Skocz do zawartości

Polskie ( może zapomniane) rośliny ozdobne


stokrotka.35

Recommended Posts

Malwa
malwa.jpg

To roślina dwuletnia z rodziny ślazowatych pochodząca z Chin,ale od dawna zadomowiła sie w Polsce.

Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych - rośliny zdecydowanie źle znoszą miejsca ciemne i zimne - oraz na żyznych, niezbyt mokrych glebach. Najlepiej, aby podłoże było piaszczysto-gliniaste, dobrze czują się też na podłożu piaszczystym z dużą domieszką kompostu. Nie lubią natomiast zwięzłych i mokrych glin oraz gleb kwaśnych.

Link do komentarza
Maciejka

Brak obrazka


Jej wysokość dochodzi średnio do 30-40 cm, a liście są małe, lancetowate i matowe, pokryte kutnerem. Kwiaty czteropłatkowe, jasnofioletowe, zebrane w grona, otwierające się pod wieczór o silnym, przyjemnym zapachu.

Ze względu na swój zapach, ma zastosowanie do obsadzania miejsc gdzie wypoczywamy, czyli w pobliżu ławek, okien itd. Jest rośliną uzupełniającą w obsadzaniu skrzynek balkonowych.
Link do komentarza
Rokitnik

Brak obrazka

występuje w Europie i Azji. Na pewno mijaliście go nie raz po drodze na plażę nad Bałtykiem.
Stosowany do obsadzania wydm i skarp. Polecany do nasadzeń osiedlowych, rekultywacyjnych i ogrodów.
Rośnie w formie ciernistego krzewu lub małego drzewa (do 6m).
Jest gatunkiem dwupiennym, co oznacza, że aby zaowocował niezbędny jest przynajmniej jeden tzw. krzew męski na kilka krzewów żeńskich.
Kwaśne, pomarańczowe i soczyste owoce rokitnika to prawdziwa naturalna apteka - wspomagają leczenie dolegliwości układu pokarmowego, zapobiegają miażdżycy i zawałom serca, podnoszą odporność organizmu (łyżka soku 3x dziennie to ludowy sposób na nadciśnienie, anemię, gorączkę i przeziębienie).
Z owoców można wytwarzać dżemy, soki, przeciery, nalewki a nawet olej (szczególnie ceniony w Rosji). Zawierają dużo pektyn, powodujących żelowanie przetworów. Co ciekawe, podczas gotowania witamina C nie ulega rozkładowi, gdyż rokitnik nie posiada enzymu - askorbinazy - rozkładającego tę witaminę.
Link do komentarza
fiołek wonny


fiolek1.jpg


Jest sławny dzięki swojemu charakterystycznemu, mocnemu zapachowi, a także ze względu na skromny wdzięk kwiatów

Na wiosnę tworzy niskie kępki pokryte kwiatami. Kwitnie od marca do maja. Niekiedy powtarza kwitnienie na przełomie lata i jesieni,

Kwiaty ciemnofioletowe, rzadziej białe, bardzo pachnące o wydłużonych płatkach. Płatki korony ciemnofioletowe

Uprawiany przede wszystkim pod drzewami i krzewami, a także na trawnikach w „dzikich” partiach ogrodu
Link do komentarza
Narcyz


Brak obrazka

Najczęściej spotykaną odmianą jest ta koloru białego z zółtą trąbką. Jest to roślina bardzo popularna. Kwitnie w kwietniu - maju.

Najlepiej rosną na glebach gliniasto - piaszczystych, lekko wilgotnych i zasobnych w próchnicę, w pełnym słońcu lub z półcieniu. Odmian jest sporo: z małym trąbkami, z białymi koronkami, kremowymi itd. Narcyzy rozmnaża się z cebulek

Link do komentarza
macierzanka zwyczajna

Brak obrazka

W naturze spotyka się ją na słonecznych, suchych miejscach, na ubogich łąkach i pastwiskach, przydrożach, skarpach i skałach,zawiera olejek lotny (główne składniki to tymol i karwakrol), flawony, fitoncydy, dużo garbników i inne substancje.
Najbardziej aromatyczne są rośliny ze stanowisk słonecznych. Macierzanka zwyczajna rozwija się też dobrze w ogródkach skalnych.
Link do komentarza
Lwia paszcza


dwuwargowe kwiaty o budowie grzbiecistej, w szerokiej gamie barw, wys. 70 do 90 cm
zastosowanie: na rabaty i kwiat cięty
wysiew nasion: marzec i kwiecień do ciepłego inspektu lub kwiecień na rozsadniku, wysadzanie w maju
okres kwitnienia: czerwiec do sierpień
stanowisko: słoneczne, w okresie wegetacji powinna być regularnie nawadniana

Brak obrazka
Link do komentarza


Mieczyk


roślina rabatowa i na kwiat cięty, poszczególne odmiany różnią się barwą, długością kłosów, wielkością i kształtem kwiatów, a także porą kwitnienia, wys. 80 do 150 cm,

stanowisko: słoneczne, gleba żyzna, próchnicza, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, podczas suszy konieczne jest obfite podlewanie, a od końca maja warto dokarmiać nawozem wieloskładnikowym,
okres kwitnienia: lipiec do wrzesień

Brak obrazka
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
rudbekie - potocznie nazywana słonecznikiem ogrodowym


rudbekia.jpg


Najwyższe dorastają do 2 m, najniższe do 20-40 cm.
Rudbekie tolerują letnie upały i krótkotrwały niedobór wilgoci w glebie, chociaż lepiej rosną w podłożu umiarkowanie wilgotnym i żyznym, na glebie dobrze przepuszczalnej. Idealnym dla nich stanowiskiem są nasłonecznione miejsce,
rozmnaża się ją z nasion .

Elfir dziękuję za podpowiedź
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...