Skocz do zawartości

Koszty instalacji grzewczej


Recommended Posts

Decyzję co do ogrzewania domu warto oprzeć na rzetelnej kalkulacji zarówno kosztów inwestycji (kocioł, osprzęt, montaż), jak i eksploatacji (wydatki na ogrzewanie). Kalkulacja taka jest bardzo trudna, wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy i doskonałej znajomości rynku.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/12059-koszty-instalacji-grzewczej

Link do komentarza
Gość Altermal - tanie i komfortowe ci
Podejrzewam, że ze względu na ograniczone miejsce artykuł opisuje tylko te najbardziej \"popularne\", mało ekologiczne i niestety drogie w eksploatacji rozwiązania. Szkoda, że w artykule nie zostały opisane rozwiązania oparte na pompach ciepła. Wbrew obiegowym opiniom, właśnie te rozwiązania są najtańsze. Dokładna kalkulacja pokazuje, że koszty poniesione na montaż takiego układu grzewczego (mam na myśli kompletną instalację grzewczą, łącznie z podłogówką i CWU) są, w porównaniu do ogrzewania węglowego, niewiele wyższe, zaś w porównaniu do ogrzewania gazowego mogą być znacznie niższe. Żywotność polskich (i dla tego znacznie tańszych niż \"firmowe\") pomp ciepła to 30 lat, żywotność instalacji grzewczej jest równa żywotności domu. A koszty eksploatacyjne? Około 200 złotych miesięcznie w największe mrozy, około 100 złotych przez resztę roku. I do tego całkowita bezobsługowość. O ile przy \"tradycyjnych\" źródłach ciepła musimy dbać o opał, przeglądy kominów, ciągłą regulację pieca, to w przypadku pompy ciepła, po włączeniu i jej wyregulowaniu możemy praktycznie zapomnieć o jej istnieniu. Automatyka zadba o to aby było nam ciepło i komfortowo...
Link do komentarza
Cytat

Podejrzewam, że ze względu na ograniczone miejsce artykuł opisuje tylko te najbardziej "popularne", mało ekologiczne i niestety drogie w eksploatacji rozwiązania. Szkoda, że w artykule nie zostały opisane rozwiązania oparte na pompach ciepła. Wbrew obiegowym opiniom, właśnie te rozwiązania są najtańsze. Dokładna kalkulacja pokazuje, że koszty poniesione na montaż takiego układu grzewczego (mam na myśli kompletną instalację grzewczą, łącznie z podłogówką i CWU) są, w porównaniu do ogrzewania węglowego, niewiele wyższe, zaś w porównaniu do ogrzewania gazowego mogą być znacznie niższe. Żywotność polskich (i dla tego znacznie tańszych niż "firmowe") pomp ciepła to 30 lat, żywotność instalacji grzewczej jest równa żywotności domu. A koszty eksploatacyjne? Około 200 złotych miesięcznie w największe mrozy, około 100 złotych przez resztę roku. I do tego całkowita bezobsługowość. O ile przy "tradycyjnych" źródłach ciepła musimy dbać o opał, przeglądy kominów, ciągłą regulację pieca, to w przypadku pompy ciepła, po włączeniu i jej wyregulowaniu możemy praktycznie zapomnieć o jej istnieniu. Automatyka zadba o to aby było nam ciepło i komfortowo...


Obiegowe opinie... Po co o nich pisać - sam Szanowny Pan je powtarza. Pompy ciepła zostały wymyślone do obiektów zabytkowych, o dużych potrzebach ciepła, których zmniejszyć izolacją nie da rady.
System ogrzewania ma uzupełniać straty - więc jako taki nie może być energooszczędny czy ekologiczny. Izolacja termiczna i wentylacja z odzyskiem ciepła to elementy podstawowe energooszczędności. Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania. A ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system grzewczy. Czyli jeżeli już pompa ciepła to w wydaniu bez zasobnika i cyrkulacji. W systemie ogrzewania strefowego, zadaniowego - to oczywiście jak mamy kasę - gdy kasy jest mniej to izolacja na poziomie zużycia 15-20kWh/m2 i niecentralny system ogrzewania. Pompy ciepła do przeżytek - mały komfort, spore rachunki i kontrolowane substancje, duża inwestycja. To się opłaca tylko producentom i instalatorom, dlatego jest reklamowane. Izolacja nie ma reklam , nie psuje się , nie wymaga przeglądów... w ogóle jest mało ekscytująca.
Cytat

możemy praktycznie zapomnieć o jej istnieniu.

Przed zakupem powinniśmy zapomnieć o jej istnieniu.
Link do komentarza
Widać, że zna się Pan na rzeczy. Ale oczywiście rachunki za ogrzewanie gazem w ostatnią zimę na poziomie 900 zł/miesięcznie w porównaniu z 200 zł/miesięcznie przy pompie ciepła to przeżytek i mały komfort..... Mówienie o konieczności dobrej izolacji cieplnej budynku i odzysku ciepła wydaje mi się udowodnianiem, że bycie zdrowym, ładnym i bogatym jest lepsze niż bycie chorym, brzydkim i biednym.....
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli pompa ciepła w systemie centralnym? - to 900 i 200 nie jest możliwe!



Może to się wydać dziwne, ale po części podzielam zdanie Pana T.B. – po części, bo nie dlatego, że centralne, tylko dlatego, że koszt 1kWh z PCi jest porównywalny z kosztem 1kWh z gazu „z rury” – chyba, ze gaz był „z butli”, to możliwe jest obniżenie rachunku o jakieś 2/3.
Oczywiście dla tego samego budynku.
Link do komentarza
Cytat

Może to się wydać dziwne, ale po części podzielam zdanie Pana T.B. – po części, bo nie dlatego, że centralne, tylko dlatego, że koszt 1kWh z PCi jest porównywalny z kosztem 1kWh z gazu „z rury” – chyba, ze gaz był „z butli”, to możliwe jest obniżenie rachunku o jakieś 2/3.
Oczywiście dla tego samego budynku.


Wyciągam z tego wniosek, że uważa Pan, iż koszty ogrzewania identycznych domów > jeden w systemie zasobnik z grzałką elektryczną i cyrkulacją zasilającą podłogówkę i grzejniki, a drugi z systemem niecentralnym będą identyczne?
Link do komentarza
Nie - wyciągam tylko wniosek, że zamiana kotła gazowego, na PCi nie przyniesie sama z siebie aż takich zysków. Umotywowałem dlaczego. Bo tego dotyczył problem.

Nie sprzedaję systemów grzewczych niecentralnych, ani PCi i może dlatego nie muszę i nie używam sztuczek marketingowych , aby zawsze i wszędzie, zwrócić uwagę na swój produkt.
Link do komentarza
Sam kiedyś byłem sceptyczny. Koszty 200 zł miesięcznie z pompą ciepła i 900 z gazem to uśrednione wyniki sondażu wśród użytkowników. Oczywiście domy i sposób ich ocieplenia różniły się między sobą. Ale biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie były zbudowane mniej więcej w tym samym okresie, można przyjąć, że obliczeniowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania było na standardowym poziomie 50 W/m2. Jeżeli zaś chodzi o zamianę kotła gazowego na pompę ciepła w już istniejącej instalacji grzewczej - musimy pamiętać o tym, że sama zamiana jednego źródła ciepła na inne może (ale nie musi) przynieść więcej szkody niż pożytku. Ogrzewanie oparte na pompie ciepła jest z założenia niskotemperaturowe i wymusza inne rozwiązania instalacji grzewczej niż ogrzewanie gazowe, czy tym bardziej węglowe..
Link do komentarza
  • 11 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. W sprawie doboru polecam skontaktować się na przykłąd z https://www.saunierduval.pl
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...