Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Koszty instalacji grzewczej

Recommended Posts

Decyzję co do ogrzewania domu warto oprzeć na rzetelnej kalkulacji zarówno kosztów inwestycji (kocioł, osprzęt, montaż), jak i eksploatacji (wydatki na ogrzewanie). Kalkulacja taka jest bardzo trudna, wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy i doskonałej znajomości rynku.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/12059-koszty-instalacji-grzewczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Altermal - tanie i komfortowe ci
Podejrzewam, że ze względu na ograniczone miejsce artykuł opisuje tylko te najbardziej \"popularne\", mało ekologiczne i niestety drogie w eksploatacji rozwiązania. Szkoda, że w artykule nie zostały opisane rozwiązania oparte na pompach ciepła. Wbrew obiegowym opiniom, właśnie te rozwiązania są najtańsze. Dokładna kalkulacja pokazuje, że koszty poniesione na montaż takiego układu grzewczego (mam na myśli kompletną instalację grzewczą, łącznie z podłogówką i CWU) są, w porównaniu do ogrzewania węglowego, niewiele wyższe, zaś w porównaniu do ogrzewania gazowego mogą być znacznie niższe. Żywotność polskich (i dla tego znacznie tańszych niż \"firmowe\") pomp ciepła to 30 lat, żywotność instalacji grzewczej jest równa żywotności domu. A koszty eksploatacyjne? Około 200 złotych miesięcznie w największe mrozy, około 100 złotych przez resztę roku. I do tego całkowita bezobsługowość. O ile przy \"tradycyjnych\" źródłach ciepła musimy dbać o opał, przeglądy kominów, ciągłą regulację pieca, to w przypadku pompy ciepła, po włączeniu i jej wyregulowaniu możemy praktycznie zapomnieć o jej istnieniu. Automatyka zadba o to aby było nam ciepło i komfortowo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Podejrzewam, że ze względu na ograniczone miejsce artykuł opisuje tylko te najbardziej "popularne", mało ekologiczne i niestety drogie w eksploatacji rozwiązania. Szkoda, że w artykule nie zostały opisane rozwiązania oparte na pompach ciepła. Wbrew obiegowym opiniom, właśnie te rozwiązania są najtańsze. Dokładna kalkulacja pokazuje, że koszty poniesione na montaż takiego układu grzewczego (mam na myśli kompletną instalację grzewczą, łącznie z podłogówką i CWU) są, w porównaniu do ogrzewania węglowego, niewiele wyższe, zaś w porównaniu do ogrzewania gazowego mogą być znacznie niższe. Żywotność polskich (i dla tego znacznie tańszych niż "firmowe") pomp ciepła to 30 lat, żywotność instalacji grzewczej jest równa żywotności domu. A koszty eksploatacyjne? Około 200 złotych miesięcznie w największe mrozy, około 100 złotych przez resztę roku. I do tego całkowita bezobsługowość. O ile przy "tradycyjnych" źródłach ciepła musimy dbać o opał, przeglądy kominów, ciągłą regulację pieca, to w przypadku pompy ciepła, po włączeniu i jej wyregulowaniu możemy praktycznie zapomnieć o jej istnieniu. Automatyka zadba o to aby było nam ciepło i komfortowo...


Obiegowe opinie... Po co o nich pisać - sam Szanowny Pan je powtarza. Pompy ciepła zostały wymyślone do obiektów zabytkowych, o dużych potrzebach ciepła, których zmniejszyć izolacją nie da rady.
System ogrzewania ma uzupełniać straty - więc jako taki nie może być energooszczędny czy ekologiczny. Izolacja termiczna i wentylacja z odzyskiem ciepła to elementy podstawowe energooszczędności. Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania. A ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system grzewczy. Czyli jeżeli już pompa ciepła to w wydaniu bez zasobnika i cyrkulacji. W systemie ogrzewania strefowego, zadaniowego - to oczywiście jak mamy kasę - gdy kasy jest mniej to izolacja na poziomie zużycia 15-20kWh/m2 i niecentralny system ogrzewania. Pompy ciepła do przeżytek - mały komfort, spore rachunki i kontrolowane substancje, duża inwestycja. To się opłaca tylko producentom i instalatorom, dlatego jest reklamowane. Izolacja nie ma reklam , nie psuje się , nie wymaga przeglądów... w ogóle jest mało ekscytująca.
Cytat

możemy praktycznie zapomnieć o jej istnieniu.

Przed zakupem powinniśmy zapomnieć o jej istnieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Altermal
Widać, że zna się Pan na rzeczy. Ale oczywiście rachunki za ogrzewanie gazem w ostatnią zimę na poziomie 900 zł/miesięcznie w porównaniu z 200 zł/miesięcznie przy pompie ciepła to przeżytek i mały komfort..... Mówienie o konieczności dobrej izolacji cieplnej budynku i odzysku ciepła wydaje mi się udowodnianiem, że bycie zdrowym, ładnym i bogatym jest lepsze niż bycie chorym, brzydkim i biednym.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeżeli pompa ciepła w systemie centralnym? - to 900 i 200 nie jest możliwe!Może to się wydać dziwne, ale po części podzielam zdanie Pana T.B. – po części, bo nie dlatego, że centralne, tylko dlatego, że koszt 1kWh z PCi jest porównywalny z kosztem 1kWh z gazu „z rury” – chyba, ze gaz był „z butli”, to możliwe jest obniżenie rachunku o jakieś 2/3.
Oczywiście dla tego samego budynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Może to się wydać dziwne, ale po części podzielam zdanie Pana T.B. – po części, bo nie dlatego, że centralne, tylko dlatego, że koszt 1kWh z PCi jest porównywalny z kosztem 1kWh z gazu „z rury” – chyba, ze gaz był „z butli”, to możliwe jest obniżenie rachunku o jakieś 2/3.
Oczywiście dla tego samego budynku.


Wyciągam z tego wniosek, że uważa Pan, iż koszty ogrzewania identycznych domów > jeden w systemie zasobnik z grzałką elektryczną i cyrkulacją zasilającą podłogówkę i grzejniki, a drugi z systemem niecentralnym będą identyczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie - wyciągam tylko wniosek, że zamiana kotła gazowego, na PCi nie przyniesie sama z siebie aż takich zysków. Umotywowałem dlaczego. Bo tego dotyczył problem.

Nie sprzedaję systemów grzewczych niecentralnych, ani PCi i może dlatego nie muszę i nie używam sztuczek marketingowych , aby zawsze i wszędzie, zwrócić uwagę na swój produkt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie - wyciągam tylko wniosek, że zamiana kotła gazowego, na PCi nie przyniesie sama z siebie aż takich zysków.Też się z tym zgadzam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Altermal
Sam kiedyś byłem sceptyczny. Koszty 200 zł miesięcznie z pompą ciepła i 900 z gazem to uśrednione wyniki sondażu wśród użytkowników. Oczywiście domy i sposób ich ocieplenia różniły się między sobą. Ale biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie były zbudowane mniej więcej w tym samym okresie, można przyjąć, że obliczeniowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania było na standardowym poziomie 50 W/m2. Jeżeli zaś chodzi o zamianę kotła gazowego na pompę ciepła w już istniejącej instalacji grzewczej - musimy pamiętać o tym, że sama zamiana jednego źródła ciepła na inne może (ale nie musi) przynieść więcej szkody niż pożytku. Ogrzewanie oparte na pompie ciepła jest z założenia niskotemperaturowe i wymusza inne rozwiązania instalacji grzewczej niż ogrzewanie gazowe, czy tym bardziej węglowe..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...