw, orko, kolega od kopuły wspominają, że wody nie podciąga. A u mnie woda nie ma możliwości się podnieść ponad lustro wody. Czyli wspomniane 1,6m tego humusu Grożą mi tylko wody opadowe. I podciąganie kapilarne, które podobno właśnie nie występuje w tym przypadku. adam_mk też nie mówi, że z tym towarem to spadać na bambus... Czymś muszę zasypać te fundamenty. Pospółki potrzebowałbym blisko 160m3 i jeszcze za nią zapłacić . Dlaczego nie tym granulatem? Ławy 40cm Ściany fundamentowe monolityczne 1,68m Co razem daje wysokości 2,08m. Miałem działkę obniżoną w stosunku do drogi o 1,6m a znajomy dawno temu nie miał co z ziemią robić to przygarnąłem. Te 1,6m humusu. I teraz muszę z obrysu domu zabrać ww. tak aby dokopać się do gruntu nośnego - piachu. Pod podłogą humusu nie zostawię. Co poradzić... Na płycie fundamentowej dla mnie za drogo posadowić. I za późno się dowiedziałem, że takie coś istnieje. post #8668 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post4941639 Pigeon http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ASYWNY-quot-dom Bez obrazy za te linki
 13. Witam. Mam wysokie fundamenty łącznie 2m wysokości. W środku fundamentów i na zewnątrz, chciałbym zasypać granulatem Pigeona (proszek PUR, granulat pumeksowy). Jeżeli ktoś nie wie jak to wygląda podeślę linka albo google i Pigeon i nazwa konkurencyjnego forum na m... Obawiam się, że przy tak grubej warstwie mimo zagęszczenia, będzie ten granulat sprężynował. Nie chcę aby mi się podłoga zapadała na parterze. Dlatego chciałbym jak już koparkowy wykopie mi całą ziemię nasypową - humus z obrysu domu te 2m. i po zrobieniu fundamentów. 1 - Zagęszczać warstwami po 20cm ten granulat. Aż do poziomu zero (1,9m). 2 - Na to wylać chudego 10cm z B-15. Zazbroić chudego siatką fi 4 z oczkami 10x10. Tą siatkę wywinąć na ściany fundamentowe. 4 - Hydroizolacja z folii albo papy. 5 - Ściany z cegły silikatowej 24cm i 12cm Czy zbroić chudziaka z B-15? Czy wywinąć zbrojenie na ściany fundamentowe? Co zrobić żeby podłoga na parterze się nie zapadała z podłogówką? Stosując granulat.
 14. A jak wygląda sprawa obróbek kominów? Tzn. inwestorzy nie narzekają na przecieki w trakcie eksploatacji takiego pokrycia? Fajne fotki. Pierwszy raz widzę połączenie cegły z strzechą... I jak ma się odporność strzechy na kuny, gryzonie... owady?
 15. Takie rzeczy to konstruktor policzy. Także do niego trza się przespacerować. Strop lany ma tę zaletę że jest dosyć łatwo uzyskać i zachować pożądaną szczelność domu z tej strony. W porównaniu do innych technologii. W czasach kiedy ceny nośników energii znacząco rosną ma to znaczenie. Tak uważam.
×
×
 • Utwórz nowe...