Skocz do zawartości

Dom skandynawski - 93 m2


Recommended Posts

Gość gawel
Dom fajny i mam również w tej technologii, jedyne co budzi moją uzasadnioną wątpliwość to zmniejszenie garazu poprzez wcięcia względem domu nie robiłbym tego bo garaż i tak jest malutki podobnie jak i nie wydzielałbym pomieszczenia gospodarczego. Mam garaż po całości ok 25m2 na 1 auto i nie jest w cale za duży. Jedyne co w tej sytuacji bym zrobił to drzwi do tego pomieszczenia zrobił z boku a z tyłu przedłużył nieco daszek i byłaby fajna drewutnia . Ja tego niestety nie zrobiłem.

icon_eek.gif Moment a gdzie ten dom ma przód a gdzie tył? Bo jakoś wychodzi tak że do garażu wjeżdza się od strony ogrodu a wejscie do domu jest obok gospodarczego. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem

O Boże a skąd taki nik?? icon_eek.gif dopiero zauważyłem
Link do komentarza
Trzeci dzień stawiania ścian:

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



Przód bez zmian, z tyłu - dach już ofoliowany.

Przy okazji, po burzach mamy basen wokół domu :)

Jeśli chodzi o garaż, chcieliśmy go w takie długości, jak teraz, ale równo ze ścianą domu, tak aby z tyłu powstało więcej miejsca na drewutnię. Niestety, ze względu na konstrukcję dachu domu, musieliśmy garaż umieścić po środku bocznej ściany - zmiany w konstrukcji były by zbyt skomplikowane i kosztowne. Pomieszczenie gospodarcze wydzieliliśmy dlatego, iż tam będzie nasza suszarnia i pralnia. Kotłownia oczywiście też, ale piec na gaz, z zamkniętą komorą spalania, nie będzie przeszkadzał w praniu i suszeniu ubrań. A dodatkowe drzwi wewnątrz oddzielą to pomieszczenie od garażu, w którym na pewno co jakiś czas coś będzie się kurzyć.

Dom - owszem - ustawiony jest nieco dziwacznie, ale zmusiło nas do tego jego usytuowanie na działce względem stron świata. Dwa duże okna salonowe wychodzą na południe, zaś wejście do domu jest od północy. Nie chcieliśmy tracić południowo-zachodniego słońca, więc dom jest obrócony, tak że wejście jest od strony działki, a nie ulicy. Garaż natomiast pozostał tak, jak miał być, z wjazdem od ulicy. Tak na dobrą sprawę, wśród tysięcy przejrzanych projektów, przy założeniu usytuowania naszej działki tak jak jest, tylko ok. 10 (!) pasowałoby nam bez obracania domu (działka ma wymiary: 20m szerokości od ulicy i 38m długości).

Pozdrawiam! Edytowano przez zrenica (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dom - owszem - ustawiony jest nieco dziwacznie, ale zmusiło nas do tego jego usytuowanie na działce względem stron świata. Dwa duże okna salonowe wychodzą na południe, zaś wejście do domu jest od północy. Nie chcieliśmy tracić południowo-zachodniego słońca, więc dom jest obrócony, tak że wejście jest od strony działki, a nie ulicy. Garaż natomiast pozostał tak, jak miał być, z wjazdem od ulicy. Tak na dobrą sprawę, wśród tysięcy przejrzanych projektów, przy założeniu usytuowania naszej działki tak jak jest, tylko ok. 10 (!) pasowałoby nam bez obracania domu (działka ma wymiary: 20m szerokości od ulicy i 38m długości).


hmm, faktycznie trochę dziwnie, ciekawe jak ta wprowadzona zmiana będzie się sprawdzać w użytkowaniu icon_question.gif
Link do komentarza
Zdjęcie z dnia czwartego - zadaszono garaż oraz położono zakończenia dachu:

DSC01446.jpg



==========

... i znów troszkę retrospekcji.

20 maja br. - zdjęto warstwę humusu pod wykop fundamentów.
23 maja - wykopano i uzbrojono fundament:

DSC01446.jpg


24 maja - wylano ławy i położono pierwszą warstwę bloczków:

DSC01446.jpg


27 maja - wyżej...:

DSC01446.jpg


6 czerwca - skończone. Wyniesione zostały 70 cm ponad poziom działki. Beton na wierzchu wylano 3 dni przed rozpoczęciem stawiania ścian:

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Zdjęcie z dnia czwartego - zadaszono garaż oraz położono zakończenia dachu:



wykończenie dachu będziesz miał z blachy ? - albo tak widzę, albo mi się na oczy rzuciło ....
szkoda by było - dach dachówką kryty , prosty jak budowa cepa , to można by ładnie dachówkami wykańczającymi wykończyć bo by ich niedużo zeszło .... chyba , że na blachę przyjdą... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
niedaleko mojego domu (widzę z okna , het w oddali) wybudowało sobie młode małżeństwo kanadyjczyka ...
przyjeżdżam na działkę kiedyś , no widzę że kręcą sie tam jacyś ludzie , ale nic nie ma .... przyjeżdżam na drugi dzień - a tam dom stoi .... gały przecierałam , takie tempo mieli skubańce ... icon_biggrin.gif
miałam okazję ostatnio z Nimi (znaczy sąsiadami) pogadać - nie żałują decyzji ....
Link do komentarza
Gość gawel
Z tym garażem przez całą szerokość domu to chodziło mi o to Brak obrazka

Nie jest problemem zrobienie daszku nad garaże ale z blachodachówki , podejrzewam że w twoim domu spadek musi być większy ze względu na dachówkę.

Zerknij na priv icon_smile.gif
Link do komentarza
Dzień piąty:

Dachówka leży na połowie dachu:

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Pogoda niestety nie sprzyja pracownikom:

DSC01446.jpg



Nie znam się za bardzo na budownictwie, ale właśnie być może przez dachówkę cementową, mam krótszy garaż; tak zalecił wykonawca.

@daggulka: wszystkie krańcówki mamy cementowe (albo ceramiczne).

@gawel: fajne, fajne, fajne... już nie mogę się doczekać momentu, kiedy się wprowadzę :)
Link do komentarza
Ściany będą ciepłe :) Idąc od wewnątrz: płyta gips-karton, płyta osb, wełna mineralna 15 cm, płyta osb, folia paroizolacyjna, styropian 10 cm, tynk, a na końcu piękna zieleń elewacji.

W środę doszło kilka desek na zewnątrz, kilka ścianek działowych na pięterku i wełna od wewnątrz na połowie dachu:

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



Dzisiaj panowie wykorzystali ładną pogodę i pojechali w międzyczasie stawiać fundamenty innemu inwestorowi. Jutro pogoda ma się znowu popsuć, więc wrócą pewnikiem do ocieplania u nas :)
Link do komentarza
Ekipa wzięła nas z zaskoczenia. Przyjechali w sobotę i zamontowali okna! Wreszcie dom jest zamknięty jak dom, a nie otwarty jak pusty szkielet. Kolejny kamień milowy położony:

DSC01446.jpg



Na razie z podbitym "okiem", ale duża szyba przyjedzie w środku tygodnia:

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



Garaż musi zaczekać jeszcze tydzień albo dwa - czekamy na montaż zmówionej już bramy.
Link do komentarza
Gaz na działce już wszczepiony:

DSC01446.jpg



Elektrycy czynią postępy wewnątrz:

DSC01446.jpg



Po wielu perturbacjach odnośnie wyboru sposobu ogrzewania, zdecydowaliśmy się na kocioł gazowy kondensacyjny, ogrzewanie podłogowe na parterze, dodatkowo zaś kominek. Nie będzie pompy ciepła, solarów, kominkowej DGP, płaszcza wodnego ani solarów. Po wnikliwej analizie, każda z tych dodatkowych rzeczy zwracałaby się od 15 do 25 lat - stanowczo nie są to okresy mnie satysfakcjonujące.
Link do komentarza
Panowie troszkę opóźnili prace zewnętrzne - styropian kładą, lecz niespiesznie:

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



Mam pytanie - być może ktoś z szanownych Forumowiczów może pomóc mi w problemie:

DSC01446.jpg



Muszę zrobić podjazd do garażu (zdjęcie powyżej) na wysokość ok. 80 cm i długość 4 m. Dysponuję gruzem większym i mniejszym. Czy mogę, zrobiwszy najpierw szalunek, ułożyć gruz i zalać go betonem? Jeśli tak, w jaki sposób uzyskać łagodny podjazd? Za wszelką pomoc - dziękuję!
Link do komentarza
Cytat

każda z tych dodatkowych rzeczy zwracałaby się od 15 do 25 lat - stanowczo nie są to okresy mnie satysfakcjonujące.


za to mnie satysfakcjonują znacznie bardziej niższe rachunki za gaz, tudzież energię....ale to moje skromne zdanie icon_biggrin.gif

Cytat

Muszę zrobić podjazd do garażu (zdjęcie powyżej) na wysokość ok. 80 cm i długość 4 m. Dysponuję gruzem większym i mniejszym. Czy mogę, zrobiwszy najpierw szalunek, ułożyć gruz i zalać go betonem? Jeśli tak, w jaki sposób uzyskać łagodny podjazd? Za wszelką pomoc - dziękuję!


no ja pojazdu nie mam jeszcze łądnego, bo kostki nie ma...czyt. kasy na nią nie ma icon_biggrin.gif
ale wysypany mamy podkładem pod nią, czyli różowe kamienie...czasem po deszczu intensywniejszym, czy po zimie się trochę poprzesuwały i dziury porobiły, ale się podsypało i było ok
Link do komentarza
W weekend własnym sumptem obiliśmy fundamenty folią kubełkową. Nie było to niezbędne przy tego rodzaju fundamencie, ale na pewno nie zaszkodzi:

DSC01446.jpg



Dzisiejszy wtorek obfitował w wiele wydarzeń istotnych dla naszego domu:

zainstalowano i podłączono szambo:

DSC01446.jpg



podciągnięto do domu prąd i wodę ze studni:

DSC01446.jpg



wyrównano góry przed i za domem:

DSC01446.jpg



Dużo wrażeń jak na jeden dzień...
Link do komentarza
Tempo pracy firmy jest faktycznie świetne. Zaczęli w połowie lipca, jeszcze ok. 2 tygodni i oddadzą dom do użytku. Ale oczywiście nie było róży bez kolców, ponieważ kredyt za dom spłacamy już od października zeszłego roku; dopiero po dziewięciu miesiącach coś się zaczęło dziać, a my przez ten cały czas płaciliśmy...

W środku prace idą pełną parą. Na całym dole fachowcy położyli karton-gips, a w weekend wraz z moją Małżowinką szpachlowaliśmy łączenia i wkręty masą szpachlową do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo-kartonowych:

DSC01446.jpg



Rośnie nam też komin. Na razie zrównał się ze stropem, ale niedługo wybije ponad dach:

DSC01446.jpg



W czwartek zaś zamontowano, po 4 tygodniach oczekiwania, bramę garażową:

DSC01446.jpg



A kilka dni wcześniej drzwi do garażu również pojawiły się na swoim miejscu:

DSC01446.jpg



Dom jest już zatem całkowicie zamknięty. W międzyczasie przywieziono nam kilka wywrotek czarnej ziemi z gruzem, a starannie rozplantował ją spychacz (przy okazji kopiąc dziurę na szambo). Od razu działka podniosła się o kilkanaście centymetrów (z przodu nawet o pół metra).
Link do komentarza




Dzisiejszy wtorek obfitował w wiele wydarzeń istotnych dla naszego domu:

zainstalowano i podłączono szambo:

[attachment=11351:100_1425.jpg]


Tak się zastanawiam, po co montuję się rurę z boku szamba?
Nie można tego robić od góry w płycie?
Pytam bo nie wiem a sam będę za chwilę montował rurę bo szambo już wkopane
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...