Skocz do zawartości

Droga przy dzialce


Recommended Posts

Hi,
Mamy taki problem. Jestesmy z Kanady i chcemy kupic dzialke w Polsce (ok Serocka pod Warszawa).
Zona jest wlasnie w Polsce, znalazla dzialke, i poszla do urzedu gminnego.

Tam jej powiedzili, ze wszysko jest OK, dzialka jest budowlana, ma pozwolenia, ale jest jeden problem.

Dzialka ma 880m2 ( podobno w Polsce min. dzialka musi miec 800m2), czyli wszystko w porzadku na dzisiaj.
Ale, gmina ma plan rozbudowy drogi przy dzialce i ta rozbudowa zabierze 1.5m wzdluz, po uwzglednieniu tej
rozbudowy, dzialka bedzie mial mniej niz 880 m2 !

Co to znaczy dla nas ?

Z gory dziekujemy za kazda ( i szybka jak mozliwe) porade,

J&G Mirowski

Poprawka, dzialka ma 818 metrow, a po odliczeniu czesci na poszerzenie drogi bedzie miala 783.5 i urzad moze nie wydac pozwolenia na budowe, poniewaz wedlug planu serockiego, dzialka musi mies min. 800m2 aby byla dzialka budowlana
to juz z Polski
Gabriela Mirowska
Edytowano przez januszon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Działka na drogę zostanie wyodrębniona, ale nadal pozostanie w Twojej Księdze Wieczystej i będziesz jej właścicielem, żebyś mógł opłacać za nią podatki.


Rozbudowę drogi gmina ma w planie,więc pytanie czyja ta droga? Raczej wychodzi,że gminy, więc gmina powinna wykupić ten kawałek ziemi pod drogę,bo niby jak prawnie to ma wyglądać. Gmina drogę rozbuduje a współwłaściciele będą ją utrzymywać i jeszcze płacić podatek, a w razie nieszczęśliwego wypadku na tej drodze to kto będzie odpowiadał.
Link do komentarza
Cytat

Droga jest wydzielona z działki i dajesz służebność.


A z kąt wiesz? januszon nic nie pisze więcej na temat tej drogi.


Natomiast jeżeli chodzi o służebność to nie wydaje mi się aby miała ona tu zastosowanie. Gdyby obejmowało to całą drogę to owszem ale tu chodzi o kawałek 1,5 m. Nie wydaje mi się aby służebność miała tu zastosowanie.
Link do komentarza
Cytat

ta rozbudowa zabierze 1.5m wzdluz, po uwzglednieniu tej
rozbudowy, dzialka bedzie mial mniej niz 880 m2 !



Miałem to w ubiegłym roku, ale nie dotyczyło działki budowlanej, tylko lesnej. Musiałem zrzec się własności pasa 1,5 m działki pod rozbudowę (poszerzenie drogi). Ale to było przekazanie tego pasa, więc nie ma mowy o płaceniu podatków, ani jakiejś odpowiedzialności. Po prostu, w zamian za część gruntu, pozostała część (większa) działki zyskuje na wartości, bo teraz sąsiadować bedzie z porządną drogą. I rzeczywiście teraz droga jest już robiona. Droga powiatowa. I oczywiste, że pozostała działka się zmniejszyła.
oczywiście, robiono wszelkie pomiary geodezyjne i na mapach są naniesione poprawki.
Link do komentarza
u mnie gmina normalnie odkupiła od każdego właściciela działki
pas szerokości 5m w dłuż drogi
została wyliczona średnia ceny i każdy dostał taką samą cenę za metr
w gminie w której obecnie mieszkam
znajomy również dostał kasę bez gadania za pas szerokości 1.5 m pod rozbudowę drogi
nikt nawet nie wspominał o tym, że trzeba tą ziemię oddać za darmo

a co do pytania januszon
zależy na jakiej długości działka granicy z drogą
jeżeli nawet w tej gminie min pod budowę to 800m2
to i tak będziecie mieli więcej
zabierając z szer 1,5m to ile wam zabiorą 30m2
Link do komentarza
Poprawka, dzialka ma 818 metrow, a po odliczeniu czesci na poszerzenie drogi bedzie miala 783.5 i urzad moze nie wydac pozwolenia na budowe, poniewaz wedlug planu serockiego, dzialka musi mies min. 800m2 aby byla dzialka budowlana
to juz z Polski
Gabriela Mirowska
[/quote]

Ludzie zadają konkretne pytanie, a Wy im "gdybacie" na zupełnie inne tematy. Jeżeli gmina ma w Planie zagospodarowania przestrzennego min. 800 m2 pod zabudowęo mogą byc problemy.... Jakkolwiek w przypadku "mojej" gminy jest zapisany jakiś niewielki margines tolerancji w taakim przypadku. Doradzam jednak przed zakupem tej działki dokładnie to sprawdzić i finalizować transakcję, jeśli będziecie tego w 100% pewni. Z własnych doświadczeń i rzeczywistosci obowiązującej w wydziale architektury "TEGO" konkretnego starostwa moze to być droga przez mękę. Niestety jakiekolwiek obietnice urzędników na tzw. "buzię", tez moga nieuchronić was przed kłopotami. Sprawdźcie dokładnie zapisy w Planie zagospodarowania przestrzennego gminy i sugeruję poradzić sie kogoś naprawdę fachowego!!!
Powodzenia
Link do komentarza
Cytat

Poprawka, dzialka ma 818 metrow, a po odliczeniu czesci na poszerzenie drogi bedzie miala 783.5 i urzad moze nie wydac pozwolenia na budowe, poniewaz wedlug planu serockiego, dzialka musi mies min. 800m2 aby byla dzialka budowlana
to juz z Polski
Gabriela Mirowska




Warto by było przyjrzeć się dokładnie zapisom MPZP. W mojej gminie też widnieje w planie taki zapis, że działki budowlane muszą mieć min. 1000 m2 i 20m szerokości. Ale dotyczy to nowowydzielanych działek budowlanych. Moja ma 800 m2 i 18,5 m szerokości, ale wydzielona była już dawno temu i nie miałam najmniejszych problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Link do komentarza
W MPZP może być określona minimalna wielkość działki na której można „coś” zbudować, może być również minimalna wielkość dla działek „nowych” – przy czym te minimalne wielkości wcale nie musza być takie same.

Zaś w temacie:

Cytat

Ale, gmina ma plan rozbudowy drogi przy dzialce i ta rozbudowa zabierze 1.5m wzdluz, po uwzglednieniu tej rozbudowy, dzialka bedzie mial mniej niz 880 m2 !
Co to znaczy dla nas ?



Do czasu wykupienia przez gminę i wytyczenia nowych granic działki – ta działka ma tyle m2 ile ma czyli 818m2 i spełnia wymagania minimalne określone dla działki budowlanej na tym terenie.

A na dzisiaj znaczy to jedynie tylko to, że linia zabudowy uwzględni ten 1,5m pas „zarezerwowany dla drogi”. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...