Skocz do zawartości

kwitnące (i nie tylko) krzewy ozdobne:)


kropeczka_ns

Recommended Posts

No ja teraz jestem monotematyczna bo każdą sobotę spędzam w ogródku:)
Mam jeszcze nie zagospodarowany spory kawałek wzdłuż ogrodzenia z przodu. Tam nie chcę sadzić wysokich roślin typu drzewa, bo to blisko domu i od południa i nie chcę zasłaniać i zacieniać domu, więc myślałam o krzewach ozdobnych. Narazie wsadziłam jeden krzaczek- tradycyjną forsycjęicon_smile.gif Kwitnący krzew forsycji zawsze jakoś miło kojarzy mi się z wiosną. Proszę o pomysły i propozycje i rady jak krzewy rozplanować żeby pasowały do siebie i np kwitły w róznych porach.
Gdybym chciała posadzić jasmin- czy dobrze znosi przycinanie?
Link do komentarza
Inne polecane ładnie kwitnące krzewy na słoneczne stanowiska to:

- Kolkwicja chińska (kwiaty V-VI koloru biało-różowego) dorastająca do 2 m.

- Jaśminowiec wonny(kwitnie na biało V-VI) ale już wyższy – do 3m i świetnie nadaje się na żywopłoty formowane czy swobodne szpalery.

- Krzewuszka (kwiaty w zależności od odmiany – białe, różowe, ciemnoróżowe pojawiają się trochę później VI-VII), dorasta do 2m.

- Pięciornik – niższy krzew ok.1m wys., można posadzić go przed wyższym szpalerem z innych krzewów, kwitnie bardzo długo VI-X. Posiada wiele odmian o żółtych, białych czy różowych kwiatach.

Link do komentarza
To jest tawuła japońska, ale gatunków jest więcej:
szara, Van Houtte'a, trójłatkowa, nippońska, śliwolistna, Douglasa, gęstokwiatowa, brzozolistna

Polecam też małe lilaki - Meyera "Palibin", drobnolistny "Superba"

Poza tym tamaryszki: francuski, pięciopręcikowy i drobnokwiatowy

Migdałek trójklapowy, obiele, szczodrzeńce, janowce, żylistki, pigwowce

no i hortensje: ogrodowe, bukietowe, drzewkowate, dębolistne, piłkowane

a w ciepłych rejonach kraju ketmie i dziurawce krzewiaste
Link do komentarza
Polecam jeszcze pigwowca.
Nie mylić z pigwą.
Oprócz wspaniałych kwiatów ma potem rewelacyjne owoce - takie maleńkie żółte a"la jabłuszka z których robię nalewkę extra.
Oprócz tego dodaję do herbaty (ma 7 razy więcej witaminy C niż cytryna).
Mój krzak.
Wada - kłuje i stawia się kiedy pod nią chwaściska usuwam -icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Pnącze to dorasta do 8-10 metrów wysokości,a ciemne kwiaty ukryte między liśćmi mają korzenny, cynamonowy zapach


kwiaty
2421791168_5c44a3e486.jpg

owoce
akebia5.jpg


Akebia jest w Polsce wystarczająco mrozoodporna. Ostre, rzadko mogą stać się przyczyną jej przemarznięcia, niemniej jednak nowe pędy z pewnością łatwo odrosną z podstawy


Masz to w ogrodzie, czy to teoria?
Link do komentarza
Cytat

Masz to w ogrodzie, czy to teoria?




Dostałam szczepke tej roślinki,nie jest wyhodowana z nasionka,tylko poprzez przysypanie pędu ziemią w celu ukorzenienia....Szczepka na razie jest w doniczce ( jak wiele innych moich roślinek ) ,gdyż mój ogród jest dopiero w planach....

Ale znajoma ma altankę całą w akebii ,powiem tylko,że fajnie to wygląda... ( choć o owoce rzadko sie pojawiają i.... są jadalne )

Link do komentarza
Mam prośbę.
Wklejajcie swoje w gródku i piszcie o zagrożeniach.
Będzie bardziej tak wiecie - przyswajalnie.
Bo ja też wkleiłbym wisterię piękną - ale cudzą, ze zdjęć.
Moja kurcze z nasion - wszystkie wykiełkowały, porozdawałem pochopnie a zimą szlag ja trafił.
Dlatego spróbujcie pokazać co sie Wam udało i co warto próbować.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Robię listę rzeczy, które muszę spakować na tygodniowy wyjazd pod namiot, aby pobyt był maksymalnie komfortowy. Stacjonować będę na polu namiotowym z dwoma dużymi węzłami sanitarnymi (toalety+prysznice) Nie chciałabym obudzić się na miejscu z brakiem czegoś, czego kupienie będzie problematyczne na miejscu. Jeśli przyjdzie wam do głowy coś, co jest ważne, a przegapiłam, albo może ułatwić pobyt, proszę o info namiot - to najważniejsze, już kupiony Taki:  https://www.decathlon.pl/p/namiot-kempingowy-quechua-arpenaz-4-1-f-b-4-osobowy-1-sypialnia/_/R-p-177332 materac + śpiwory stolik +  krzesła niewielka tekstylna szafa turystyczna na ubrania spray przeciw owadom elektrofumigator turystyczny na komary w namiocie mini-regalik składany z trzema poziomami - postawię obok materaca, będzie można na nim położyć okulary, telefon, książkę lampki LED na baterie do zawieszenia pod sufitem zatyczki do uszu zestaw turystycznych garnków, naczyń i sztućców + kuchenka turystyczna krem z filtrem mokre chusteczki (te dla dzieci są bardzo uniwersalne) odzież na każdą pogodę klapki gumowe duże stojące lusterko ręczniki własnej roboty zestaw solarny do "robienia" prądu + akumulator powerbank Tyle mi przychodzi do głowy .... coś pominęłam? Rady wskazane .... sto lat nie byłam pod namiotem
    • Czy wyjazd pod namiot osoby z entomofobią może się udać? Odpowiedź: musi się udać, gdyż namiot już zakupiony, a termin urlopu zaklepany. Przeszkodą jest tylko lęk przed owadami Wnętrze namiotu przed komarami zabezpieczy mi urządzenie zwane elektrofumigatorem turystycznym. Niewielkie, z wbudowanym wiatraczkiem i paskowym wkładem, nasączonym środkiem odstraszającym komary. Działa na baterie, co jest cennym rozwiązaniem na polu namiotowym z utrudnionym dostępem do prądu w gniazdku. Mam nadzieję, że da radę.   Ale co z owadami, dostającymi się do namiotu po ziemi? Mrówki, kleszcze ... i inne pełzające potwory. Wymyśliłam, że kupię granulat na mrówki i rozsypię w trawie dookoła namiotu, tworząc zaporę przed wszystkim, co pełza. Powstaje pytanie - czy to się sprawdzi, i co najważniejsze - czy to jest bezpieczne? Czy nie zatruję się?   Może ktoś podzieli się sprawdzonymi sposobami na owady na biwaku?  
    • Tyle, że taką perforację (potrzebną przecież), bardzo lubią osy na przykład.  kilka lat temu musiałem czekać na zimę, żeby dostać się do lampy umieszczonej zbyt blisko takich dziurek.
    • Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją, która może być wykonana na dowolny wymiar. Więcej informacji na naszej stronie internetowej:  https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/podbitka/podbitka-z-blachy-trapezowej-tp-7p-z-perforacja/  
    • Przede wszystkim obróbka blacharska jest ewidentnie źle zrobiona, Chodzi o ten pas blachy nad rynną. On powinien kierować wodę do rynny, a chociażby na drugim zdjęciu widać, że woda spływa po nim na bok i dalej po ścianie . Bardzo możliwe, że akurat na tamtym rogu najlepszym wyjściem byłoby dodanie narożnika do rynny i przynajmniej jej kawałka na tej ścianie.  Na pozostałych zdjęciach widać zaś nawet zacieki na ścianie, na której jest rynna. Czyli ewidentnie pas nadrynnowy i rynna nie spełniają swojej roli. Ale patrząc na zdjęcia 3 i 4 nie ma się co temu dziwić. Czy tam krawędź obróbki rzeczywiście jest powyżej poziomu tarasu? Powinna być wpuszczona niżej, tak aby woda spływała po powierzchni tarasu, następnie na obróbkę i z niej do rynny.  Przecież tu nie ma żadnej skomplikowanej techniki. Warto wziąć  parę wiader wody i po prostu wylać je na taras przy krawędzi w tych krytycznych miejscach. Wtedy będzie bardzo dobrze widać którędy spływa woda i gdzie trafia w inne miejsca niż powinna. Dobrym przykładem jest ten kawałek obróbki ze zdjęcia 2. Przecież przy takim jej ukształtowaniu i braku rynny poniżej woda po prostu musi spłynąć z tej blachy na elewację. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...